Reklama

Portrét Jupitera z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba odhaľuje nové detaily

Zdroj | NASA
Juraj Procházka
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Len minulý mesiac začali prichádzať prvé snímky z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST) a  netrvalo dlho kým prístroj novej generácie potvrdil svoje opodstatnenie. Porovnania so snímkami od jeho predchodcu, Hubbleovho vesmírneho teleskopu, jasne preukázali obrovský potenciál JWST.

Pozrite si

Prvé snímky z teleskopu Jamesa Webba sú fascinujúce

Hoci je teleskop JWST určený primárne na výskum vzdialeného vesmíru a pátranie po exoplanétach, dokáže priniesť zaujímavé poznatky aj (z astronomického hľadiska) z blízkeho okolia. Najnovšie snímky Jupitera z tohto sofistikovaného prístroja predstavujú úžasný pohľad na plynného obra. Odhaľujú jeho polárne žiare a prstence v neuveriteľných nových detailoch. Mimochodom, vedeli ste, že aj Jupiter má prstence? Ich jas je milionkrát slabší, ako jas planéty, takže v malom teleskope ich neuvidíte.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nové snímky Jupitera pochádzajú z blízkej infračervenej kamery (NIRCam) na palube Jamesa Webba, ktorá nesie tri filtre, umožňujúce zachytiť rôzne vlnové dĺžky svetla a odhaliť rôzne črty planéty.

Ako to funguje? Infračervené snímky z teleskopu dorazia na Zem v podobe súboru dát a finálne fotografie planét, galaxií alebo hmlovín potom vznikajú pod rukami vedcov. Snímky Jupitera teraz spracovala vedkyňa Judy Schmidt. Keďže sú zábery snímané v infračervenom spektre, Jupiter, ktorý sa bežne javí v oranžových a okrových tónoch, je sfarbený v nezvyčajných odtieňoch fialovej, modrej a zelenej, v ktorých vyniknú zaujímavé detaily planéty.

Zdroj | NASA

Zložený obrázok Jupitera vytvorený pomocou NIRCam Jamesa Webba. Zdroj: NASA, ESA, CSA, tím Jupiter ERS; spracovanie obrazu Judy Schmidt

Na zloženom obrázku sú živé polárne žiary Jupitera mapované do červenších farieb, zatiaľ čo žlté a zelené odhaľujú závoje víriace okolo severného a južného pólu. Tretí filter medzitým zvýrazňuje svetlo odrážajúce sa od hlbšieho primárneho oblaku planéty modrou farbou a Veľkú červenú škvrnu planéty zobrazuje v bielych tónoch. Jasnejšie farby naznačujú oblačnosť vo väčších výškach, tmavšie naopak.

Komentovaný obrázok pohľadu Jamesa Webba na Jupiter. Zdroj: NASA, ESA, CSA, tím Jupiter ERS; spracovanie obrazu Ricardo Hueso (UPV/EHU) a Judy Schmidt

Na širokouhlom zábere JWST zachytil slabučké prstence okolo planéty a dva menšie mesiace Amaltheu a Adrasteu. Rozmazané škvrny pod Jupiterom sú podľa všetkého vzdialené galaxie. Na samostatnej snímke planéty sa nad oboma pólmi rozprestierajú červenkasté polárne žiary a zelenkavé hmly. Modrá farba ukazuje pre Jupiter typické búrky.

Pozrite si

Sonda Juno úspešne dosiahla Jupiter

Vedci sú z nových záberov Jupitera nadšení. Planetárna astronómka Imke de Pater, emeritná profesorka z Kalifornskej univerzity v Berkeley, ktorá viedla pozorovania v rámci medzinárodnej spolupráce pre Webb’s Early Release Science hovorí, že až také dobré zábery nečakali. Je pozoruhodné, že na jednom obrázku vidieť detaily Jupitera spolu s jeho prstencami, malými satelitmi a dokonca aj galaxiami.

Vedci teraz pracujú na analýze dát získaných prostredníctvom nových obrázkov, aby lepšie pochopili zloženie Jupitera a jeho neprebádané vlastnosti.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.