Reklama

Prevencia proti koronavírusu je aj nedotýkať sa tváre. Ako mu zabrániť?

Juraj Recký

Umývať si ruky, dodržiavať odstup od ľudí alebo sa nechytať tváre. Toto všetko sú odporúčania prevencie proti koronavírusu. Nechytať si tvár môže byť náročné. Máme preto zopár tipov.

Podľa psychológov sa tváre dotýkame z množstva dôvodov. Môžeme takýmto spôsobom vyjadrovať emócie, ale aj komunikovať. Často tiež ide o zlozvyk, ktorý si ani nemusíme neuvedomovať. Dôležité je vedieť, že ide o podvedomé správanie sa. Ako sa dotýkania sa tváre odnaučiť? Aj psychológ vám dá úplne jednoduché odporúčanie. Stačí dotyk sťažiť alebo znemožniť. Často sa uvádza príklad, kedy ľudia mali nasadené okuliare a rukavice zároveň. Dotyky tváre v tomto prípade automaticky ustúpili aj bez snahy im zabrániť.

Zdroj | chivmen.com

Nie je to však tak jednoduché, ako to znie. Tváre sa počas dňa dotkneme v prieme 24-krát a ani o tom nevieme. Naviac, zabrániť dotýkaniu sa tváre je skutočným problémom aj pre doktorov, ktorí naň upozorňujú. Príkladom je aj Sara Cody, ktorá vystúpila s rečou o koronavíruse a v momente, keď odporučila sa tváre nedotýkať sa jej dotkla. My sme našli zopár tipov, ako počas aktuálne situácie zabrániť dotykom tváre.

Zapojte sa do #coronaviruschallenge, ktorý je hitom na Twitter. Myšlieka je jednoduchá, chváliť sa tým koľko dní ste sa dokázali nedotknúť sa tváre. Vyžaduje to však disciplínu a úprimnosť. Nezabudnite pridať hešteg.

Pozrite si

Čo je to shutdown a čo nás čaká najbližšie dni kvôli koronavírusu?

Identifikujte momenty, po ktorých sa zvyčajne dotknete tváre a snažte sa im vyhýbať, prípadne v takýchto situáciach buďte pozornejší.  Ako sme však už spomenuli, nebude to jednoduché a zrejme dotyk znížite len z časti, no aj to je úspech.

via GIPHY

Za jeden z prirodzených prejavov nervozity sú práve dotyky tváre. Nervózny môžete byť aj keď musíte pracovať a neviete sa sústrediť. Vyskúšajte teda aplikáciu na sústredenie sa alebo hudobné mixy na YouTube, ktoré podporujú sústredenie.

Pozrite si

Čo robiť doma počas karantény? Nudou neumriete, pozrite sa okolo seba

Psychológovia tiež odporúčajú zabaviť ruky, ako prevenciu proti dotykom tváre. Použiť môžete, napríklad, antistresové loptičky. Väčšou zábavou však môžu byť hry na smartfóne, či hranie hier na konzole. Ideálna je virtuálna realita. Pomerne veľké okuliare fyzicky zabránia dotykom.

Zdroj | msh.mosreg.ru

Ako sa vraví, opakovanie je matka múdrosti. Preto si neváhajte pripomínať, že sa tváre nemáte dotýkať pomocou  šetriču alebo tapetou obrazovky vášho inteligentného zariadenia. Tapetu si pokojne aj vyrobte, ak bude naviac aj vtipná bude o to účinnejšia.

Pozrite si

Nudíte sa? Zabite nudu na absolútne zbytočnom webe

Buďte v pohode a zbytočne sa nestresujte. Je to síce trochu odvážna rada vzhľadom na koronavírus, no stres zvyšuje potrebu dotýkať sa tváre. Preto skúste cvičiť jógu, ktorá odbúra stres, napríklad pomocou aplikácii od Down Dog App, alebo sa rozptýľte varením, inšpiráciu môžete nabrať v aplikácii Tasty. Jednoducho si nájdite zábavu, ktorá vašu myseľ odpúta od stresových myšlienok.

Zdroj | downdogapp.com

Ak pracujete a pozeráte celý deň do displeja, je možné, že sa tváre dotýkate pretože vás režú či pália oči. Majte preto v blízkosti notebooku kvapky do očí, ktoré očiam uľavia.

Pozrite si

Top 5 mobilných hier, pri ktorých môžete stráviť aj karanténu

Ako sme už spomenuli, dotyky tváre spôsobuje aj nepohoda. Do nej sa môžete dostať aj vtedy, ak máte v miestnosti priveľmi teplo alebo zimu, prípadne nevyhovujúcu vlhkosť. Skontrolujte preto radiátor, klimatizáciu, prípadne oprášte zvlhčovač vzduchu.

https://www.youtube.com/watch?v=YdVq3NIWWoY

Skutočný milovníci technológií môžu siahnuť po náramku Immutouch. Novinka práve prišla do predaja, stojí 50 amerických dolárov a slúži na to, aby vás upozornila vždy, keď sa budete chcieť dotknúť tváre. Pri prvom použití je dôležité náramok poriadne nakalibrovať, aby vás vedel vibráciami upozorniť, keď zamierite k nosu, ústam alebo očiam. Nechýba aplikácia, ktorá vám ponúkne podrobný prehľad o tom, ako často sa dotýkate, prípadne nedotýkate tváre.

Máte aj vy tip, ako počas tohto obdobia znížiť potrebu dotýkať sa tváre? Podeľte sa v komentároch.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.