Povedzme si na rovinu, že predchádzajúce generácie procesorov Intel Atom nemali dobré meno, aspoň vo Windows svete nie. Ich nízka spotreba v minulosti neumožňovala dosahovať dostatočný výkon. Ako však pokračujúca integrácia a nové výrobné procesy otvárajú nové možnosti, Atom sa vracia do hry. Nová generácia Bay Trail postavená na prekopanej architektúre Silvermont a 22 nm procese jednoducho predčí všetky očakávania.
Najskôr to najdôležitejšie: výpočtový výkon stúpol oproti minulej 32 nm generácii zhruba dvojnásobne (v niektorých úlohách aj viac), grafický až trojnásobne, a to pri zachovaní spotreby okolo 3 W, čiže pôjde stále o priameho konkurenta ARM čipov. Intelu sa to podarilo niekoľkými krokmi – predovšetkým vďaka 22 nm procesu dokázal výrobca integrovať hneď štyri x86 jadrá, k tomu na vyšších frekvenciách a najmä novej prekopanej architektúry Silvermont (mimochodom, je to prvá väčšia zmena od uvedenia prvých Atomov). Po grafickej stránke výrobca konečne nahradil slabé grafické jadrá z mobilov a priniesol vlastný čip na báze Intel HD Graphics, hoci architektonicky na úrovni staršieho Ivy Bridge a po stránke veľkosti iba s 4 jednotkami EU (HD Graphics 4400 ich má 20, Iris až 40) a samozrejme s nižšími taktami. V každom prípade však môžeme konečne hovoriť o použiteľnom grafickom jadre, ktoré zvládne obsluhovať displej do rozlíšenia 2 560 x 1 600 pixlov alebo prehrať 4K video.
Na báze Silvermont/Bay Trail vznikne viacero čipov. Určené budú predovšetkým pre tablety (štvorjadrový rad Atom Z3700 a dvojjadrový Z3600), ale aj pre notebooky (štvor- a dvojjadrové rady Pentium N3000 a Celeron N2000), desktopy (Pentium J2000 a Celeron J1000) a budúci rok príde aj verzia pre smartfóny. Jednotlivé verzie sa líšia predovšetkým frekvenciami, ale aj podporou rôznych funkcií. Špičkové varianty budú dosahovať frekvenciu procesora 1,5 GHz (2,4 GHz s turbom), ich grafika sa bude pohybovať medzi 311 a 667 MHz a podporovaná pamäť RAM dosahuje 4 GB vo dvoch kanáloch. Prvé benchmarky ukázali, že Intel Atom Bay Trail-T je plne konkurencieschopný voči najlepším ARM procesorom, niekedy ich výraznejšie prekonáva. Takisto je rovnocenný, často ale lepší ako AMD Kabini A4-5000, ktoré má však vyššiu spotrebu. Grafická časť novinky však ešte stále má čo dobiehať, tu má Intel veľké rezervy. Na ARM špičku nedosahuje a oproti AMD Kabini dosahuje len polovičný výkon.
Ak sa na nový Atom pozrieme v širších súvislostiach, vďaka použiteľnému výkonu, nízkej spotrebe a pomerne nízkej cene má táto platforma potenciál priniesť vlnu skutočne dostupných Windows tabletov a hybridov a tak posunúť svet PC o kus dopredu. Okrem toho pomôže aj Android tabletom – Intel totiž sľubuje modely na hranici 200 $. Spolu s mikročipom Quark gigant dokazuje, že sa do mobilného segmentu konečne dostáva oboma nohami. Konkurenciu čakajú ťažšie časy.
Zdroj a foto: AnandTech, Engadget, Intel