Sú tomu už viac ako 2 týždne odkedy som si povedal, že sa skúsim vrátiť späť k operačnému systému Android. Kolegovia v práci sa divili, no Google Pixel 9 Pro ma nadchol natoľko, že som tomu dal šancu.
Dopadol som na ústa rovnako tvrdo ako keď som pred rokmi prechádzal z Androidu na iOS. Alebo z Windowsu na macOS. Ak to chcete spraviť, pripravte si pevné nervy a veľa času.
Zapnúť a nastaviť si dnes Android nie je nič náročné. Ak používate Android, migračný systém vám dovolí stiahnuť zo starého Androidu absolútne všetko. Nedávno som tento proces absolvoval na inom Androide a celý proces ma extrémne milo prekvapil. Zo staručkého Androidu do nového sa stiahlo absolútne všetko, vrátane rozloženia ikon či pozadia pracovnej plochy. Celý proces trval pri asi päťdesiatke aplikácií okolo 30-40 minút. Na jednotku s hviezdičkou.
Z iOS na Android?
Prv, než všetko zapnete je nutné zapnúť samotný operačný systém Android. To trvá iba krátku chvíľu, zvolíte si krajinu, jazyk, skontrolujete updaty systému a máte hotovo. Potom sa vás Android opýta, či chcete preniesť dáta zo iného Androidu, alebo zariadenia s iOS alebo iPadOS. Pixel 9 po novom umožňuje ale tieto dáta preniesť aj neskôr, čo doteraz nebolo možné.
Cez Wi-Fi spárujete navzájom oba smartfóny a počkáte, kým Android prečíta všetky appky v iOS, aby vám ich ponúkol na výber. Rovnako vie Android skopírovať aj všetky kontakty, správy i ich prílohy, ale aj všetky fotky a videá. Navyše kopírovať dáta môžete naraz cez Wi-Fi aj kábel. Toto je taktiež novinka v Androide. Znie to výborne!
Pokiaľ však máte v iOS alebo iPadOS zálohované fotky a videá na cloude, neodporúčam zaškrtávať aj tieto dve políčka. Celý proces by to zbytočne predĺžilo o dlhé hodiny. Už aj takto, bez fotografií a videí chce migračný systém kopírovať appky, správy a kontakty až 2 a štvrť hodiny! Chápem, že aplikácie nie sú vôbec malé, no kopírovať ich predsa nebude celé. Android aplikácie a iOS aplikácie sú celkom rozdielne.
Navyše po celom zdĺhavom procese pochopíte, že appky ani náhodou nekopíroval migračný systém kompletné, pretože sa do nich musíte opätovne prihlásiť. Samozrejme, aplikácia si ani nepamätá, že ste v nej niekdy boli prihlásení. Jediné, kde to fungovalo bol Chrome, ktorý denne používam aj na macOS.
Všetky ostatné aplikácie sú v podstatne nainštalované nanovo. Proces migrácie tak nezahŕňa ich kopírovanie, ale inštalovanie do Androidu nanovo (pokiaľ už v Androide nie sú, ako napríklad YouTube apod.).
Zabudnite aj na to, že vám Android z iOS skopíruje rozloženie aplikácií na ploche. Toto by som ani neočakával, no iba na to upozorňujem. Aj preto je dobré si na nastavenie Androidu nechajte niekoľko dní.
Nerobte to!
Nenechajte kopírovať všetky aplikácie migračný systém Androidu. Ušetríte čas, hoci sa toto deje aj tak automaticky. Problém však je, že aj tak vám migračná appka všetky aplikácie, ktoré sú navyše zhodné pre Android aj iOS, nenainštaluje. Napríklad také Nuki na ovládanie smart zámku som v novom Androide nenašiel. A tých aplikácií bolo viac.
Prídete na to žiaľ až po tom, čo začnete nový smartfón s operačným systémom Android používať. Zrazu vám akosi chýba aplikácia, pozriete sa do iOS a zistíte, že predsa ju v smartfóne máte. Vystrašený idete pozrieť do Google Play Store, či taká aplikácia vôbec pre Android existuje a ona existuje. Je tak veľmi zvláštne, prečo Android nebol schopný si aplikáciu, resp. aplikácie, stiahnuť z iOS. Žeby mu iOS neukázal všetky appky? Spoliehať sa teda na migračnú aplikáciu nemožno.
Ako to spraviť bezbolestne?
Hoci toto sa nedá, z vlastnej skúsenosti vám poradím ako to spraviť čo najmenej bolestivo.
1. Vyčistite si iOS
Pred tým, než prejdete na Android, zoberte si do ruky svoj starý smartfón (platí pre iOS, iPadOS či klasický Android) a vyčistite si ho. To znamená, aby ste si odinštalovali aplikácie, ktoré ste nikdy nepoužili či potrebovali raz v živote. Tie, ktoré sú od Apple a nejdú odinštalovať, vložte do jedného priečinka, aby vám nezavadzali.
2. Nový Android bez migrovania
V migračnej appke v novom Androide si zvoľte prenos iba konktaktov a správ. Všetko ostatné nepotrebujete. Teda ešte pozor na to, aby ste mali fotky a videá zálohované na cloude (iCloud či Fotky Google). Ak nemáte, preneste si do nového Androidu cez migračnú appku aj tie.
3. Appka za appkou
Toto bude najzdĺhavejší proces, no stojí za to. Prečo? Pretože každú aplikáciu z iOS vyhľadajte v Google Play Store a stiahnite si ju do Androidu. Ak vyžaduje prihlásenie, urobte tak hneď po jej nainštalovaní, alebo počas toho, ako sa vám do Androidu inštalujú ďalšie aplikácie na základe tých z iOS.
Takto predídete tomu, aby ste o nejakú appku z iOS prišli pri migrácii a zároveň tomu, že keď budete chcieť súrne použiť danú aplikáciu, tak si nebude od vás žiadať prihlásenie.
Počas tohto procesu postupne odinštalujte aplikácie z iOS, aby ste vedeli, koľko aplikácií vám ešte v iOS ostáva. Ak by ste narazili na nejakú aplikáciu, ktorá nie je aj v Obchode Google, nezúfajte, nechajte si ju v iOS a neskôr si k nej nájdete v Google alternatívu. Väčšina bežne používaných aplikácií má ale vždy svoj klon v Androide (a naopak).
4. Bankové aplikácie jedine cez deň
Ak máte niekoľko bankových aplikácií, ich prenos robte cez deň. Jedna od vás totiž môže chcieť sken občianskeho preukazu, iná zas využitie karty a čítačky kariet, iná zas overenie biometriou tváre. Toto v noci v posteli spravíte len veľmi ťažko.
Hlavne nečakajte, že iOS dokážete do Androidu zmigrovať za pár hodín. Trvať vám to popri bežnej práci môže aj týždeň či viac. Nestrácajte ale nervy, berte to tak, že máte v rukách novú „hračku“ a konečne máte aj poriadok v aplikáciách. A navyše tie možnosti nastavenie či prehľadné notifikácie… jedna báseň.