Sen britského miliardára a zakladateľa skupiny Virgin Richarda Bransona sa v nedeľu, 11.júla 2021, stal skutočnosťou. Po dlhých rokoch vývoja a testovania sa uskutočnil prvý let miniraketoplánu VSS Unity na začiatok kozmického priestoru so šesťčlennou posádkou na palube.
Tu treba poznamenať, že slovné spojenie „hranica vesmíru“, ktoré v tejto súvislosti hojne používajú médiá, je holý nezmysel, keďže o takejto hranici nemáme ani tušenie. Odhady, odvodené od rozpínania po Veľkom tresku, sú len hypotézou. Virgin Galactic dopravil svoju loď VSS Unity na „administratívnu“ hranicu kozmického priestoru, ktoré je v USA stanovená na 50 míľ (cca 80 km).
Medzinárodne (vrátane Medzinárodnej leteckej federácie (FAI)) je však za hranicu medzi zemskou atmosférou a kozmickým priestorom považovaná takzvaná Kármánova hranica vo výške 100 km nad hladinou mora.
Ale pekne po poriadku. Ak hovoríme o suborbitálnych letoch, rozdiel medzi výškou 80 km a 100 km nie je taký podstatný. Včera sa nad Spaceport America v Novom Mexiku každopádne uskutočnil prvý suborbitálny let raketoplánu SpaceShipTwo s názvom VSS Unity s cestujúcimi na palube. Išlo stále o testovací, nekomerčný let, ale rozdiel bol práve vo veľkosti posádky. Pri predošlých testoch boli na palube len skúšobní piloti.
Raketoplán pilotovali Dave Mackay a Michael Masucci a štvoricu cestujúcich tvorili zakladateľ spoločnosti Virgin Galactic Richard Branson, Beth Moses, Colin Bennett a Sirisha Bandla.
Štart misie Unity 22 bol o hodinu a pol odložený kvôli nepriaznivému počasiu nad letiskom. VSS Unity odštartoval zavesený na lietajúcej platforme, nosnom dvojtrupovom lietadle VMS Eve zhruba o 16:40 SELČ a vo výške okolo 13,5 km bol odhodený na samostatný let. Videostream spoločnosti Virgin Galactic z historického letu si môžete pozrieť v nasledovnom videu:
Následne pomocou vlastného pohonu raketoplán vystúpil do výšky asi 86 kilometrov, pričom dosiahol rýchlosť okolo mach 2. Na vrchole dráhy si cestujúci mohli po predchádzajúcom preťažení vychutnať niekoľko desiatok sekúnd v stave mikrogravitácie, pozorovať zakrivený horizont Zeme, aj hviezdne nebo.
Raketoplán úspešne dosadol na dráhu letiska Spaceport America 14:19 min po odhodení z nosného lietadla. išlo už o dvadsiaty druhý testovací let VSS Unity, z toho boli tri pilotované. Tento najnovší bol však prvým s plnou, šesťčlennou posádkou. Podľa Bransona Virgin Galactic spustí turistické lety vo veľkom od roku 2022. Ešte predtým sú naplánované ďalšie dva testovacie lety.
V prípade ostrého testu VSS Unity ale išlo z veľkej časti aj o marketing, pretože Virgin Galactic sa takto podarilo predbehnúť premiérový let rakety New Shepard konkurenčnej spoločnosti Blue Origin naplánovaný na 20. júla. Na palube má byť okrem jej zakladateľa, miliardára Jeffa Bezosa a jeho brata Marka aj 82-ročná letecká veteránka Wally Funk. Štvrté miesto v kozmickej kabíne vydražili za 28 miliónov dolárov, meno víťaza on-line aukcie zatiaľ nezverejnili.
Loď Blue Origin vynášaná jednostupňovou raketou New Shepard má však lietať tesne nad Kármánovu hranicu, teda do výšky viac ako 100 km a pristávať bude na padákoch. Rozdiely vo výške a dĺžke letu určite nezabudne vesmírna spoločnosť Jeffa Bezosa patrične marketingovo využiť. Virgin Galactic zas môže tešiť, že Bransonovi pred včerajším testom poprial veľa úspechov aj Elon Musk. Šéf SpaceX hrá so svojimi kozmickými loďami Dragon 2 a Crew Dragon inú ligu a plánuje robiť aj skutočnú vesmírnu turistiku.