Reklama

Polícia testuje robotické psy Boston Dynamics

Zdroj | Boston Dynamics
Juraj Procházka
Zdroj | Boston Dynamics
Zdroj | Boston Dynamics

Spoločnosť Boston Dynamics vyvíja robotické systémy s pokročilou motorikou, pričom spolupracuje aj s americkou armádou, respektíve s armádnou výskumnou agentúrou DARPA. Preslávila sa svojimi dvojkolesovými robotmi Handle, humanoidným robotom Atlas, aj štvornohými robotickými psami Spot.

Tie umožňujú na štvornohé telo namontovať rôzne monitorovacie a manipulačné nadstavby a fakt je, že s ramenom manipulátora Spot pripomína skôr menšieho dinosaura, ako psa.

Pozrite si

Robotický pes od Boston Dynamics si dokáže otvoriť už aj dvere

Motorické, monitorovacie, aj manipulačné schopnosti štvornohého robota sú pozoruhodné. Dokáže vyvinúť rýchlosť 5,7 km/hod a s vymeniteľnou batériou môže pracovať 90 minút. Nerobí mu ťažkosti chôdza po schodoch a s pohyblivým ramenom vie bez problémov otvoriť dvere s kľučkou.

Teraz podľa informácií portálu Engadget polícia v Massachusetts „potichu“ testuje roboty Spot v sekcii pyrotechniky. V informácii sa síce nešpecifikuje, na aký účel by roboty mali slúžiť, ale hovorca polície uviedol, že sa používajú ako „mobilné zariadenie na diaľkové pozorovanie“ pri strážení podozrivých objektov a nebezpečných miest.

Okrem testovania bol Spot nasadený pri dvoch incidentoch v reálnom svete. Robot dokáže fungovať v autonómnom, aj diaľkovom režime, pri ktorom ho operátor ovláda prostredníctvom konzoly podobnej Xbox-u s predĺženým dotykovým displejom.

Polícia tiež nekonkretizovala nakoľko autonómny bol testovaný robot, ale uviedla, že neupravovala jeho softvér, ani nevybavila robotického psa zbraňovým systémom.

Zdroj | Boston Dynamics

Zdá sa, že podmienky licencie Boston Dynamics ani neumožňujú roboty vyzbrojiť. Firma ich zatiaľ nepredáva do vlastníctva užívateľov, len ich prenajíma a licencia zakazuje používanie vybavenia Spot na akékoľvek úlohy, ktoré by mohli „poškodzovať, alebo zastrašovať ľudí“. Prenajímanie umožňuje spoločnosti Boston Dynamics vyberať si zákazníkov a získať prístup k robotom, ak porušia podmienky prenájmu.

 

Tieto zásady mierového využitia robotov, trochu podobné myšlienkam Isaaca Asimova a jeho románovým „zákonom robotiky“ , však v praxi nemusia odolávať dlho. Predstava vražedného robota je reálnejšia, než sa nazdávame. Hádam si nemyslíme, že armády chcú roboty nasadiť len na úlohy v logistike? Nakoniec, diaľkovo ovládané drony vybavené raketami a ďalšou výzbrojou sa tiež nevyužívajú len na špionáž.

Pozrite si

Boston Dynamics má náhradu za skladníka! Je rýchlejší a nikdy sa neunaví

Precedens majú už aj v USA, kde polícia v Dallase v roku 2016 použila na likvidáciu strelca robota vybaveného bombou.

V zásade by nešlo o problém, pretože páchateľa ohrozujúceho životy ľudí by tak-či tak namiesto robota zrejme eliminoval policajný ostreľovač. Obavy sú, tak ako pri vojenskom nasadení, z autonómne konajúcich ozbrojených robotov. Nikto by nechcel, aby jeho život skončil vďaka softvérovej chybe.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.