- #Aplikácie a hry
- 3 min.
- 19.3.2021
Pozor na falošné profily na Instagrame, viacero z nich sa vydáva aj za TECHBOX
Instagram zavalila armáda falošných profilov, ktoré sa vydávajú za celebrity, známe značky a organizácie vrátane našej redakcie. Používateľom cez správy gratulujú k výhre hodnotnej ceny a navádzajú ich na registráciu, cez ktorú môžu prísť o svoju identitu aj nemalé financie.
V uplynulých dňoch nás viacero našich fanúšikov na sociálnej sieti Instagram upozornilo na profil, ktorý svojim názvom, profilovou fotografiou i popisom imituje náš redakčný profil na tejto sociálnej sieti. Falošný profil rozposiela správy, v ktorých používateľov nepravdivo informuje o výhre hodnotnej ceny.
Falošný účet sa snaží týmto spôsobom od obetí pravdepodobne vylákať osobné údaje, ako aj údaje o kreditnej karte. Potvrdenie výhry totiž podmieňuje registráciou smerujúcou na „filmový server“, ktorý má byť sponzorom súťaže.
Falošná správa o výhre pôsobí na prvý pohľad skutočne vierohodne, stavia totiž na súťaži, ktorá v týchto dňoch skutočne prebieha na našom oficiálnom profile. Samotný text správy pritom obsahuje len zopár štylistických chýb a zvláštnych tvarov, pod ktoré sa zrejme podpísal automatický preklad z cudzieho jazyka.
Falošný profil od toho reálneho môžete odhaliť v prvom rade pozorným prečítaním jeho názvu. V tomto prípade podvodníci vzali názov nášho oficiálneho profilu @techbox.sk a pretvorili ho na „@techboxskk“. Len pred mesiacom podobne kreatívnym spôsobom imitovali podvodníci náš profil pod názvom „@tecshbox.sk“.
Ak by ste aj „preklep“ v názve prehliadli, ďalšou indíciou k odhaleniu falošného profilu je nízky počet jeho fanúšikov, absencia publikovaného obsahu či zvláštna formulácia textu. Napokon, výhra v akejkoľvek súťaži vrátane tých našich nie je nikdy podmieňovaná registráciou či vypĺňaním údajov platobnej karte.
Naša redakcia samozrejme nie je jediná, ktorej profil na sociálnej sieti Instagram už niekto skopíroval. Podobnú skúsenosť má takmer každá osobnosť alebo spoločnosť s vyšším počtom fanúšikov. Jediným riešením tohto problému je nahlásenie falošného profilu s výberom možnosti, že ide o spam čo najväčším počtom rôznych používateľov alebo vyplnenie formulára o „odcudzení identity“ či ochrane duševného vlastníctva.
Všetky tieto cesty sú behom na dlhú trať s nejasným výsledkom. Falošný účet vydávajúci sa za našu redakciu začiatkom februára Instagram zmazal až po niekoľkých týždňoch, kedy už falošný profil kontaktoval desiatky, ak nie stovky potenciálnych obetí. Urobil tak práve po nahlásení profilu našimi fanúšikmi, priama komunikácia tohto problému s oficiálnou podporou totiž viedla takpovediac do stratena.
Množstvo podobných podvodov na sociálnej sieti Instagram neustále rastie a ich tvorcovia sú pri nich čoraz šikovnejší, dôveryhodnejší a žiaľ, pravdepodobne aj úspešnejší. K podvodným profilom sa navyše pridáva aj rapídne rastúci počet spamu šíreného cez skupinové súkromné správy. Bude teda zaujímavé sledovať, ako sa k týmto problémom Instagram v budúcnosti postaví.