Reklama

Priehľadné drevo môže zmeniť architektúru

Zdroj | KTH Royal Institute of Technology
Juraj Procházka
Zdroj | KTH Royal Institute of Technology
Zdroj | KTH Royal Institute of Technology

Drevo je univerzálny, pomerne lacný a pritom výborný stavebný, aj konštrukčný materiál. Ľudstvo ho používa od nepamäti na stavbu obydlí, nástrojov, nábytku, aj dopravných prostriedkov. Hlavne pri drevostavbách a nábytku často vnímame jeho „dušu“ a zdá sa, že pozícia dreva nebude ohrozená ani v modernej dobe.

Pozrite si

Kvantové bodky – zmenia okná na solárne panely?

Dokáže však tradičný materiál držať krok s novými materiálmi, ktorým nanotechnológie dodávajú rôzne „zázračné“, či aspoň neobvyklé vlastnosti?

Vieme, ako PVC vytlačilo drevo z konštrukcie okenných rámov, aj keď nie úplne. Výskum vedcov zo švédskeho KTH Royal Institute of Technology ukazuje, že sa o potenciál dreva netreba obávať.

Zdroj | talks.crosstalks.tv

Vyrobili totiž drevo s tou najabsurdnejšou vlastnosťou – priehľadné. Nový materiál síce nie je taký transparentný ako sklo, ale je viac, než len priesvitný. Výskum bol publikovaný v žurnále American Chemical Society Biomacromolecules.

Lars Berglund, profesor na Wallenberg Wood Science Center KTH hovorí, že kým opticky transparentné drevo bolo vyvinuté na mikroskopických vzorkách pri štúdiu anatómie dreva, projekt KTH ukazuje spôsob použitia materiálu vo veľkom meradle.

Transparentné drevo je dobrý materiál pre solárne články, pretože je to lacný, ľahko dostupný a obnoviteľný zdroj. To je zvlášť dôležité pri pokrytí väčších plôch solárnymi panelmi.

hovorí Berglund.

Pozrite si

Transparentný displej je nič, prichádza plne priehľadný smartfón!

Vedci vyrobili priehľadné drevené dyhy tak, že z dreva odstránili lignín, ktorý vytvára jeho hnedé zafarbenie a blokuje 80 až 95% dopadajúceho svetla.

„Keď je lignín odstránený, drevo ostáva krásne biele. Ale pretože drevo nie je prirodzene transparentný materiál, dosiahnutie tohto efektu vyžaduje trochu nanotechnologického majstrovstva. Biely porézny substrát dyhy je impregnovaný transparentným polymérom (akrylom) a optické vlastnosti týchto dvoch materiálov sa potom spoja“, povedal prof. Berglund.

Zdroj | KTH Royal Institute of Technology

Aj keď priehľadné drevo nie je také číre ako sklo, jeho zahmlenie spôsobené rozptylom svetla môže byť pri niektorých aplikáciách výhodou.

Pri solárnych článkoch by táto vlastnosť mohla zvýšiť ich účinnosť. Priehľadné drevené dyhy sa dajú vrstviť na seba a z takto vzniknutej lepenky je možné vytvoriť celé priesvitné steny, alebo „japonské“ okná.

Takýto materiál by mohol zmeniť nároky na umelé osvetlenie v budovách počas dňa a ušetriť množstvo nákladov za elektrinu. Čo však v noci? Budeme zaťahovať závesy na celých stenách, aby sme si uchovali súkromie?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.