Sociálne siete mali zbližovať ľudí, spestriť im voľný čas a priniesť im príjemné chvíle. Dnes sú skôr miestom šarvátok, hybridných vojen a najnovšie aj návodmi na kradnutie áut.
Aj keď sa to zdá neuveriteľné, práve vďaka príspevkom na sociálnej sieti sa stali automobily Hyundai a Kia najkradnutejšími v USA, následne kvôli tomu zomrelo množstvo mladých ľudí.
Poďme pekne od začiatku. Začalo to tak, že niektoré modely Kia a Hyundai majú mizerné zabezpečenie a dajú sa veľmi ľahko ukradnúť. Práve preto ich prestali v niektorých štátoch poisťovať. Následne sa na TikToku začali objavovať návody, ako tieto modely ukradnúť.
Keďže to išlo naozaj veľmi ľahko, mnohí využili príležitosť a stali sa zlodejmi. Obe značky automobilov majú chybu v systéme zapaľovania, ktorá uľahčuje ich krádež. Je údajne taká jednoduchá, že nie je výnimkou, ak sa jedno a to isté vozidlo ukradne aj dvakrát za deň! Motoristi po nájdení potom dlhé mesiace čakajú na opravu svojho automobilu.
Zlodeji v Milwaukee vo Wisconsine ukradli v roku 2021 viac ako 5 300 vozidiel Kia a Hyundai. V tej dobe sa denne ukradlo zhruba 20 vozidiel týchto značiek, v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka je to nárast o 2 644 %. Percentuálny podiel je 68 %, čo znamená že 7 z 10 automobilov patrí týmto dvom značkám.
Škody sa však netýkajú len samotných vozidiel. Niekoľko tínedžerov zomrelo alebo bolo vážne zranených pri havárii ukradnutých vozidiel. Zaznamenané sú aj trestné činy, ktorých sa dopúšťajú ľudia šoférujúci ukradnuté autá. Ďalej tu máme ľudí, ktorých zrazili ukradnuté autá, utrpeli zranenia, dokonca bola minimálne v jednom prípade zaznamenaná smrť. Pribúdajú škody na majetku, napríklad poškodené domy, do ktorých ukradnuté autá vrazili.
Za všetko môže snaha automobiliek šetriť a túžba mladých mať virálny príspevok na sociálnych sieťach. Od modelového roku 2011 sa Hyundai Motors, ktorá vyrába vozidlá Kia a Hyundai, rozhodla neinštalovať do niektorých značiek a modelov mechanizmus ochrany proti krádeži, imobilizér. Pri autách bez imobilizéra stačí zlodejom strhnúť kryt stĺpika riadenia, vybrať valec zapaľovania a otočiť za ním pravouhlý hrot, aby naštartoval motor. Náhoda chcela, že USB konektory veľmi dobre zapadajú do tohto obdĺžnika. Kia a Hyundai bez imobilizéra sa vďaka tomu dajú ukradnúť za pár sekúnd len s pomocou skrutkovača a nabíjacej šnúry.
Potom už len stačilo urobiť príspevok Kia Challenge a šialenstvo sa z obrazoviek smartfónov prenieslo do reálneho života. Celé to znie ako absurdná fraška a bolo by to na smiech, keby to nebolo také vážne. Môže byť len otázkou času, kedy sa objaví virálne video na podobnú tému aj nás.