Jednou z najznámejších funkcií vlajkových lodí spomedzi smartfónov značky Samsung je funkcia „Space Zoom“, pod ktorou sa ukrýva hybridné 100-násobné priblíženie obrazu. Samsung i samotní používatelia túto funkciu využívajú najmä na ikonické fotografovanie mesiaca tak, ako to nedokáže prakticky žiaden iný smartfón na trhu.
Na sociálnej sieti Reddit sa však v priebehu víkendu objavil príspevok, ktorý podrobne popisuje dokazovanie toho, že takéto fotografie mesiaca zo smartfónov tejto značky sú v skutočnosti falošné. Detaily mesiaca, ktoré na takýchto fotografiách vidíte, má totiž dotvárať umelá inteligencia.
Využívanie umelej inteligencie na skrášľovanie fotografií nie je žiadnou novinkou a ani exkluzívnou funkciou pre smartfóny od Samsungu. Ako sa hovorí, fyzika nepustí a aj do smartfónov je možné uložiť snímače a objektívy iba do istej veľkosti. Výrobcovia tak začali tento hendikep kompenzovať umelou inteligenciou, ktorá už dnes pomerne bežne dokresľuje detaily do fotografií, či už máte Samsung, iPhone či Pixel.
Podľa používateľa ibreakphotos to má byť aj prípad fotografií Mesiaca, ktorými sú známe smartfóny Samsung Galaxy S20 – S23. Hlavný fotoaparát na zadnej strane týchto smartfónov podľa neho nie je schopný zachytiť detaily na Mesiaci, ako sú napr. krátery, no na výsledných fotografiách ich aj napriek tomu vidíte. Dokázal to pomerne jednoducho.
Obrázok Mesiaca vo vysokom rozlíšení zmenšil na 170 x 170 pixelov a aplikoval naň Gaussovské rozostrenie, aby z neho odstránil všetky detaily. Tento obrázok si následne nechal zobraziť na celej obrazovke svojho počítača a digitálnu fotografiu rozmazaného Mesiaca odfotografoval z väčšej vzdialenosti, až z druhej miestnosti. Výsledok? Samsung do fotografie zázračne doplnil neexistujúce detaily.
Používateľ ibreakphotos pokračoval v testovaní a v druhom kole vedľa seba prilepil dve fotografie Mesiaca, obe rovnako rozmazané, avšak z jedného polovicu odrezal, aby prichytil umelú inteligenciu, ako detaily doplní len do objektu, ktorý plnohodnotne rozpozná ako Mesiac.
Vľavo vidíte obrázok, ktorý používateľ opäť zobrazil na celej obrazovke svojho počítača a následne odfotografoval z veľkej vzdialenosti, výsledok je vpravo. Ako vidíte, smartfón detaily doplnil iba do jedného z nich.
Dôkazy sú nezvratné, čo však neznamená, že Samsung používateľov o schopnosti jeho smartfónov vytvárať detailné zábery Mesiaca zavádzal. Pravdou totiž je, že Samsung sa využívaním umelej inteligencie pri tomto type fotografií netají a naopak o tom pomerne detailne informuje používateľov aj vo vlastnom článku z kategórie CamCyclopedia.
„Od modelu Galaxy S21, aj keď odfotografujete Mesiac, umelá inteligencia rozpozná cieľ ako Mesiac prostredníctvom naučených dát, viacsnímkovej syntézy a technológie umelej inteligencie založenej na hĺbkovom učení v čase snímania. Na snímku tak bola aplikovaná funkcia, ktorá jej dodá detaily“, uvádza vo svojom blogu Samsung.
Samsung je tak o fungovaní svojej funkcie transparentný a je celkom prirodzené, že tak podrobne, ako to robí vo svojom blogu, fungovanie svojho fotoaparátu s AI v krátkych reklamách vysvetliť nedokáže. Táto kontroverzia má navyše ešte jednu debatu a to – záleží na tom?
Samsung totiž funkciou Space Zoom vyriešil jeden problém, na ktorý skôr či neskôr narazí takmer každý používateľ, keď sa pokúša odfotografovať si Mesiac na nočnej oblohe. Skúste to na inom smartfóne a v galérii budete mať iba akúsi bielu bodku na čiernom pozadí. V tomto prípade budete mať však v galérii takmer presne to, čo ste mali možnosť vidieť voľným okom. Záleží na tom, či tam tie detaily zachytil snímač, alebo tam boli doplnené až po tom? Predsa len, Mesiac nie je práve objekt, ktorý by sa zo dňa na deň menil a vy by ste tak mali šancu zachytiť ho v nejakej unikátnej podobe, práve naopak.
Z našich skúseností je navyše fotografovanie Mesiaca pomocou vlajkových smartfónov od Samsungu tak či onak iba peknou zábavkou na párty a prvé chvíle po rozbalení smartfónu. V praxi však budete oveľa častejšie využívať skôr 10, 30 či 50-násobné priblíženie, čo sú úrovne, v ktorých Samsung dokáže taktiež vytvárať prekvapivo kvalitné fotografie aj bez pomoci umelej inteligencie.