Reklama

Program Polaris – súkromný vesmírny projekt bez konkurencie

Zdroj | Polaris Program
Juraj Procházka
Zdroj | Polaris Program
Zdroj | Polaris Program

Jared Isaacman, 39-ročný zakladateľ spoločnosti Shift4, ktorá sa zaoberá spracovaním online platieb, nie je žiadny „zelenáč“. A to ani v oblasti lietania, hoci do širokého povedomia svetovej verejnosti vstúpil hlavne vlani, ako veliteľ čisto súkromnej vesmírnej misie Inspiration4.

Pozrite si

Inspiration4: Je vesmírna turistika obrovský úspech, či nezmyselné plytvanie?

V rámci nej strávili niekoľko dní na obežnej dráhe Zeme v kozmickej lodi Crew Dragon od SpaceX štyria civilisti. Vesmírni turisti sa však venovali aj vedeckým experimentom a celý projekt mal aj charitatívne pozadie. Isaacson v rámci neho získal od darcov viac ako 240 miliónov dolárov pre Detskú výskumnú nemocnicu St. Jude.

Mladý miliardár Jared Isaacman, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Shift4, najnovšie v pondelok (14. februára) odhalil svoj „Program Polaris“. Pôjde opäť o lety súkromníkov do vesmíru v spolupráci so SpaceX, ale ambície projektu vysoko prekračujú štandardy „vyhliadkovej vesmírnej turistiky“.

Pozrite si

Starship – nové detaily revolučnej lode odhalené

Pôjde o tri komerčné pilotované lety, pričom prvý z nich by sa mal na lodi Crew Dragon uskutočniť už v novembri, alebo v decembri tohto roku. Program Polaris má vo finále vyvrcholiť prvým štartom novej lode Starship od SpaceX s posádkou v nasledujúcich rokoch.

Prvá misia dostala názov Polaris Dawn a bude jej veliť Isaacman, skúsený pilot a astronaut, ktorý viedol aj prvú civilnú misiu na svete na obežnú dráhu Inspiration4.

Jared „Rook“ Isaacman má okrem velenia pri lete Inspiration4 na konte viac ako 7 000 letových hodín ako pilot vo viacerých experimentálnych a bývalých vojenských lietadlách. Vytvoril svetové rekordy a absolvoval stovku leteckých vystúpení v tíme Black Diamond Jet.

Zdroj | Polaris Program /John Kraus

Posádku Polaris Dawn bude okrem Isaacmana tvoriť skupina odborníkov, ktorí sa navzájom dobre poznajú. Pilotom misie bude podplukovník amerického letectva v zálohe Scott „Kidd“ Poteet s viac ako 3 200 nalietanými hodinami na F-16, A-4, T-38, T-37, T-3 a Alpha Jet.

Špecialistka misie, Sarah Gillis je vedúcou vesmírnou operačnou inžinierkou v SpaceX, zodpovednou za dohľad nad programom výcviku astronautov. Pripravovala astronautov NASA na prvé misie Demo-2 a Crew-1 a priamo vycvičila astronautov-civilistov na Inspiration4. Pracovala aj ako navigačná dôstojníčka a ako komunikátorka posádky pre pilotované misie Dragon.

Zdroj | Polaris Program

Štvrtým členom posádky bude špecialistka misie a lekárska dôstojníčka Anna Menon, ktorá v SpaceX riadi rozvoj operácií posádky a slúži v riadení misie ako riaditeľka aj ako komunikátor posádky. V SpaceX Menon pracovala v riadení nákladných, aj pilotovaných misií Demo-2, Crew-1, CRS-22 a CRS-23. Pred SpaceX pracovala sedem rokov v NASA ako biomedicínska letová kontrolórka pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Zdroj | Polaris Program

Misia Polaris Dawn odštartuje pomocou rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX zo štartovacieho komplexu 39A v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride. Posádka Polaris Dawn strávi v lodi Crew Dragon na obežnej dráhe až päť dní, pričom sa budú snažiť dosiahnuť najvyššiu obežnú dráhu Zeme v histórii.

Pozrite si

Rok 2021 bol pre výskum vesmíru prelomový, rok 2022 ho zrejme prekoná

Na obežnej dráhe sa astronauti pokúsia o vôbec prvú komerčnú vychádzku do vesmíru v skafandroch EVA (extravehicular activity) vyvinutých SpaceX na báze súčasných cestovných intravehicular (IVA) skafandrov. Vývoj tohto skafandra a vykonanie EVA budú dôležitými krokmi smerom k škálovateľnému dizajnu pre skafandre pre budúce dlhodobé misie.

Zdroj | Polaris Program

Okrem biomedicínskych experimentov budú astronauti počas výpravy Polaris Dawn testovať aj laserovú komunikáciu so sieťou Starlink. Experimenty majú byť súčasťou skladačky, ktorá časom umožní uskutočniť dlhodobé medziplanetárne lety, vrátane letu na Mars.

Zdá sa, že mladí miliardári Musk a Isaacson si dobre rozumejú, preto je možné, že ich spolupráca neskončí trojicou pilotovaných letov programu Polaris.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.