Reklama

Procesor Tachyum Prodigy prekoná čipy Intel aj NVIDIA

Zdroj | Tachyum
Juraj Procházka
Zdroj | Tachyum
Zdroj | Tachyum

Na prvý pohľad to možno znie trochu nepravdepodobne, ale zdá sa, že americká spoločnosť Tachyum so slovenskou dcérou v Bratislave má skutočne v rukáve eso. Má podobu supervýkonného procesora Prodigy, ktorý môže znamenať kvalitatívny skok vo výstavbe a prevádzke serverov vo veľkých dátových centrách a aplikáciách umelej inteligencie.

Pozrite si

Apple posiela Intel do minulosti, ARM procesory bude mať aj v počítačoch

Spoločnosť Tachyum založil ako spoluzakladateľ podnikateľ s bohatými skúsenosťami zo Silicon Valley, slovenský rodák Radoslav Danilák. Hoci ide o startup s pracoviskami v kalifornskom Santa Clara a v Bratislave, R. Danilák má za sebou už množstvo úspechov.

rozhovore pre Denník E popísal svoje skúsenosti z pôsobenia v spoločnostiach Gizmo Technologies, Toshiba a NVIDIA, ktoré vyústili do vzniku jeho úspešnej firmy SandForce, ktorej čipy používalo vyše 85 percent svetových výrobcov SSD diskov a aj vďaka tomu sa SSD disky stávajú štandardom v notebookoch a ďalších prenosných zariadeniach.

Zdroj | Tachyum

R. Danilák bol v spoločnosti SandForce spoluzakladateľom, technologickým šéfom a riaditeľom pre výskum a technológiu. Firmu SandForce v roku 2011 kúpila za 377 miliónov USD spoločnosť LSI.

Po predaji SandForce sa Radoslav Danilák sústredil na ďalší zaujímavý segment trhu, akým sú práve dátové centrá s množstvom serverov a násobne vyšším počtom procesorov. Ide o trh s obratom viac než 50 miliárd dolárov, ktorý každoročne rastie o viac než 20 percent.

Zdroj | Tachyum

Podľa Daniláka dátové centrá už dnes spotrebujú 3% celosvetovej produkcie elektriny a toto číslo sa každých 5 rokov zdvojnásobuje. Procesor Prodigy od spoločnosti Tachyum s ultranízkou (desatinovou) spotrebou je pre pokračujúci rast dátových centier veľmi dôležitý.

Tento unikátny čip sa má začať sériovo vyrábať v roku 2021, no už dnes v testoch poráža konkurentov z produkcie značiek Intel, alebo NVIDIA. Najvýkonnejšia verzia Prodigy T16128 má 128 jadier.

Zdroj | Tachyum

Procesor Tachyum Prodigy prekonáva najrýchlejšie procesory Intel Xeon pri 10-krát nižšej spotrebe na jadro pri zaťažení úrovne dátových centier a tiež prekonáva najrýchlejšiu GPU NVIDIA A 100 na skúšobných a inferenčných neurónových sieťach pre umelú inteligenciu.

Vďaka vysokej výpočtovej hustote a šírke pásma I/O dokážu siete procesorov Prodigy v konfigurácii iba 125 HPC stojanov dosiahnuť výpočtovú kapacitu až 32 tensor exaflopov (miliardu miliárd operácií s pohyblivou rádovou čiarkou za sekundu).

Zdroj | Tachyum

V porovnaní s konkurenčnými CPU dosahuje procesor Prodigy tretinové náklady na MIPS a zároveň desatinu spotreby energie. To sa prejaví v štvornásobnom znížení ročných nákladov TCO (kapitálové + prevádzkové náklady) dátových centier.

Pozrite si

Intel predstavil 10. generáciu desktopových procesorov s označením Comet Lake

Rozhovor s R. Danilákom o ekonomických perspektívach v súčasnom zložitom období a výhodách procesorov Prodigy pre veľkokapacitné dátové centrá si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Tachyum predpokladá, že najväčší potenciálni zákazníci a prevádzkovatelia dátových centier ako sú Google, Facebook a Amazon by aj pri 50-percentnej miere použitia procesorov Prodigy reálne ušetrili miliardy dolárov ročne.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.