Každý dlhodobý používateľ počítačov má určite v pamäti zarytú zásadu – najprv vo Windowse kliknite na „bezpečne odstrániť“ pri pripojenom USB kľúči alebo disku, až potom ho fyzicky odstráňte z počítača. Je to však naozaj potrebné, alebo ide o prežitok z dávnych IT čias?
Ak ste niekedy len tak vytiahli USB kľúč či externý disk z počítača bez jeho „bezpečného odstránenia“ v systéme, určite ste sa aj vy v takejto chvíli stretli so zhrozeným pohľadom vášho kolegu a možno aj poučením, aby ste to už radšej nikdy nerobili, možno aj s pripojením historky o tom, ako kvôli tomu niekedy niekto prišiel o cenné dáta.
Vysvetlenie, prečo to tak je, je pomerne logické. Hoci vy ste už možno kopírovanie súborov a prácu s USB zariadením navonok ukončili, systém alebo niektorý z programov s ním na pozadí ešte môže vykonávať nejaké úkony. Pravdou však je, že týmto sa už nejaký ten rok možno trápite zbytočne.
Pokiaľ totiž používate operačný systém Windows 10 vo verzii 1809 alebo novšej, prípadne najnovší Windows 11, systém už na pozadí so zariadením nepracuje. Každé pripojené zariadenie v novších verziách systému totiž automaticky operuje v špeciálnom režime „Quick removal“, teda režime špeciálne navrhnutom pre rýchle odpojenie USB zariadenia.
Microsoft s verziou 1809 vydanou ešte v októbri 2018 zmenil politiku práce systému s USB zariadeniami, ktoré môžu fungovať v dvoch režimoch – Quick removal (rýchle odstránenie) a Better performance (lepší výkon). Od tejto verzie je režim Quick removal nastavený ako predvolený pre každé zariadenie.
Režim Quick removal zabraňuje systému, aby sa snažil neustále na externé úložisko zapisovať nejaké dáta a tým pádom zabezpečuje, aby ste ho mohli kedykoľvek odstrániť aj bez toho, aby ste na to systém vopred upozornili. Toto nastavenie sa taktiež postará o to, aby vám systém nebránil v jeho odpojení, k čomu často dochádzalo najmä v starších verziách systému Windows.
Samozrejme, aj napriek tejto „novinke“ stále platí, že odpájať USB zariadenie počas toho, ako naň/z neho prenášate dáta, skrátka nie je dobrý nápad. Samotné zariadenie tým s najväčšou pravdepodobnosťou neutrpí žiadne škody, no poškodiť sa môžu samotné súbory, ktoré nebudú prenesené správne.
Vedeli ste, že…
USB kľúče získali prezývku „flešky“ typu pamäte, ktorú využívajú? Flash pamäť je elektronické energeticky nezávislé pamäťové médium, ktoré vynašla spoločnosť Toshiba v roku 1980 na základe rozšírenia pamäťovej technológie EEPROM.
Microsoft aj po zmene politík USB zariadenia v systéme zachoval možnosť bezpečného odstránenia hardvéru, či už pre tých, ktorí to budú robiť naďalej zo zvyku alebo pre tých, ktorí si USB zariadenia prepnú do režimu lepšieho výkonu, čo je možné urobiť zmenou politík v Správe diskov.