Reklama

Samsung odhalil ako vylepšuje fotografie pomocou umelej inteligencie

Zdroj | Samsung
Stanislav Vinc
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

O tom, že nová séria smartfónov do Samsungu fotí skutočne dobre, sme sa presvedčili už v našej recenzii modelu S21 Ultra 5G a samostatnom teste fotoaparátov modelu S21+ 5G. Vedeli ste však, že do veľkej miery za to môže umelá inteligencia?

Fotoaparáty v smartfónoch už nejaký ten piatok nie sú iba o samotných snímačoch alebo optike. Aj keď výrobcovia smartfónov z roka na rok postupne vylepšujú aj tie, do hry už vo veľkom zapojili aj šikovný softvér. Ten svoj Samsung nazýva Scene Optimizer a do svojich smartfónov ho implementuje už od modelu Galaxy Note9.

Práve s najnovšou sériou Galaxy S21 5G však urobil v tejto technológií najväčší skok vpred. Umelá inteligencia dokáže vo všetkých troch modeloch tejto série doslova divy a to rovnako pri klasických fotografiách, ako aj pri selfie záberoch.

Pri selfie fotografiách vykonáva Samsung oproti doterajšiemu foteniu ďalšie dva kroky navyše. Po stlačení spúšte umelá inteligencia vyhľadá na snímke tváre, ktoré sa pokúša oddeliť od zvyšku scény. V druhom kroku na fotografii zvýrazní jemné detaily, ako pramene vlasov, oči alebo črty tváre a zároveň opraví vzhľad samotnej snímky vrátane kontrastu či vyváženia bielej.

Zdroj | Samsung

Tieto kroky navyše vykonáva softvér doslova v priebehu niekoľkých stotín sekundy. Prístup k tomuto procesu majú navyše aj aplikácie tretích strán. Vylepšené selfie fotografie tak môžete vytvárať napríklad aj priamo v aplikáciách jednotlivých sociálnych sietí a četovacích platforiem.

https://youtu.be/PtzRsTzAijw

Podobne osobu od pozadia na fotografiách oddeľuje fotoaparát aj v režime Portrét. V tomto prípade sa už softvér stará priamo o tvorbu 3D mapy, aby vo výsledku dokázal rozmazať pozadie za osobou a zároveň zachovať ostré jej okraje, teda presnejšie vlasy, s ktorými mnohé smartfóny doteraz bojujú.

Zdroj | Samsung

Prvým krokom v tomto prípade je vytvorenie 3D mapy a druhým oddelenie postavy alebo zvieraťa od pozadia. V rámci tretieho kroku softvér vytvorí tzv. tri-mapu, ktorá už napríklad počíta aj s prekrytím niektorých vrstiev objektov. Softvér následne doladí jemné detaily vrátane spomínaných vlasov či srsti vašich domácich miláčikov.

Zdroj | Samsung

Pre doladenie detailov je využívaná tzv. matná mapa, ktorá zaradí tieto detaily do šedej zóny, ako ju už vidíte na obrázku nižšie. Súbežne s týmto krokom prebieha aj mapovanie detailov vnútorných častí objektu. Softvér následne tieto mapy spojí a upscaluje na vyššie rozlíšenie, vďaka čomu sa tieto časti fotografie opticky lepšie oddelia od zvyšku portrétovej fotografie. Toto všetko sa pritom udeje v priebehu 3 sekúnd od stlačenia spúšte.

Zdroj | Samsung

Samsung samozrejme v použití umelej inteligencie pri fotografovaní nie je jediný, práve naopak. Kráľom tohto segmentu boli dlhú dobu smartfóny Google Pixel, ktoré dokázali v kvalite fotografií prekonať konkurenciu aj s menším počtov senzorov na zadnej i prednej strane. Pojem „výpočtová fotografia“ napokon spopularizoval Apple, ktorý ju dnes bežne využíva vo svojich smartfónoch spolu s väčšinou popredných výrobcov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.