Reklama
  • #LEGO
  • 15 min.
  • 15.4.2022

Poskladali sme obrovský Titanic z kociek LEGO, stojí za 629,99 €?

Roman Calík

Kto by nepoznal Titanic? RMS (Royal Mail Ship) Titanic bol luxusný zaoceánsky parník, ktorý vyrazil na svoju prvú aj poslednú cestu 10. apríla 1912. Dnes je presne 110 rokov od nešťastia, kedy sa Titanic potopil. Odvtedy je snáď najznámejšou loďou, ktorá neunikla ani pozornosti LEGO. Titanic z kociek LEGO sme v redakcii poskladali a teraz je ten správny čas, aby sme vám ukázali, či stojí za to.

LEGO každým rokom posúva svoje hranice. Keď sa objavili prvé správy o stavebnici legendárnej lode Titanic, boli sme plní očakávaní. A LEGO nesklamalo, ukázalo LEGO Titanic #10294, doteraz najväčší vyrobený set výrobcu vôbec. Model Titanicu totiž meria na dĺžku až 1,35 metra a poskladáte si ho z 9 090 dielikov. Ak by neexistovala stavebnica LEGO Mapa sveta #31203 zo série Art s počtom dielikov 11 695, bol by Titanic aj doteraz najväčšou vyrobenou stavebnicou, čo sa počtu dielikov týka.

Ak sa rozhodnete pre túto stavebnicu, pripravte sa na poriadny balík, ktorý vám dorazí v kartónovej krabici, aby ochránil obsah vo vnútri. Nás v redakcii LEGO potešilo začiatkom roka, kedy k nám stavebnica dorazila. S nadšením sme sa pustili do skladania, ktoré trvalo niekoľko dní alebo skôr večerov. Schválne, tipnite si čistý čas skladania?

Mimochodom, celé skladanie modelu Titanic si môžete pozrieť aj na našom Instagrame, kde sme pre vás pripravili aj niekoľko zaujímavých video stories. Rozbalenie setu je totiž obrovským zážitkom, ktorý oceníte aj v prípade, že nie ste dlhoročným fanúšikom LEGO. My v redakcii sme, napriek tomu nás vždy prekvapí, ako LEGO dokáže posunúť hranice a neustále vás udrží v napätí a v nadšení z rozbaľovania stavebníc, ktoré patria k exkluzívnym kúskom.

Pozrite si

Poskladali sme obrovskú motorku BMW M 1000 RR z kociek LEGO!

Samotná krabica setu LEGO Titanic #10294 váži niekoľko kilogramov. Aby nie, sú tu tisícky kociek. Priamo na krabici vidíte označenie 18+, ktoré značí že i táto stavebnica je doslova určená pre „dospelákov“. To neznamená, že ju nedokáže poskladať váš syn či dcéra v tínedžerskom veku. Dizajn krabice pôsobí luxusne. Osobne chválim čierne balenia, ktoré nechajú vyniknúť fotografiám setov. Na samotnom balení vám LEGO poodhaľuje veľkosť modelu, tu vidíte žeriav z prednej časti parníka v mierke 1:1. Áno, bude to obrovské, fakt!

Keď otvoríte hlavnú krabicu, naskytne sa vám pohľad na trojicu ďalších krabíc. Titanic totiž budete môcť skladať po častiach, v zásade nezáleží na tom, ktorou časťou začnete. Odporúčam však ísť od začiatku. Dobré je, že ak ste väčšia rodina, každý si môže vziať „svoju“ krabicu a tretinu parníka, celý Titanic tak bude spoločným dielom. U nás som sa ako najväčší fanúšik LEGO v redakcii rozhodol, že ho poskladám sám. Dám to? Nebude to nuda, keďže sa pravdepodobne budú mnohé časti opakovať?

To, čo vás bude fascinovať, je zmysel LEGO pre detail a to aj pri samotnom balení. Trojica krabíc totiž pri postavení vedľa seba ukazuje siluetu modelu z rôznych uhlov. Wow.

Takto si predstavujem zážitok. Je to efekt, ktorý síce napokon zabalíte opäť do veľkej krabice a možno už nikdy sa k baleniu nevrátite, no kým rozbalíte prvú z krabíc, budete sa peknú chvíľu kochať a tešiť sa na to, ako jednotlivé časti Titanicu postavíte.

Pozrite si

LEGO 21327 – Poskladali sme písací stroj, ktorý oživí vaše spomienky

So zatajeným dychom rozbaľujem prvú krabicu. Mám už za sebou skladanie niekoľko desiatok setov, no vždy sa teším ako vysypem tú hromadu šáčkov plnú dielikov a začnem listovať návod.

V tomto prípade bude návodov viac, otváram BOOK 1. Tak, ako som očakával v exkluzívnom sete, skôr ako sa dostanem k plánu skladania, LEGO mi prezradí čo to o skutočnom Titanicu. Tak napríklad sa dozvedám, že RMS Titanic vyplával z prístavu 10. apríla 1912 a cieľovou stanicou bol americký New York. Titanic bol postavený v lodeniciach Harland and Wolff v Belfaste v Írsku, pričom v roku 1912 bol najväčším osobným parníkom na svete s najvyšším stupňom luxusu, aký si vtedy ľudia vedeli predstaviť.

Pozrite si

LEGO predstavilo svoju najväčšiu stavebnicu, loď snov – Titanic

Páči sa mi aj ukážka dobovej reklamy v novinách na plavbu s Titanicom, kde sa dozvedám, že lístok na plavbu vychádzal pred 110 rokmi na približne 40 dolárov. Fascinujú ma aj informácie o pohone Titanicu, kde každý z 2 motorov meria 19 metrov na dĺžku, váži 720 ton a je prepojený s vonkajšou vrtuľou! Za jeden deň pohon spotrebuje až 600 ton uhlia. A výkon? 30 000 koní. A to všetko, aby sa Titanic mohol plaviť maximálnou rýchlosťou 23 uzlov (približne 43 km/h).

Gigantický parník si zaslúži gigantickú pozornosť a tú od tvorcov LEGO dostal. Je to stavebnica, na ktorej skladanie sa budete tešiť od prvého momentu, verte mi. Set neobsahuje žiadne nálepky, len trojicu vlajok vytlačených na priehľadnom plastovom hárku. Vybrané dieliky s logom TITANIC sú potlačené, čo je dobrá správa. V prvom kole ma čaká 12 sáčkov a budem skladať prednú časť parrníka. Spúšťam stopky a začínam.

Počas skladania sa oplatí všímať si aj krátke informácie, ktoré sa objavujú v rohoch návodu. O Titanicu sa počas skladania toho dozviete veľa, odporúčam však nájsť si aj vhodný podcast, predsalen počas skladania sa na počúvanie viete sústrediť, pozerať sa nedá nič, to mi verte 🙂

Oceňujem, že úvod skladania je vcelku dynamický. Farebné kocky pribúdajú jedna za druhou a teší ma konštrukcia prednej časti parníka, ktorá už v prvých minútach dostáva správny tvar pre rozrážanie vĺn.

Len 18 minút a máte základ parníka. Ak si myslíte, že už viete odhadnúť veľkosť modelu, ste na omyle. Toto je skutočne len začiatok a iba zlomok toho, čo z tejto stavebnice vo finále dostanete. Farby skeletu Titanicu sú zvolené verne.

Mám za sebou prvú hodinu a 34 minút skladania a končím sáčky s označením 4. LEGO vás od začiatku dokonale vtiahne do tajov parníka, v tomto momente máte prednú časť, osadené prvé vlajky a aj obrovský sťažeň. Pri skladaní oceníte výber dielikov pre okná v prednej časti lode, ale najmä vás dostane kotva, ktorú tvorí čierny párok 🙂 Škoda, že sa kotva ani na jednej strane nedá sťahovať a vyťahovať. Myslím si, že by ste pri „hraní“ sa s modelom celkom radi kotvy obsluhovali.

Páčiť sa vám bude aj zvolená farebná kombinácia na palube Titanicu. Kombinácia béžovej a bielej nechá vyniknúť prvkom parníka, skladanie zábradlia je opäť príjemným oživením. Všimnite si napríklad aj schody medzi rôznymi podlažiami tvorené jediným známym dielikom LEGO, ktorý tu dostal úplne nový život.

Žasnem nád stavbou konštrukcie Titanicu, pripomína to reálny skelet lode. Akoby ste ju skladali aj v skutočnosti. Po dvoch hodinách už vidím kompletnú šírku parníka. Skladám detaily pecí, kde ma potešili také detaily ako horiaci plameň. Ten síce neskôr už uvidíte len pri drobnohľade, ale poteší vás, na čo všetko sa pri tvorbe stavebnice myslelo. V podpalubí nájdete dokonca aj bazén.

Keďže Titanic bude zložený z 3 častí, ktoré si kedykoľvek viete „rozobrať“, myslelo sa na to, aby ste po rozložení parníka mali pohľad do útrob. A tak skladáte palubu za palubou, z mini dielikov sú vyskladané kajuty či terasové sedenie. Je až fascinujúce, ako zo známych dielikov skladáte priestory, v ktorých si predstavujete skutočný živoť ľudí počas plavby parníka smerom do New Yorku.

Skladám už aj prvý komín, ktorý je správne naklonený a fixovaný lanami. Opäť ako v skutočnosti. Mimochodom pozrite si na fotografii nižšie veľkosť prednej časti Titanicu s minigúrkou LEGO. Bude obrovský, väčší ako som si predstavoval.

Prepájam prvé dve časti skeletu parníka a to čo vidíte na fotografiách už nikdy neuvidíte. Prekrytujem ich plášťom Titanicu. Dizajnéri to vyriešili veľmi prakticky, doslova plášť zaklapnem na vopred určené miesto.

Prvú tretinu som skladal 4 hodiny a 40 minút. Dozvedel som sa z návodu napríklad aj to, že Titanic mal na tú dobu komunikačnú jednotku s dosahom až 563 km!

Otváram krabicu číslo 2. Opäť pred samotným skladaním spoznávam Titanic, tentokrát jeho vnútro. Kochám sa reštauráciou Café Parisien, nahliadam aj do kajuty B57 prvej triedy či sa pozerám na menu lístok z reštaurácie s dtáumom 14.12.1912. Spoznávam aj tím LEGO, vďaka ktorému skladám túto stavebnicu.

Teraz je to už také repete, opäť skladám kajuty a skelet lode s palubou. Interiér sa však obmieňa, pribúdajú schody do podpalubia či luxusné spálne.

Nadšený som zo záchranných člnov. Tých budem skladať viacero (na palube ich bolo 20), nechýbajú žeriavy na ich spustenie či vysielače tvorené známym dielikom telefóniku. Zábradlie, detaily paluby s otváracími dverami, bude vás to baviť. A prichádza svadba dvoch obrovských častí parníka. Využívajú sa pritom piny známe z LEGO Technic.

Druhú krabicu končím pri čase 9 hodín a 40 minút. Uff, možno sa vám to zdá, že to je deň, no skladám viacero dní za sebou, priemerne cca. po 2 hodiny. Paradoxne ma skladanie stále baví, napriek tomu, že sa najmä skladanie plášťa lode či okien kajút opakuje.

Teším sa na prvé prepojenie tretín Titanicu. Slúži na to prípravok, ktorý len zastrčíte na správne miesto. Po tom, ako som skladal jednotlivé diely Titanicu nemám obavy, že to nebude pevné, ale som i tak zvedavý, ako bude takáto mega stavebnica držať pokope. A drží pevne.

Idem do finále? Dá sa povedať, ale… pozerám, že ak sa mi zdal už teraz Titanic obrovský, idem skladať jeho najväčšiu tretinu. Po otvorení tretej krabice sa dozvedám, že Titanic, len pár dní od vyštartovania naráža okolo polnoci 14. apríla 1912 do ľadovca. Uff, presne dnes, 15. apríla pred 110 rokmi už po ňom niet ani stopy. Z celkového počtu pasažierov sa zachránilo vďaka člnom len 710 ľudí, viac ako 1 500 túto nehodu neprežilo. Je to obrovská katastrofa.

Mimochodom, LEGO vám odhalí aj ďalšiu zaujímavosť. Titanic bol dlhý až 269 metrov, čo je 11x viac ako najväčšia ryba na svete – modrá veľryba.

Ako fanúšika LEGO ma zaujal fakt, že Titanic je postavený v mierke 1:200. V tejto mierke je poskladaný aj set Socha Slobody #21042 zo série LEGO Architecture. Dostávam sa na skladanie motorov, ktorým nechýbajú prevody, piesty a reálne poháňajú aj na stavebnici zadné vrtule.

Ešte predtým objavujem dielik TC, ktorý už nikdy neuvidíte – ukryje sa v zadnej časti pri vrtuliach.

Počet sáčkov celkovo končiaci číslovaním 46 je pre mňa doteraz najviac, čo som kedy skladal. Úprimne, neviem si predstaviť, ako dlho by mi trvalo skladanie, keby som nemal sáčky očíslované a neskladal Titanic postupne. Hrabať sa v 9-tisícoch dielikoch by skladanie kľudne predĺžilo na 2-násobok.

Ak vás zaujíma, ako je riešené opláštenie skeletu parníka, pozrite si nasledujúce fotografie.

Ak sa vám doteraz zdalo, že Titanic je obrovský, až teraz začnete vnímať tú veľkosť setu. Zadná paluba je opäť o čosi zaujímavejšia, nechýba mostík, kde si viete natiahnuť laná cez celú loď. Koľko ste tipovali, že nám bude trvať poskladanie tohto setu?

Tadááá, čistý čas skladania je 15 hodín a 53 minút. Dal by som si to ešte raz priatelia, bol to ohromný zážitok. To, čo je na skladaní LEGO dobré je, že zabudnete. Zabudnete čo sa deje naokolo, za vašimi hranicami, jednoducho musíte sa sústrediť a vyčístíte si myseľ. Aj preto je skladanie LEGO nielen zážitkom, ale aj obrovským relaxom.

Priatelia, tento set bude v našej redakcii jedným z najzaujímavejších kúskov, aké tu máme. Je nádherný, majestátny, detailný a mimoriadne verný originálu. Celková dĺžka 1,35 metra je niečo, čo si viete predstaviť asi len, ak ho uvidíte v mojich rukách.

Myslelo sa aj na taký detail, ako ceduľka s nápisom TITANIC. Mimochodom, konečne vidím využitie potlačených dielikov zo setu Písací stroj, ktorý sme v redakcii mimochodom tiež už poskladali. Titanic do vienka dostal aj stojan, takže si ho viete vystaviť kdekoľvek. Chce to však správne miesto. Odporúčam si pozrieť niektorý z našich nových TECHTALKS, kde uvidíte, aké skvelé miesto sme mu našli u nás 🙂

Pozrite si

Emil Gabriš – Prečo majú OLED televízory LG krásnu čiernu? | TECHTALKS

Nebudete sa vedieť na model prestať pozerať. Garantujem vám, že každému, kto k vám príde na návštevu, budete chcieť ukázať útroby Titanicu. Rozobrať ho na tretinky a následne poskladať je hračka.

Nielen moje, ale aj nadšenie kolegov z redakcie ukazuje, že sa model vydaril. Nedá sa naň nepozrieť, nedá sa ho neskúmať. Mrzí ma len jedna vec, pri skladaní som niekde vhodne odložil jednu z vlajok, aby som ju nestratil. Uložil som ju na také bezpečné miesto, že si doteraz neviem spomenúť, aké to je 🙂 Snáď na to raz prídem a vám dávam jednu radu, neodkladajte poslednú najväčšiu vlajku z prvej krabice (ktorú máte pripevniť až na konci skladania) mimo Titanicu. Aspoň budete mať istotu, že ju nájdete, keď bude čas ju umiestniť.

Pozrite si

LEGO Technic 42115 Lamborghini Sián FKP 37 – Keď musíš nájsť miesto v „garáži“

A oplatí sa teda LEGO Titanic #10294, ktoré patrí k najdrahším setom výrobcu? Moja odpoveď je áno, jednoznačne. Ak by ste na LEGO mali šetriť aj rok, kľudne aj dva, tento set bude ozdobou každého priestoru, kam ho umiestnite. Pri skladaní pritom prežijete príbeh Titanicu, oceníte jeho veľkoleposť a legenda u vás doma bude žiť večne. 629,99 € nie je málo, ale treba uznať, že takmer 1,5 metrový model ohúri každého.

Ak vám to váš rozpočet dovolí, neváhal by som a hneď by som si Titanic objednával. Dokonca sa na túto stavebnicu čaká, aj v čase písania tohto článku je odhadovaná doba dodania Titanicu podľa stránky LEGO.com – máj 2022. A to bol dlhodobo vypredaný. Čo vám poviem, je to kus, ktorý chce mať nielen každý zberateľ LEGO. A úplne chápem, nič krajšie a väčšie som doteraz nemal možnosť skladať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.