Najprv to mali byť biopalivá, teraz sa stávajú módnou témou syntetické palivá. Oboje by mali znížiť emisie a uhlíkovú stopu automobilov so spaľovacím motorom a stať sa životaschopnou alternatívou voči elektropohonom.
Keďže automobilový priemysel smeruje k elektrifikácii a vlády v mnohých krajinách chystajú ukončenie predaja áut so spaľovacím motorom v nasledujúcich dvoch desaťročiach, zdá sa, že éra tradičných automobilov končí. Niektoré automobilky však vidia nádej v syntetických palivách, ktoré by mohli túto generačnú výmenu zvrátiť, alebo aspoň spomaliť.
Porsche, Audi a Mazda investujú do syntetických palív, ktoré by mohli spaľovacie motory dostať z hľadiska emisií údajne na úroveň elektromobilov.
Dr. Frank Walliser, viceprezident Porsche pre automobily Motorsport a GT v rozhovore pre časopis Evo uviedol, že syntetické palivá (nazývané aj eFuel, čiže „ePalivo“) môžu znížiť emisie oxidu uhličitého z existujúcich spaľovacích automobilov až o 85 percent.
Tento „palivový optimizmus“ však vnímame značne skepticky. Tak, ako biopalivá predstavujú veľkú záťaž pre životné prostredie a bez dotácií by boli ekonomicky ťažko udržateľné, aj syntetické palivá vzbudzujú oprávnené pochybnosti.
Iste, ich používanie v tradičných pohonoch by bolo pohodlné, ale o ich uhlíkovej stope by sa dalo úspešne polemizovať a cenovo sú už z princípu nevýhodné voči akejkoľvek alternatíve – voči elektrine, vodíku, etanolu, LPG, CNG, aj benzínu a nafte vyrábanej z ropy.
Syntetické palivá sa vyrábajú z vodíka získavaného z vody pomocou energie z obnoviteľných zdrojov syntézou kvapalných uhľovodíkov pomocou pridaného oxidu uhličitého. Ten by sa získaval odčerpaním z atmosféry, čo evokuje onen optimizmus Porsche a ďalších ohľadom uhlíkovej „neutrality“.
V porovnaní s bežnými palivami vyrábanými z ropy emitujú syntetické palivá tiež menej oxidov dusíka a pevných častíc. Dôvodom je, že syntetické palivá sú jednoduchšie – skladajú sa z 8 až 10 zložiek, kým fosílne palivá obsahujú 30 až 40 zložiek, z ktorých sú mnohé nedokonale spálené a prispievajú k znečisteniu ovzdušia.
Porsche síce naďalej pracuje na vývoji elektromobilov ako Taycan, ale zároveň tvrdí, že motory s vnútorným spaľovaním tu budú ešte mnoho rokov. Syntetické palivá by mohli byť spolu s elektromobilmi súčasťou mnohostranného prístupu k čo najrýchlejšiemu znižovaniu emisií.
S podobným vyhlásením prišla pred niekoľkými týždňami Mazda, keď sa stala prvou automobilkou, ktorá vstúpila do európskej aliancie eFuel.
Cena, za akú by sa dal vyrobiť, či predávať liter syntetického paliva, je zatiaľ neznámou veličinou, ale samotný výrobný proces naznačuje, že rozhodne nemôže byť konkurenčná.
Z tej istej elektriny, ktorá by mohla nabiť batérie elektromobilov, vyrobíme vodík, ktorý by sa mohol priamo tankovať do vodíkových áut, a z tohto vodíka a extrahovaného CO2 budeme za prispenia ďalšej energie vyrábať syntetické palivo. To pomocou ďalšej energie dopravíme na čerpacie stanice a ekologické „perpetuum mobile“ sa môže dať do pohybu.
Hoci sú za ním silné značky ako Porsche, Mazda, či Audi, koncept syntetického paliva má pravdepodobne malú šancu na úspech.