Nehody spojené s autami nielen na slovenských cestách nie sú ničím výnimočným. Poškodené auto stratí časť svojej hodnoty a môže byť nebezpečné aj pre samotného vodiča.
Niektoré značky a modely áut sú na škody náchylnejšie. Potvrdila to aj každoročná štúdia spoločnosti carVertical, ktorá sa pravidelne zaoberá históriou vozidiel.
Možno by ste to nečakali, no z dát z minulého roka na Slovensku vyplýva, že najvyššiu mieru poškodenia až 84,9 % mali modely automobilky Hyundai, ktorá patrí na Slovensku medzi obľúbené aj kvôli cenovej dostupnosti.
Nasleduje prémiová automobilka BMW s 82,3 %, ktorá ale vedie v rebríčku v spojení s ostatnými krajinami, a to až so 66,7 %. Top päťku uzatvára Honda s 80,4 %, Porsche so 69,8 % a Kia so 67,8 %. To v konečnom dôsledku znamená, že pokiaľ máte záujem o tieto typy áut aj v prípade jazdeniek, je dobré sa u predajcu informovať o prípadných minulých poškodeniach a opravách.
Problémom môže byť aj to, že lacné a nesprávne opravy môžu časom viesť k vyšším nákladom na údržbu a iným nepríjemnostiam, ktoré sťažujú samotný predaj ďalej.
„Auto je často poškodené v jednej krajine, lacno opravené a následne predané v inej. Mnohé vozidlá, ktoré sa stali účastníkmi veľkých nehôd, sa do Európy dovážajú z USA. Dokonca aj v rámci krajiny majú vozidlá tendenciu stať sa účastníkmi nehôd každých 5 až 10 rokov. Priemerný vek kontrolovaných áut na Slovensku predstavuje 8,4 roka, takže je pravdepodobné, že tieto vozidlá boli aspoň raz súčasťou dopravnej nehody.” Matas Buzelis, expert na automobilový trh zo spoločnosti carVertical.
Ak by vás zaujímali autá, ktoré sú na opačnej strane rebríčka, teda sú najmenej poškodené nehodami, tak tam patrí trojica Fiat (49,2 %), Nissan (52,8 %) a Opel (53,6 %).
Náklady na opravu poškodeného auta závisia najmä od značky. Na Slovensku bola výška priemernej škody na autách automobilky Porsche v hodnote 9 257 eur, čo je najviac spomedzi všetkých značiek kontrolovaných spoločnosťou carVertical.