Reklama

Pravda alebo mýtus? Škodí nám spanie so smart hodinkami?

Zdroj | unsplash
Michal Sobek
Zdroj | unsplash
Zdroj | unsplash

Moderné smart hodinky už toho vedia skutočne veľa, najmä o našom zdraví. Jednou z užitočných funkcií je meranie spánkového cyklu. Ako toto zariadenie vie ovplyvniť náš spánok a môže mu aj škodiť?

Funkcia sledovania spánku na inteligentných hodinkách a náramkoch dokáže analyzovať a informovať o dĺžke a kvalite vášho spánku. Môže tiež merať spánkové cykly, a to zvyčajne robí pomocou využívania gyroskopu a akcelerometra na sledovanie pohybov tela. Niektoré inteligentné hodinky využívajú na analýzu aj zmeny srdcovej frekvencie.

Niektorým ľuďom však môžu byť smart hodinky na zápästí počas spánku nepríjemné, čo môže ešte viac narušiť spánok. Niektorí môžu dokonca mať problémy s podráždením pokožky, najmä ak hodinky nosia zapnuté natesno. Vo všeobecnosti platí, že smart náramok bude na spánok zrejme pohodlnejšie riešenie, pretože je menší a na ruke vám bude prekážať menej ako smart hodinky. Druhou vecou je, že smart hodinky vďaka lepším senzorom vám môžu o spánku predsa len viac povedať.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Tretia generácia obľúbeného prsteňa Oura Ring je tu! Aj so zameraním na ženy

Ešte je tu ďalšie riešenie, a to smart prsteň. Ten ponúka napríklad spoločnosť Oura a samotné zariadenie je už vo svojej tretej generácii a o vašom spánku vám toho vie veľa povedať. A keďže ide o prsteň, tak zo všetkých riešení vám bude prekážať najmenej.

Ale späť k hodinkách. Väčšina elektronických prístrojov vyžaruje určité žiarenie. V prípade inteligentných hodiniek a náramkov sú to elektromagnetické polia. Toto žiarenie vyžarujú aj smartfóny, notebooky a televízory. Inteligentné hodinky využívajú nízkofrekvenčné EMF, čo sú neionizujúce žiarenie a nemajú dostatok energie. Okrem toho zvyčajne vysielajú signály v prúdoch alebo krátkych impulzoch na krátku dobu.

Výsledkom je, že nositeľné zariadenia časom vystavujú používateľa minimálnym úrovniam žiarenia. Neexistujú žiadne oficiálne tvrdenia, že inteligentné hodinky ovplyvňujú vaše zdravie ak ich neustále nosíte, takže sa nemusíte obávať toho, že by ste z nich mohli dostať napríklad rakovinu alebo iné ochorenie.

Zdroj | unsplash

Vzhľadom na to, že vystavenie žiareniu je hlboko pod bezpečnými limitmi, inteligentné hodinky a náramky môžete nosiť neustále, za predpokladu, že vám to vyhovuje. Problémom však môže byť aktívne pripojenie ku smartfónu. To znamená aktívne notifikácie, pri ktorých hodinky zavibrujú alebo vydajú zvuk. Takéto niečo môže skutočne poškodiť váš spánkový cyklus, preto odporúčame na noc si zapnúť režim nerušiť alebo jednoducho na noc odpojiť hodinky od smartfónu.

Ako vidíte, nie je žiadne prepojenie medzi tým, že by nosenie smart zariadenia počas spánku nejako ovplyvňovalo samotný spánkový cyklus. Ide teda o mýtus. Nepohodlnosť súvisí skôr s veľkosťou hodiniek, nesprávnym remienkom alebo tesným zapnutím.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.