Reklama

Počítačom pre vypočítavých je Google Vault

Juraj Procházka

Google na konferencii Google I/O v sekcii Advanced Technology and Projects (ATAP) predstavil ďalšiu novinku. Má (predbežný?) názov Project Vault a na prvý pohľad pripomína pamäťovú kartu microSD, informoval portál The Next Web.

POZRITE SI: Google ide priamo na vec(i). Predstavil nový operačný systém pre IoT

Nejde však o pamäťovú kartu, hoci k dispozícii je aj úložný priestor s kapacitou 4GB. Ani ten však nie je určený pre užívateľské dáta. Vault totiž ukrýva okrem pamäte aj ARM procesor, NFC komunikátor a anténu a má slúžiť ako špecializovaný počítač pre autentifikáciu a šifrovanie.

google-vault

Počítač s operačným systémom RTOS (Real Time Operating System) sa má totiž vložiť do slotu pamäťovej karty v smartfóne a používateľom pomôže získať pocit bezpečnosti tým, že zašifruje komunikáciu. Google zatiaľ demonštroval prenos šifrovaných SMS správ medzi dvoma smartfónmi, ale v zásade by nemal byť problém šifrovať aj hlasovú komunikáciu, alebo e-maily, časom má pribudnúť dokonca aj šifrovanie videa.

POZRITE SI: Je NSA sledovanie vašou nočnou morou? Šifrujte svoje e-maily. Úplne

Ďalším podstatným cieľom, na ktorý je Project Vault zameraný, je náhrada hesiel. Namiesto zadávania rôznych reťazcov, či biometrie bude počítač vyhodnocovať charakteristické črty správania sa používateľov. Na základe nespresnených charakteristických znakov dokáže Google spoľahlivo identifikovať, či je používateľ smartfónu oprávnenou osobou a podľa toho reagovať napríklad zablokovaním prístroja. Na základe identifikácie štýlu dotykov pracuje aj nový systém identifikácie, ktorý testuje NSA. Podľa Google je použitý súbor algoritmov desaťnásobne spoľahlivejší, ako zabezpečenie heslom.

POZRITE SI: Edward Snowden radí, ako si vytvoriť bezpečné heslo

Počítač Project Vault je neutrálny voči operačným systémom smartfónov a spolupracuje okrem Androidu aj s iOS, Windows a dokonca aj s Linuxom. Rozumným ťahom je, že Google sprístupní vývojársku sadu SDK ako open source, takže vývojári môžu vytvoriť nové aplikácie a funkcie.

Zdroj: The Next Web

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.