Reklama

Používate Gemini? Toto sú 3 veci, ktoré by ste o ňom mali vedieť

Zdroj | Google
Stanislav Vinc
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Google udržiava v konkurenčnom súboji na poli umelej inteligencie vysoké tempo a tak doslova z mesiaca na mesiac vylepšuje svoj model Gemini. Pod pomerne jednoduchým prostredním tohto četbota sa však toho ukrýva viac, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Ak je Gemini vašim preferovaným AI asistentom, je niekoľko vecí, o ktorých by ste mali vedieť. Toto sú 3 najdôležitejšie z nich.

Gemini sa začína štiepiť

Obsah pokračuje pod reklamou

Postupným vylepšovaním sa model Gemini posúval od verzie 1.0 k verzii 1.5 a najnovšie k verzii 2.0. Jedná sa o technologické pokroky, v rámci ktorých sa medzi sebou jednotlivé verzie líšia svojim základom, ponúkanými funkciami, výkonom a náročnosťou na hardvér.

Aby to však nebolo príliš jednoduché, tieto verzie sú v prostredí webovej i mobilnej aplikácie Gemini dostupné súbežne a navyše sa ešte aj ďalej delia na ďalšie typy podľa veľkosti. Model Gemini 2.0 najprv Google zverejnil v kompaktnej verzii 2.0 Flash, ku ktorej sa pred pár dňami pridala verzia Experimental Advanced s rozšírenou kapacitou pre spracovanie požiadavkov. Používatelia smartfónov Google Pixel majú k dispozícii lokálny model 2.0 Nano a k tomu ešte čakáme na najvýkonnejší typ 2.0 Pro.

Či už teda Gemini využívate vo webovom rozhraní alebo v mobilnej aplikácii, nezabudnite si pred začatím rozhovoru s četbotom vybrať, ktorú verziu chcete využívať. Menší model vám poskytne rýchlejšie odpovede, väčší model môže byť pomalší, no jeho odpovede by mali byť presnejšie a šikovnejší bude aj v programovaní. Tie najlepšie modely sú vždy najprv dostupné používateľom s aktívnym predplatným Gemini Advanced za cenu 21,99 eur mesačne.

S Gemini sa už aj porozprávate

Písanie si s četbotom je praktické, ak pracujete na texte, kóde či grafike, kde potrebujete mať pred očami vizuálnu spätnú väzbu od asistenta. Ak však napríklad o brainstorming nápadov či priamejší rozhovor, prirodzenejšie je si s umelou inteligenciou zavolať. Táto funkcia nie je v oblasti AI aplikácií žiadnou novinkou, no konečne dorazila aj do Gemini.

V mobilnej aplikácii pre Android a iOS, sa je možné s Gemini už aj priamo porozprávať. Asistent dokáže rozpoznať ľudskú reč a rovnako prirodzeným hlasom vám aj odpovedať, prakticky v reálnom čase. V kvalite konverzácie a odpovedí sa Gemini Live vyrovná aj modelu ChatGPT od OpenAI, avšak zaostáva v multi-jazyčnosti, kde mu v zozname podporovaných jazykov zatiaľ čeština i slovenčina absentujú.

AI agenti sa blížia, s Gemini na čele

Umelá inteligencia smeruje od pasívnych AI asistentom k proaktívnym AI agentom. Pojmom agenty sú v tejto sfére označované špecializované umelé inteligencie, ktoré sú navrhnuté tak, aby konali vo virtuálnom alebo reálnom prostredí na základe svojho tréningu a schopnosti spracovania vstupov v reálnom čase. Agenty dokážu nezávisle vyhodnocovať stav svojho prostredia, stanoviť si ciele a vykonať skutočné akcie za vás.

Typickým príkladom takýchto agentov je rozšírenie do prehliadača Chrome, ktoré má Google aktívne vo vývoji a ktoré dokáže vykonávať úkony na internete za vás. Agentovi len napíšete, že by ste radi vycestovali na jarné prázdniny do hôr a on už sa postará o výber i rezerváciu vášho hotela, naplánovanie trasy i kúpu skipassov.

Takýchto agentov však bude ďaleko viac, niektoré z nich budú určené na asitenciu pri programovaní, iné vás budú sledovať pri cvičení a pomôžu vám zlepšiť vašu formu. Google má s modelom Gemini 2.0 v tomto smere napred a agenty plánuje používateľom svojho asistena sprístupniť spomedzi veľkých poskytovateľov AI služieb medzi prvými.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.