Bezdrôtové nabíjanie bolo vyvinuté, aby sme sa odpútali od káblov a neriešili, aký konektor potrebujeme na nabíjanie našich zariadení. Niektorí tomu prišli na chuť, iní sa tomu vyhýbajú.
Je dobré povedať, že bezdrôtové nabíjanie je výsadou skôr drahších smartfónov, preto si treba vždy overiť, či váš smartfón túto funkciu podporuje.
Určite ste už počuli o Qi (či). Ide o štandard pre bezdrôtové nabíjanie, takže každé zariadenie s podporou Qi nabijete nabíjačkou kompatibilnou práve s Qi. Bezdrôtové nabíjanie pomocou elektromagnetickej indukcie dokáže prenášať energiu na vzdialenosť maximálne 1 cm. Táto kompatibilita je veľmi dôležitá, inak zariadenia nebudú spolupracovať.
Všetko závisí aj od maximálneho výkonu zariadenia. Najnovšie iPhony napríklad ponúkajú maximálne 15 W, a aj to dosiahnete len s originálnou MagSafe nabíjačkou, inak bude výkon len 7,5-wattu. Taký model Xiaomi 12 podporuje bezdrôtovo až 50 W, ale taktiež tento výkon dosiahnete len s originálnou bezdrôtovou nabíjačkou priamo od výrobcu, ktorá takýto výkon zvládne.
Bezdrôtové nabíjanie sa už dnes rozšírilo do rôznych nábytkov, power baniek, stojanov alebo držiakov do auta. Teda výhody tohto riešenia sú jasné: nabíjanie bez potreby hľadania vhodného kábla, univerzálna kompatibilita, kompaktné rozmery nabíjačiek a ich široká ponuka.
No každá minca má dve strany. Veľkou nevýhodou je pri bežných nabíjačkách pomalý výkon nabíjania. Teda je to pomalšie ako káblom, ale všetko závisí od konkrétneho modelu. Ako sme spomínali, Xiaomi 12 dokáže bezdrôtovo 50 W a drôtovo 67 W. iPhony sa vedia nabíjať bezdrôtovo 15 W, ale káblom im dodáte 20 W.
Keďže smartfón musíte mať niekde položený, tak je s ním počas nabíjania obmedzená manipulácia a scenár, že smartfón máte na nabíjacej podložke a pri každej správe ho zoberiete, odpíšete a vrátite naspäť, tak práve takéto používanie môže časom viesť k rýchlejšiemu opotrebovaniu batérie. Bezdrôtové nabíjačky, ktoré poskytujú vysoký nabíjací výkon, tak obsahujú vstavaný ventilátor, ktorý dokáže ochladiť nahromadené teplo.
Musíte trafiť presne na cievku, aby sa začal proces indukcie a čo i len mierne vychýlenie môže viesť k tomu, že po celej noci vás smartfón privíta s 5 %, takže radšej vždy počkajte na signál, že sa nabíjanie začalo.
Veľkou nevýhodou, pre ktorú mnohí tento spôsob nabíjania zavrhujú, sú tepelné straty počas nabíjania. Preto sa vyhnite tomu, aby bola vaša bezdrôtová nabíjačka na slnku alebo v miestnostiach, kde je viac ako 26 stupňov Celzia.
Boli vykonané viaceré testy napríklad na iPhonoch, kde sa zistilo, že nabíjanie káblom má mieru účinnosti 95 %, zatiaľ čo bezdrôtová nabíjačka môže v mnohých prípadoch klesnúť pod 47 %. Inak tomu nebolo ani v prípade Android konkurencie. Taký Google Pixel 4 nabitý do plna káblom spotrebuje približne 14,26 Wh, ale pomocou bezdrôtovej nabíjačky spotreba stúpne na 21,01 Wh. Bezdrôtová nabíjačka spotrebuje v priemere o 0,25 Wh viac ako kábel.
Netreba zabúdať ani na to, že bezdrôtové nabíjanie si zoberie väčšiu porciu energie ako to káblové. Niektoré merania ukazujú, že nárast spotreby energie môže byť na úrovni až 75 %, takže to nie je také efektívne, ale jednoduchosť a pohodlnosť tu hrajú prím.
Na novú úroveň to posunuli spoločnosti ako Samsung, ktorý má vo svojich smartfónoch funkciu reverzného nabíjania. V jednoduchosti si predstavte, že by sa váš smartfón premenil na bezdrôtovú nabíjačku a mohli by ste bezdrôtovo nabiť iné zariadenie. Keďže tam sú prítomné tepelné straty, tak sa odporúča túto funkciu použiť na menej náročné zariadenia ako smart hodinky alebo bezdrôtové slúchadlá. Je to aj tým, že maximálny výkon je okolo 5 W. Toto ponúkajú aj spoločnosti ako Huawei, OnePlus, Xiaomi a ďalšie.
Ak teda chcete váš smartfón nabíjať čo najefektívnejšie, tak ho nabíjajte cez noc, a to pomalou nabíjačkou, ktorá zbytočne zariadenie neprebíja.
Ďalšie zaujímavé články na tému „Pravda alebo mýtus“ nájdete v našej novej rubrike BÚRAME MÝTY.