Vedeli ste, že via ako 1 000 požiarov ročne na Slovensku spôsobuje elektrický prúd? Zväčša ide o skrat, elektrickú iskru či neočakávaný nárast odporu, ktorý vyústí do extrémnej teploty a tým možného vzniku požiaru.
Nedávno som len úplnou náhodou potreboval čosi zo toho najzastrčenejšieho kúta domu, vytiahnuť spadnutú nádobku na prací gél. Skončilo to obrovským prekvapením a možno aj záchranou v poslednej chvíli.
V absolútnom rohu domu, kde je v kumbále kotol na teplú vodu a kúrenie je v jeho tesnej blízkosti v pravom uhle práčka a sušička prádla. Keďže práčka mala pomerne krátky kábel, ktorý do najbližšej zásuvky dočiahol len s veľkým napnutím, pri osadení práčky pred pár rokmi som zvolil jednoduchý metrovy predlžovací kábel, ľudovo predlžovačku, s tromi zásuvkami. Bola celkom nová, zakúpená iba pre tento prípad.
Po mnohých rokoch, len nedávno, som práve v tejto časti vyťahoval zapadnutú nádobku na prací gél a zároveň osádzal nové smart zásuvky pre meranie spotreby práčky i sušičky. Vďaka ich pomerne veľkým rozmerom teraz kábel z práčky dočiahne do elektrickej zásuvky bez toho, aby som ho tam musel nejakým spôsobom klincovať.
Predlžovací kábel som z komplikovane prístupného rohu vytiahol a ostal v nemom úžase. V zásuvke, kde bola pripojená práčka bol plast okolo svoriek roztopený a zhnednutý, akoby tu už vznikalo tlenie. Čo všetko sa mohlo na predlžovačke stať v najbližších dňoch či týždňoch mi šlo hlavou ešte veľmi dlhé hodiny.
Okamžite som prešiel miestnosť po miestnosti v celom dome a skontroloval všetky pripojené elektrické zariadenia v elektrických zásuvkách či predlžovacích kábloch. Našťastie toto bol jediný prípad poškodenej zásuvky.
Tento článok nemá byť zlou reklamou na výrobcu, ten je aj tak niekde v Číne a na predlžovacom kábli je len logo firmy, ktorá si necháva svoje produkty vyrábať, kde je to najlacnejšie. Článok nemá byť ani o tom, ako a kedy vzniká požiar elektrického zariadenia. Ako vidíte, nevzniká iba na starých alebo po domácky vyrobených spotrebičoch, ale aj na celkom nových zariadeniach.
Práčka nemeckého výrobcu bola pri inštalácii celkom nová, rovnako celkom nový bol aj predlžovací kábel. Azda nikoho by nenapadlo, že práve na dvoch nových zariadeniach môže po asi 8 rokoch vzniknúť požiar. V celom kumbále je pritom sucho a minimálna vlhkosť, keďže je neustále vetraný kvôli sušičke prádla. Na predlžovačku nekvapkala ani voda, nemala odkiaľ. Mala tam jednoducho ideálne podmienky.
Odporúčam vám preto si čo najskôr prejsť svoje bývanie a skontrolovať všetky elektrické spotrebiče. Ak natrafíte na akýkoľvek nedostatok, či už na predlžovacom kábli, rozdvojke či roztrojke, okamžite ich vymeňte a ideálne zasuňte kábel elektrického zariadenia priamo do elektrickej zásuvky.
Ak ale v elektrickej zásuvke nájdete čosi podobné ako ja na predlžovacom kábli, ihneď vypnite poistky na danej zásuvke a ak viete ako, elektrickú zásuvku v stene vymeňte. Ak to neviete, zavolajte si odborníka, ktorý vám to vymení. Dovtedy si kúpte aspoň novú zásuvku, elektrikári nie sú povinní nosiť so sebou zásoby (hoci to nie je vylúčené, že práve takú ako potrebujte majú).
A ak sa už nebodaj ocitnete v situácii, že vám na zásuvke či predlžovacom kábli vznikne požiar, ako prvé vypnite poistky. Požiar, a to ani ten najmenší, nehaste vodou alebo hasiacimi prístrojmi na vodnej báze, pokiaľ nemáte vypnuté poistky. Po vypnutí poistiek, ideálne celého domu, môžete horiace predmety hasiť aj vodou. Ideálne však je použitie práškového hasiaceho prístroja.
Neplatí to ale na batériové predmety ako smartfóny, elektronické cigarety, elektrické kolobežky, notebooky apod. Tie v prípade požiaru čo najskôr odstráňte. Ak je to možné, vyhoďte ich na betón či asfalt pred domom/bytom. Batérie horia veľmi dlho a pri explóziách môžu iskry vyletovať do pomerne veľkej vzdialenosti. Preto okolo horiacich predmetov s batériou musí byť čo najväčší priestor.
Ak vám začne horieť batéria v elektronickej cigarete, pokúste sa ju dať napríklad na plech na pečenie a vyniesť z domu, aspoň na balkón. Zakrytím druhým plechom na pečenie zabránite šíreniu iskier. Zároveň dbajte na to, aby plech nebol okolo či nebodaj na horľavom predmete. Pri horení batérie vzniká vysoká teplota, ktorá môže poriadne rozžhaviť aj plech.