Na redakčnom stole nám zhruba v rovnakom období pristáli aktuálne top nositeľné zariadenia od spoločnosti Xiaomi, a to smart hodinky Xiaomi Watch S1 a smart náramok Xiaomi Smart Band 7. Rozhodli sme sa ich pre vás porovnať.
Určite ste už na našom webe postrehli články, kde sme písali výhody smart hodiniek oproti náramkom a naopak. Teraz si však toto porovnanie ukážeme na konkrétnych dvoch zariadeniach od spoločnosti Xiaomi. Nebudeme však tento súboj bodovať, pretože by to voči náramku nebolo fér, skôr si ukážeme konkrétne výhody a nevýhody oboch zariadení. Na TECHBOX.sk sme vám priniesli aj ich recenzie, takže tie si tiež nezabudnite prečítať.
Zatiaľ čo Xiaomi (Mi) Smart Band je už rokmi overené zariadenie, pri ktorom je aktuálne v predaji už siedma generácia, pri hodinkách sa Xiaomi ako keby dlhšie hľadalo. Zdá sa, že už našlo správnu cestu, v ktorej bude zrejme pokračovať aj v druhej generácii.
Obe zariadenia sú spracované na veľmi dobrej úrovni. Hmotnosť je ale skutočne rozdielna (13,5 vs. 53 gramov). Ak chcete s nositeľným zariadením merať váš spánok, tak náramok bude rozhodne pohodlnejšie riešenie. Pri náramku musím skritizovať absenciu fyzického tlačidla. Jasné, všetko viete vyriešiť cez gestá, ale keď náramok vypnete, tak na opätovné zapnutie budete musieť pripojiť nabíjačku.
V oboch prípadoch tu Xiaomi nasadilo kvalitný AMOLED displej. Kvalita je veľmi porovnateľná, takže sýte farby, skutočné zobrazenie čiernej farby a bezproblémová čitateľnosť na priamom letnom slnku. Mínusom pri náramku je absencia automatickej regulácie jasu, takže jas si vždy musíte nastaviť manuálne. Čo sa týka prebudenia zariadení gestom, tak tam bol pri priamom porovnaní skôr prebudený náramok. Zaujímavosťou je, že displej na hodinkách viete prebudiť buď gestom alebo stlačením jedného z dvoch tlačidiel. Na náramku to ide aj dotknutím sa vypnutého displeja.
V prípade notifikácií vyhráva nečakane náramok Xiaomi Smart Band 7, ale pekne od začiatku. Obe zariadenia pri správe zavibrujú (v prípade hodiniek je možné aj zvukové upozornenie), zobrazia správu so slovenskou diakritikou aj smajlíkmi, aj keď nie všetkými. Tu však možnosti týchto konkrétnych hodiniek končia. Žiadna reakcia prednastaveniu správou alebo emotikonom nie je možná. V prípade náramku ide aspoň reagovať prednastavenou správou alebo aj práve smajlíkom. Treba však poznamenať, že to funguje v prípade SMS správ a WhatsAppu, no aj tak je to výhoda. Mám taký pocit, že odpovedanie na notifikácie si Xiaomi schováva ako hlavný tromf nadchádzajúcej generácie hodiniek.
Samozrejme výhod hodiniek je viacero. Máte univerzálne uchytenie remienka, pričom okrem koženého sa v balení nachádza aj silikónový. Hodinky Xiaomi Watch S1 môžete využiť na platenie pomocou NFC a Xiaomi Pay. V Číne existuje aj verzia Xiaomi Smart Band 7 NFC, s ktorou je to tiež možné. Je len otázkou času, kedy aj táto verzia príde na globálny trh. To, čo náramok nedokáže, je prijať hovor. To je vo všeobecnosti výsada smart hodiniek. Do Xiaomi Watch S1 si viete doinštalovať aplikácie. Momentálne je ich však len 6, pričom asi najužitočnejšia je kalkulačka.
Čo sa týka športovej výbavy, tak obe zariadenia merajú nespočetne aktivít, z ktorých si určite vyberiete. Tu sa dostávame k výhode hodiniek, a tou je prítomnosť GPS modulu. Ak sa teda vyberiete von bez smartfónu, tak s náramkom nedostanete presnú trasu aktivity. Treba mať na pamäti, že ak vyrazíte s pripojeným smartfónom, tak v oboch prípadoch si budú brať zariadenie GPS signál práve z neho. Ohľadom senzorov je výbava totožná. Na spodných stranách sú senzory, ktoré zmerajú tep srdca, okysličenie krvi, spánok aj stres. Informácie z oboch zariadení boli viac-menej zhodné, ale všimol som si, že hodinky mi ukazovali vždy o pár tepov vyššiu frekvenciu srdcového rytmu a o pár percent aj vyššiu úroveň stresu.
V balení oboch zariadení sa nachádza samozrejme aj nabíjačka. Pri náramku to spoločnosť rieši káblom s integrovanými pinmi, ktorý sa magneticky prichytí na zadnú stranu náramku. Pri hodinkách ide na to praktickejšie a dodáva nabíjací puk s odnímateľným USB-C káblom. Hodinky pritom nabijete akoukoľvek bezdrôtovou nabíjačkou.
A teraz k výdrži. Obe zariadenia som používal v rovnakom nastavení, čiže neustále meranie tepu, okysličenia aj stresu, vypnutý Always-on režim displeja a chodili mi tam celodenne notifikácie z pripojeného smartfónu. Náramok aj hodinky vydržali zhodne okolo 5 dní. Túto hodnotu vnímam pri hodinkách pozitívne, ale pri náramku ako jeho negatívum. Predsa smart náramky sa vždy pýšili tým, že vydržia dlhšie ako hodinky, ale s pribúdajúcimi funkciami sa výdrž skracuje, čo je rozhodne škoda.
Tak čo? Ktoré zariadenie by ste si na základe tohto článku vybrali? Ja osobne hodinky Xiaomi Watch S1, a to z toho dôvodu, že som bol vždy „hodinkový“ a smart náramky som vnímal len ako zariadenia na úplne základné meranie. Dnes sú už náramky skutočne ďalej a funkciami čoraz viac doháňajú práve smart hodinky, čo sa ukázalo aj v tomto porovnaní.
Xiaomi Watch S1:
Xiaomi Smart Band 7:
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.