Reklama

Prečo sme udelili slúchadlám Sony WF-1000XM4 cenu Tip redakcie?

Richard Pliešovský

Plne bezdrôtové slúchadlá Sony WF-1000XM4 boli predstavené v lete. Potom prišla ponuka vyskúšať ich naživo – veď jedna vec je čítať a počúvať samé chvály na daný produkt a niečo úplne iné je chytiť si ich do rúk a poriadne otestovať.

Slúchadlá série WF od Sony sú dnes už pojmom, etalónom, podľa ktorého sa porovnávajú konkurenčné modely. Už predchádzajúca generácia WF-1000XM3 bola mimoriadne vydarená, okrem excelentného zvuku prinášala aktívny filter hluku s množstvom inteligentných funkcií. Mnohí z nás čakali, ako sa výrobca popasuje s novou generáciou tak, aby dokázala priniesť niečo nové, čo by oslovilo rozmaznaných a prieberčivých používateľov.

Novinka prináša úplne nový dizajn, nové nabíjacie puzdro a nový audio procesor. Sony použilo iný materiál na ušné koncovky, slúchadlá získali množstvo funkcií vrátane 360 Reality Audio.

Prvý dojem so slúchadlami bol pomerne rozpačitý. Sony totiž naskočilo na „ekovlak“ a svoj prémiový produkt zabalilo do papierového obalu, ktorý skôr pripomína krabičku od vajec. To podstatné sa však ukrýva vo vnútri.

Po otvorení uvidíte nabíjacie puzdro a dva páry koncoviek do uší. Puzdro je oproti predchádzajúcej generácií očividne menšie, vraj až o 40 %, čo je rozhodne skvelá správa. Každý, kto používa plne bezdrôtové slúchadlá určite potvrdí, že na veľkosti záleží. Čím je puzdro menšie, tým lepšie.

Puzdro nabijete cez USB-C port, ale konečne aj bezdrôtovo pomocou ľubovoľnej nabíjacej podložky spĺňajúcej štandard Qi. Počas používania som odmeral výdrž slúchadiel. Sony uvádza až 8 hodín so zapnutým ANC. Moje merania túto hodnotu zhruba potvrdili, dostal som som z nich až 7,5 hodiny a nemôžem povedať, že som počúval potichu. Ide tak o bezkonkurenčnú výdrž a veľké plus slúchadiel.

Pozrite si

Sú Sony WF-1000XM4 Rolls-Royce medzi bezdrôtovými slúchadlami?

Nabíjacie puzdro dodá ďalšiu energiu (cca 16 hodín), takže keď vybehnete niekde na predĺžený víkend, nemusíte sa bať, že ostanete bez hudby. Oveľa skôr sa vám vybije smartfón, alebo iný zdroj hudby.

Po otvorení magnetického puzdra konečne vidím samotné slúchadlá. Majú okrúhlejší tvar a matnú povrchovú úpravu. Spĺňajú stupeň ochrany IPX4, takže si poradia s bežným ošpliechaním. Koncovky do uší sú z polyuretánu, ktorý zabezpečí pevnejšie a stabilnejšie uchytenie.

Potvrdzujem, že mi v ušiach držali ako prilepené, ale podobne to býva aj u slúchadlách iných výrobcov. Športovci sa každopádne nemusia obávať, že im pri aktivitách vypadnú z uší v ten najnevhodnejší okamih. Teba si len zvyknúť na spôsob vkladania do uší – zasunúť a pootočiť.

Pomocou aplikácie Headphones Connect si môžete vyskúšať, či sú vzduchotesné. To je dobré najmä vtedy, ak chcete využívať ANC. Appka prehrá testovací tón a po odmeraní zistí, či máte správne zvolenú veľkosť. Mne vyhovovala stredná veľkosť, ktorá už bola nasadená na slúchadlách.

Aplikácia ponúka toho oveľa viac. Otvára široké možnosti nastavení, prístup ku kľúčovým funkciám vrátane zákazu tých, ktoré nebudete využívať. Vyskúšal som napríklad počúvanie hudby vo formáte Sony 360 Reality Audio z hudobnej služby TIDAL. Priznám sa, aj keď je takýto zvuk zaujímavý, zatiaľ si ma nezískal a neviem si predstaviť, že by som v bežnom živote „dobrovoľne“ vyhľadával takýto formát.

Oveľa viac ma zaujal dotykový povrch na tele slúchadiel. Slúži ako akýsi touchpad, pričom v Headphones Connect si viete nastaviť, aké funkcie si takto spustíte. Okrem obligátneho prehrávania, pauzy, prepínania režimov zvuku (ANC on/off, transparentné audio) si viete regulovať napríklad hlasitosť. Šikovná je funkcia Quick Attention, jej aktivovaním sa zníži hlasitosť prehrávania a vy môžete okamžite komunikovať s okolím.

Naopak, funkcia Speak-to-Chat ma nenadchla. Pozastaví prehrávanie hudby, keď začnete rozprávať, čo je fajn, ale… Oneskorenie je pomerne veľké, asi jedna sekunda, čo je pri rozprávaní dosť. Druhým problémom je, že sa spustí aj nechcene, stačí zakašľať.

Vo vnútri slúchadiel umiestnil výrobca kopec technológií. O čistejší zvuk sa stará zdokonalený DAC aj analógový zosilňovač, ktorý dostal nový procesor Sony V1. Svoje miesto si našiel aj zvukový procesor Sony DSEE Extreme s Edge-AI. Ten už poznáme zo slúchadiel WH-1000XM4. Má na starosti užitočnú vec, upraví zvukové súbory tak, aby aj z horšej kvality (t. j. menšieho rozlíšenia) dodal vynikajúce audio. Bol som prekvapený, že to naozaj funguje keď som z pofidérne znejúcej „empétrojky“ dostal slušný zvuk.

Meniče majú 6 mm, čo je rovnako ako v predchádzajúcej generácii. Sú však vybavené väčším magnetom a vyrábajú sa z nových materiálov. Ten znižuje úroveň šumu a zlepšuje celkovú kvalitu zvuku.

Ako slúchadlá hrajú? Môj prvý dojem bol: prirodzenosť. Prinášajú zvuk, ktorý neznie umelo a s dynamikou, aká vás prekvapí aj v takých hudobných pasážach, kde ste si mysleli, že ich máte naozaj dobre napočúvané. Pri tejto triede slúchadiel už beriem ako samozrejmosť, že budete počuť aj také detaily, ktoré by ste od takéhoto miniatúrneho audio zariadenia zrejme nečakali. Horšie to však bolo potom, keď som slúchadlá vrátil a začal opäť používať vlastné. Chvíľu mi trvalo, kým som si uvedomil, že problém nie je vo mne, ani v TIDAL, ale v slúchadlách.

Sony WF-1000XM4 prinášajú excelentnú muzikálnosť, ktorá si poradí s celým frekvenčným pásmom – od basov, cez presne umiestnené stredy až po čisté vokály a trblietavé výšky. Priestorové umiestnenie som si tak užil aj bez 360 Reality Audia.

Samozrejme, kvalitný zvuk som získal aj počas hovorov, vrátane telefonovania v exteriéroch. Technológia Precise Voice Pickup odvádzala slušnú prácu. Tlmila okolité ruchy a skvelo ma počula aj druhá strana, čomu určite pomohol režim automatickej redukcie vetra.

A napokon, ANC. Opäť môžem skonštatovať vynikajúcu prácu filtra hluku. Je naozaj účinný. Môžno aj vy zažijete pocit, keď všetko naokolo stíchne, až vami prebehnú zimomriavky po tele. ANC od Sony je ideálne nielen keď ste v hlučnom prostredí, ale i vtedy, keď sa potrebujete sústrediť a máte skvelých, no netolerantných susedov.

Záver

Kto má rád hudbu, pokročilé funkcie a pohodlie, určite si príde na svoje u tohto modelu. Samozrejme, aby ste si ich užili, musíte ich nakŕmiť primerane kvalitným vstupom. A aj keď si pustíte napríklad formát FLAC v maximálnom rozlíšení, zistíte, že rôzni umelci kladú na kvalitu nahrávok odlišný dôraz. Už tradične je rajom pre milovníkov kvalitného zvuku jazz a vážna hudba, kvôli tomu však zrejme nezmeníte hudobný vkus.

Paradoxným problémom môže byť množstvo funkcií a nastavení – bežný používateľ sa v nich môže stratiť, alebo ich nikdy nevyskúšať, čo je určite škoda.

Slúchadlá sa cenovo pohybujú v očakávaných reláciách, čo znamená 280 eur. Za kvalitu si treba priplatiť, v tomto prípade však viete, že každé euro sa vám vráti v perfektnom, miestami až neuveriteľne presnom zvuku, v slúchadlách s dlhou výdržou, pohodlným nosením a s naozaj funkčným filtrom hluku. Aj preto od nás dostávajú Sony WF-1000XM4 cenu Tip redakcie.

Slúchadlá Sony WF-1000XM4 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne a bezpečne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.