- #Novinky
- 3 min.
- 14.1.2022
Polícia v roku 2021 vyvrátila 189 hoaxov, pričom 151 z nich sa týkalo pandémie
Hoaxy a podvody – Polícia SR je populárnou stránkou na Facebooku, kde polícia odhaľuje a vyvracia najpopulárnejšie dezinformácie na internete. Polícia SR najnovšie vydala súhrnnú správu za minulý rok.
„Intenzita, kadencia, dosah a masovosť dezinformácií, organizovanosť ich tvorcov, efektívne využívanie sociálnych sietí neschopných dohliadať na nebezpečnosť obsahu a nové komunikačné metódy vytvorili z dezinformácií významnú bezpečnostnú hrozbu pre Slovenskú republiku“, píše sa na stránke polície.
Podľa zistení sa pestrosť šírených hoaxov s predošlým rokom zvýšila a intenzita kopírovala rok 2020, kedy sa dezinformácie objavovali vo väčšej miere na jar a na jeseň počas druhej a tretej vlny pandémie.
Hlavnou témou hoaxov tak ostáva pandémia Covid-19, ktorá nedáva konšpirátorom spávať. „Vplyv dezinformácií zároveň vyústil aj do verbálnych a fyzických útokov voči predstaviteľom štátnych inštitúcií (zdravotníci, policajti, hygienici, očkovacie tímy atď.).“
V súhrnnej správe sa tiež dočítame, že osobitnou komunikačnou taktikou tvorcov a šíriteľov dezinformácií sa stalo spojenie „Dnes hoax, zajtra pravda“, ktoré v popularite používania predbehlo termín „nulitný“, šírený najmä v roku 2020.
Najhoršou správou je, že dezinformácie mali priamy vzťah aj na úmrtnosť ľudí. Správa informuje, že „dezinformácie spôsobili v roku 2021 smrť osôb, ktorých počet nie je možné presne ustanoviť. Odbor komunikácie a prevencie prezídia policajného zboru získal informácie, podľa ktorých sa pacienti infikovaní vírusom Covid-19 v ťažkých zdravotných stavoch priznávali, že sa nechránili a nedali sa očkovať z dôvodu viery v šírené dezinformácie“.
Celkovo Polícia SR na stránke Hoaxy a podvody v roku 2021 vyvrátila 189 hoaxov, pričom 151 z nich sa týkalo pandémie.
A ako to vyzerá s rokom 2022? Nie veľmi pozitívne. „Odbor komunikácie a prevencie prezídia policajného zboru pre tento rok očakáva pokračovanie masového šírenia dezinformácií na tému Covid-19. Primárni tvorcovia dezinformácií budú pokračovať v snahách o vyvolávanie občianskych nepokojov v spoločnosti, útoky na konkrétne osoby či inštitúcie budú eskalovať, hrozba priamych a zdravia ohrozujúcich prejavov bude narastať.“