Reklama

Prečo sa smartfóny časom spomaľujú? Vieme tomu nejako predísť?

Zdroj | unsplash/Jonas Leupe
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/Jonas Leupe
Zdroj | unsplash/Jonas Leupe

Určite aj vám sa už stalo, že ste mali nový smartfón, ktorý robil všetko tak, ako má, ale po čase sa spomalil pomaly na neznesiteľnú úroveň. Prečo sa tak deje a môžeme to nejako vôbec ovplyvniť?

Smartfóny sú zariadenia ako každé iné, preto aj tu dochádza k postupnému opotrebovaniu komponentov. Takéto spomalenie v priebehu času nie je len vina používateľov, ale stretáva sa tu viacero dôležitých faktorov.

Nie je však pravda, že zariadenia určitých značiek sa spomaľujú skôr ako iné. Ak ste však zainvestovali nemalé peniaze do lepšieho a drahšieho smartfónu, toto spomalenie by malo nastať pomalšie ako u lacnejších smartfónov. Nie je však zámerné s úmyslom spomaliť váš smartfón, aby ste si kúpili nový.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | unsplash/Sebastian Bednarek

Posun nastal aj v tom, že výrobcovia predlžujú životnosť vlastných smartfón. Dnes už vlajkové modely ponúknu aj 4 veľké aktualizácie Androidu a 5 rokov bezpečnostných záplat. Výrobcovia vás chcú dlhšie udržať pri jednom zariadení, pretože životnosť sa predlžuje. Zatiaľ sa to týka vlajkových lodí, tento trend by mohol čoskoro prísť aj do strednej triedy.

Spoločnosť Apple mala v minulosti veľkú kauzu, kedy úmyselne spomaľovala a obmedzovala výkon starších iPhonov, aby slabšie zdravie batérie nemalo vplyv na výslednú výdrž, čo sa rozhodne nestretlo s pochopením pre používateľov.

Ďalším problémom môže byť softvér, ktorý prichádza do smartfónu stále v novších verziách. Ten má väčšinou vyššie požiadavky na hardvér. V takomto prípade prichádzame do situácie, kedy výrobca  chce dať do najnovšej aktualizácie systému najviac nových funkcií, no na výslednej plynulosti to nepomáha. Starší smartfón sa tak nemusí dostatočne adaptovať na novú verziu systému.

To neznamená, že staršie smartfóny nemáte aktualizovať, už keď vám výrobca dáva tú možnosť. Treba však počkať pár dní, dokým svoje dojmy napíšu iní používatelia. Tam sa často môžu odhaliť nejaké nepríjemnosti alebo chyby. Tie vie však výrobca vyriešiť opravnou aktualizáciou.

Ako ďalšie musíme spomenúť samotné aplikácie. Tých máme v smartfóne pokojne aj desiatky a uľahčujú nám život. Vývojári však neustále napredujú a do týchto aplikácií pridávajú novú funkcie, ktoré sú však náročnejšie na hardvér smartfónu.

Pozrite si

Trápi vás plná interná pamäť na Android smartfóne? Tieto tipy vám určite pomôžu

Vývojári ale väčšinou testujú svoje aplikácie na novších smartfónoch, takže nie vždy berú do úvahy starší hardvér, ktorý by mohol mať s novými funkciami problémy. To znamená, že optimalizácia tu nemusí byť 100-percentná.

Ak sa pozrieme na stranu používateľa, tak tiež zásadnou chybou je, ak si v smartfóne ponechávate aplikácie, ktoré už nepoužívate. Aplikácie častokrát pracujú na pozadí zariadenia, preto môžu zaťažovať pamäť RAM, procesor aj úložisko.

To platí aj pre desiatky až stovky fotografií a videí, ktoré nie sú podarené, no z nejakého dôvodu vám stále zaberajú miesto v smartfóne. Fotografie si určite niekde zálohujte, veď istota je guľomet. Zamerajte sa aj na priečinky v stiahnutých súboroch alebo na screenshoty obrazoviek.

Ak je váš smartfón už skutočne pomalý a zreteľne vás to už obmedzuje, tak si zálohujte dáta do počítača a vykonajte obnovenie továrenských nastavení. Ak tak urobíte, následne si do zresetovaného smartfónu presuňte len to, čo skutočne využijete.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.