V dnešnej časti sme spísali niekoľko dôvodov, ktoré rozhodujú o tom, či si niekto niekto zaobstará gramofón (resp. ostane mu verný), alebo uprednostní pohodlný moderný spôsob počúvania hudby. Každopádne, nech sa rozhodnete pre akúkoľvek možnosť, najdôležitejšie je, že máte radi hudbu a dokážete si ju vychutnať. Nie každý má totiž tento dar.
Dnes nie je nič jednoduchšie, ako počúvať hudbu. Pasívne, častokrát v mizernej kvalite len podpriemerných interpretov, ktorých pretláčajú producenti s ostrými lakťami. Ale aj pre tých, ktorí majú hudobný vkus a väčšie nároky, je k dispozícií viacero riešení.
Máme tu streamovacie platformy, všadeprítomný YouTube, zaznávané MP3, CD a, samozrejme, svätý grál: vinylové platne. Tie sú už desiatky rokov na poprednom mieste milovníkov kvalitnej hudby a zrejme to tak ostane aj v budúcnosti.
Prečo je super mať gramofón?
Kvalitné audio
Pri počúvaní hudby z gramofónu počujete analógový záznam, ktorý nie je nijakým spôsobom komprimovaný. Znie teda rovnako, ako ho muzikanti nahrali, nedochádza k skresleniu, zmene dynamiky a filtrovaniu frekvencií, ktoré ľudské ucho síce nepočuje, no poslucháč zaregistruje, keď tam nie sú.
Vinylové albumy sa zvyčajne vyrábajú s lepšou dynamikou, ktorá sa počas procesu masteringu nestratí, na rozdiel od digitálnych audio súborov. Platne majú príjemnejší, hrejivý zvuk, ktorý dokázateľne lepšie pôsobí na poslucháčov.
Jedinečný rituál počúvania hudby
V rýchlej dobe je niekedy nevyhnutné spomaliť a nechať čas plynúť pomedzi prsty. Prečo to nespojiť s niečím príjemným, ako je počúvanie obľúbenej hudby? Aspoň na chvíľu prestať robiť naraz viacero činností a sústrediť sa na jednu. Opatrne položiť ihlu na platňu, zapnúť pohon, nastaviť hlasitosť a urobiť si pohodlie.
Unikátna hudba
Ďalšou z veľkých výhod vlastníctva gramofónu je, že to môže byť jediný spôsob, ako si vypočuť staré nahrávky, ktoré na YouTube či Spotify nenájdete. Napriek obrovskej popularite on-line hudobných služieb nie je každá pieseň prevedená do digitálneho formátu. Zvlášť, ak máte radi pôvodnú regionálnu hudbu, či staré jazzové songy, dostať sa k nim je častokrát možné len vďaka gramofónovým platniam.
Ekonomický aspekt
Kto už vlastní množstvo platní, alebo získal zbierku po rodičoch, nemusí hneď na začiatku vynakladať veľké čiastky na vybudovanie zbierky. Okrem toho, ak tam nájdete kúsky, ktoré vám hudobne nesedia, môžete ich predať, resp. vymeniť za tie, ktoré vo vašej zbierke chýbajú. Musíte uznať, že zbierka vašich playlistov dieru do sveta neurobí a určite sa s ňou nebude dať kšeftovať na blšom trhu, pretože je neprenosná – nik ju nezdedí, ani ju nemôžete darovať.
Ako sme písali v úvode, vôbec nie je dôležité na čom počúvate hudbu, podstatné je to, že ju máte radi, že vám (ideálne aj vašim blízkym) prináša potešenie, inšpiráciu a rozširuje obzory.