Austrália prijala zákony na ochranu používateľov na sociálnych platformách. Po akte o digitálnych službách tak ide o ďalšiu iniciatívu na reguláciu platforiem.
Európsky parlament pred pár dňami schválil akt o digitálnych službách (DSA), ktorého cieľom je lepšie ochrániť spotrebiteľov a ich základné práva v online prostredí, vytvoriť rámec vysokej transparentnosti a jasnej zodpovednosti online platforiem a podporovať inovácie, rast a konkurencieschopnosť na jednotnom trhu. Hlavným nástrojom bude regulácia, ktorá umožní efektívnejšie odstraňovanie nevhodnéh obsahu.
Podobný zákon prijali aj v Austrálii. Podľa nových pravidiel bude musieť Twitter, Facebook a Instagram odstraňovať nevhodný materiál do 24 hodín alebo zaplatiť pokutu.
Zákon vstúpil do platnosti v rámci dodatku k už prijatému Online Safety Act. V prípade, že sociálna sieť neodstráni obsah do 48 hodín od nahlásenia tzv. eSafety komisárom, môže čeliť pokute až 555 000 austrálskych dolárov, čo je takmer 350 000 €. V prípade, že opakovane odmietne obsah odstrániť, postihy môžu byť vyššie vrátane odstránenia aplikácií z online obchodov.
Medzi nevhodný obsah sa zaraďujú príspevky, ktoré sú výhražné, obťažujúce alebo urážlivé. Taktiež sem patria príspevky, ktorých zámerom je vážne ublíženie používateľovi.
Zatiaľ sa zákon má vzťahovať iba na najhorší obsah, aby nedošlo k obmedzovaniu práva na slobodu prejavu.
„Internet priniesol obrovské výhody, ale aj nové riziká a Austrálčania právom očakávajú, že veľké technologické spoločnosti urobia viac, aby ich produkty boli pre používateľov bezpečnejšie,“ povedal minister komunikácií, mestskej infraštruktúry, miest a umenia, Hon Paul Fletcher.
Spoločnosť Meta, pod ktorú patrí Facebook aj Instagram, sa pre portál Mashable vyjadrila, že bude spolupracovať s Austráliou na dodržiavaní nových zákonov.