Intel predstavil novú generáciu čipov, ktorá je vybudovaná na architektúre ľudského mozgu. Čipy Loihi sú neuromorfné a ich výkon je tisíc násobne vyšší ako dnes používané CPU.
Novinka spoločnosti Intel znie trochu ako výlet na Havaj, aj keď aj o ten by sa vám vedela postarať. Nové čipy Loihi sú postavené podľa ľudského mozgu a Intel sa s nimi pochválil prvýkrát v roku 2017 s tým, že sú veľkým krokom k neuromorfnému hardvéru. Spoločnosť ich najnovšie sprístupnila širšiemu spektru výskumníkov.
Čipy sú vo fáze, že ich Intel mohol zoskupiť do novej dosky. Tá nesie názov Pohoiki Beach a pozostáva z 64 čipov Loihi a 8 miliónov takzvaných neurónov. Táto zostava dokáže s algoritmami umelej inteligencie pracovať 1000-krát rýchlejšie a 10-tisíckrát efektívnejšie, než je dnešný štandard čipov, napríklad, pre autonómne automobily.
Loihi sú po 8 a 32 kusov inštalované priamo na dosku Nahuku, ktoré sa následne spájajú do Pohoiki Beach. Tento systém môže byť využitý, napríklad, s Intel Arria 10 FPGA developer kitom.
Pohoiki Beach by mala excelovať v neurálnych úlohách, ako napríklad, simultálna lokalizácia alebo mapovanie. Pre bežnú verejnosť bude prospešná najmä v autonómnom riadení alebo interiérovom mapovaní priestorov pre pohyb robotov. Intel ako príklad uviedol využitie v protetike, umelé končatiny vďaka novinke môžu byť výrazne prispôsobivejšie, alebo lepšie vnímanie kamier, ktoré majú byť nápomocné zrakovo postihnutým.
Riešenie Pohoiki má podobný princíp fungovania ako GPU/CPU, avšak má výrazne nižšiu náročnosť na spotrebu energie. Testy ukázali, že je energeticky až 100-krát menej náročné pri použití v autonómnom vozidle pri mapovaní s mobilným procesorom.