- #Umelá inteligencia
- 4 min.
- 3.4.2023
Viete, ktorý štát Európskej únie vypol služby umelej inteligencie?
Umelá inteligencia rozpútala celosvetové šialenstvo. Objavuje sa čoraz častejšie aj v komunikácii bežných ľudí, pre ktorých nie sú technológie stredom vesmíru. Niet sa čomu diviť, už teraz stvára AI husárske kúsky – v dobrom i v zlom. ChatBPT napríklad zachránil psíka, keď si jeho veterinár nevedel dať rady.
Nová technológia nie je dokonalá, problém však je, že už teraz dokáže toho podstatne viac, ako sme si pred rokom dokázali predstaviť. Je uveriteľná, používateľ má voči nej rešpekt. Keď niečo odpovie, zvyčajne jej uverí, aj keď si nehanebne vymýšľa. Otázkou dňa sa tak stáva Čo s ňou urobíme? Musk, Steve Wozniak a ďalšie stovky autorít požadujú, aby sa aspoň na 6 mesiacov prerušil vývoj pokročilých systémov AI.
Zdá sa, že prvému štátu, ktorému sa prestalo páčiť, čo stvára umelá inteligencia, je Taliansko. Stalo sa totiž prvou západnou krajinou, ktorá zablokovala pokročilého četbota ChatGPT. Četbot je už nedostupný v pevninskej Číne, Hongkongu, Iráne a Rusku a častiach Afriky, kde si používatelia nemôžu vytvárať účty OpenAI.
Taliansky úrad na ochranu údajov, známy aj ako Garante, koncom minulého týždňa uviedol, že v súvislosti s modelom, ktorý vytvoril americký startup OpenAI a je podporovaný spoločnosťou Microsoft, existujú obavy o súkromie. Služba totiž nekontroluje vek používateľov, ktorí by mali mať 13 a viac rokov.
Garante tvrdí, že v ChatGPT absentuje akéhokoľvek právny základ, ktorý by odôvodňoval masívne zhromažďovanie a uchovávanie osobných údajov na trénovanie četbota. Osobné údaje sa môžu používať len so súhlasom dotknutej osoby a na presne vymedzené účely. ChatGPT a podobné technológie momentálne predstavujú divoký západ, kde zákon platí podľa toho, ako si ho kto vysvetlí. Nedôveru vzbudzuje aj fakt, že OpenAI neposkytol podrobnosti o tom, ako trénuje svoj model AI.
OpenAI má 20 dní na to, aby zareagoval opravnými prostriedkami, inak mu hrozí pokutu až 20 miliónov eur, alebo 4 % jeho ročného celosvetového obratu. Webstránka prestala byť dostupná talianskym používateľom. Obnoví sa vraj až vtedy, „kým nebude v súlade s nariadeniami o ochrane súkromia“.
Predpokladá sa, že Taliansko je prvou krajinou, ktorá pozastavila činnosť ChatGPT, ďalšie ju budú zrejme nasledovať. Rýchly vývoj technológie totiž pritiahol pozornosť zákonodarcov vo viacerých krajinách Európy. Mnohí experti sa nazdávajú, že na riadenie týchto systémov je treba uviesť do praxe nové nariadenia, pretože majú potenciálny vplyv na národnú bezpečnosť, pracovné miesta či vzdelávanie.
„Očakávame, že všetky spoločnosti aktívne v EÚ budú rešpektovať pravidlá EÚ na ochranu údajov. Za presadzovanie všeobecného nariadenia o ochrane údajov sú zodpovedné orgány EÚ na ochranu údajov,“ uviedol hovorca Európskej komisie.
ChatGPT dosiahol už v januári 100 miliónov aktívnych používateľov mesačne, len dva mesiace po spustení. Podľa štúdie UBS robia tieto čísla z neho najrýchlejšie rastúcu používateľskú aplikáciu v histórii. „Za dvadsať rokov v internetovom priestore si nevieme spomenúť na rýchlejší nárast v spotrebiteľskej internetovej aplikácii,“ napísali v správe analytici UBS.