Reklama

Príchod sietí 5G prinúti fixných operátorov k odvete. Dramaticky zrýchlia

Zdroj | Nokia
Juraj Procházka
Zdroj | Nokia
Zdroj | Nokia

S technológiami ADSL a ADSL2+ už ani dnes nedokážu tradičné telekomy (inkumbenti a operátori v pevných sieťach) adekvátne súťažiť s mobilným internetom 4G. LTE a LTE-A, ktoré patrí do tejto generácie mobilných technológií, totiž poskytuje podstatne kvalitnejšiu užívateľskú skúsenosť.

Pozrite si

O2 Internet na doma vs Slovanet LTE a SWAN TO.doma

Má porovnateľnú latenciu a podstatne vyššiu rýchlosť downlinku, no najmä uplinku. Vernosť zákazníkov sa tak láme len na parametroch FUP pre flatrate. Kým pravidlá korektného využívania služby sú pri pevných linkách prakticky bez obmedzení, resp. hranica ja za horizontom väčšiny používateľov, pri mobilných službách to tak stále nie je.

Fixne-mobilná substitúcia siaha aj po internete

Ale aj tu operátori, ktorí chcú na trhu preraziť, nastavujú limity vysoko. V našich podmienkach to platí najmä o 4ke a jeho materskej spoločnosti SWAN.

Efektívnejšie rádiové technológie, najmä tie, čo sú spojené s 5G, majú priblížiť reálnu skúsenosť používateľov k „marketingovým“ teoretickým hodnotám rýchlostí. Dnes sa skutočné rýchlosti v sieťach 3G, 3,5G, LTE, aj 4G často od deklarovaných maxím podstatne líšia.

Posilňovanie sieťovej infraštruktúry zároveň umožní benevolentné limity FUP. Aj mobilné a fixné bezdrôtové pripojenie tak bude s prehľadom využívané na všetky aktivity spojené s internetom, vrátane streamovania videí vo vysokom a UltraHD rozlíšení.

Zvoní metalike umieráčik?

Rozširovanie mobilných služieb v sieťach 4G, ale najmä 5G sa tak môže stať osudným pre fixných operátorov poskytujúcich služby na báze technológií xDSL.

 

Mobilné technológie totiž bez problémov prevalcujú aj pripojenie VDSL2, kde dnes operátori ponúkajú rýchlosti sťahovania dát bežne 50 až 100 Mbit/s.

Pozrite si

Broadcom uvádza smerovač s výkonom 10 Tbit/s. Pomôže sieťam novej generácie

Hybridné opticko-metalické siete síce ešte roky zostanú v hre vďaka rôznym vylepšeniam, ako bundling a vektoring, ale ťažiskom fixných operátorov bude v čoraz väčšej miere optika. Tá umožní poskytovať aj multigigabitové rýchlosti (ak k tomu okolnosti operátorov dotlačia, inak to neurobia, ako nás učí história) a zvládať aj dátovo extrémne náročné služby budúcich generácií.

Zdroj | University of Surrey

Práve optika zostane hlavnou zbraňou operátorov pevných sietí proti pokroku mobilných technológií. Experti sa zhodujú, že príchod mobilných sietí 5G donúti pevných operátorov ponúknuť výrazne rýchlejšie pripojenie než je dnes bežné.

Aj keď operátori dokážu v prípade potreby poskytovať koncovým užívateľom na optike pripojenie s rýchlosťou 10 Gbit/s, ide v súčasnosti aj v globálnom meradle o zriedkavú ponuku.

Takéto pripojenie – rádovo 1000x rýchlejšie, než je bežný štandard – môžu využívať  zákazníci v niektorých mestách v USA, alebo v Japonsku. Bežné však nie je ani v technologicky najvyspelejších krajinách sveta.

Zdroj | Netflix

Dôvody nie sú len technologické a ekonomické – takáto prémiová služba stojí mesačne niekoľkonásobne viac, ako bežnejší vysokorýchlostný prístup do 1 Gbit/s. Príčiny sú aj praktické.

Na čo je to dobré?

Dnes sotva nájdete aplikácie, portály a servery, ktoré by vám umožnili využiť konektivitu s rýchlosťou 10 Gbit/s. Napriek tomu nové multimédiá, cloud, virtuálna realita, internet vecí a pod. sa „postarajú“, aby vaše pripojenie nezaháľalo.

Pozrite si

Nemusíme čakať na 5G. Gigabitovými rýchlosťami nás poteší už LTE

Ak to nedokáže niekoľko súčasných streamov 4K Ultra HD videa, počkáme chvíľu na 8K Ultra HD a uvidíme. Kamerové systémy s 8 megapixelovými kamerami a ďalšie komponenty IoT tiež dokážu poriadne vyťažiť internetové linky.

Profitovať budú všetci

Boj mobilných a fixných operátorov v oblastí dát dlho nebude mať istého víťaza – na rozdiel od hlasových služieb, kde už je dávno „vymaľované“. Zrýchľovať budú všetci. Ak mobilní operátori ponúknu v sieťach 4,5G a 5G downlink rýchlosťami 1 Gbit/s, pevní operátori ponúknu na optike 10 Gbit/s a k tomu balík programov IPTV.

Zdroj | Nokia

Paradoxom však je, že na optike budú životne závislí aj mobilní operátori 5G. Aby dosiahli potrebnú nízku latenciu, budú musieť poriadne rozvetviť svoje chrbticové siete a dostať optiku v zemi, a s ňou aj základňové stanice, čo najbližšie k účastníkom aj na okrajoch pokrytia.

Pozrite si

Orange na MWC 2018 ukázal možnosti 5G a nové gadgety

Tieto optické siete im umožnia zároveň ponúknuť zákazníkom aj služby fixného pripojenia, čo už dlho praktizuje napríklad Orange, Telekom, ale napríklad aj SWAN. Dodávatelia hardvéru pre optické siete zas ponúknu nové komponenty, ktoré sprístupnia na existujúcich optokábloch podstatne vyššie prenosové kapacity.

Ako sa bude vyvíjať súboj operátorov, nie je momentálne celkom jasné – aj s ohľadom na úlohu, ktorú zohrajú globálni satelitní poskytovatelia ako SpaceX, OneWeb, alebo O3b. Isté však je, že surfovať budeme čoraz rýchlejšie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.