Do svetových oceánov privážajú rieky približne 8 miliónov ton plastov ročne. Vplyvom slnka a slanej vody dochádza k ich deštrukcii a plasty sa drobia na čoraz menšie kúsky. Tie si ryby mýlia s potravou a plasty sa dostávajú do potravinového reťazca.
Škodliviny, ktoré sa z plastov uvoľňujú sa potom ako bumerang vracajú k ľuďom, ktorí sú za toto znečistenie zodpovední. Vplyvom morských prúdov sa v niektorých oblastiach oceánu vytvárajú rozsiahle odpadkové škvrny, kde môže byť koncentrácia plastov a kalov až 7x vyššia, ako je priemer. Tie predstavujú veľký ekologický problém.
Našťastie, rysuje sa riešenie. Projekt plávajúceho zberača plastového odpadu z morí a oceánov, ktorý Boyan Slat predstavil zhruba pred štyrmi rokmi, sa dočkal reálneho nasadenia. Testovať sa bude v búrlivých pobrežných vodách Holandska.
Tento študent leteckého inžinierstva založil v roku 2013 firmu The Ocean Cleanup. V rámci crowdfundingovej kampane vyzbieral od priaznivcov z celého sveta na štart a štúdiu vykonateľnosti asi dva milióny eur.
Teraz sa myšlienka začína realizovať. V rámci testovania postavila The Ocean Cleanup plávajúcu bariéru s dĺžkou 100 m, ktorá bude zbierať plasty v pobrežných vodách zhruba 23 km od Haagu.
Hoci Severné more nie je ideálnym miestom na zbieranie plastového odpadu, testy majú pomôcť zhodnotiť odolnosť bariéry , aby bolo možné v roku 2017 spustiť prvý funkčný pilotný projekt.
Boyan Slat počíta s 30-percentnou pravdepodobnosťou, že bariéra bude poškodená, ale skúsenosti získané pri skúškach sú podľa neho dôležité.
Testovacia prevádzka bude predchádzať realizácii hlavného cieľa firmy, ktorým je postavenie bariéry s dĺžkou 100 km na Veľkej pacifickej odpadkovej škvrne do roku 2020.
Táto oblasť, anglicky nazývaná Great Pacific Garbage Patch, leží medzi hawajskými ostrovmi a Kaliforniou.Vplyvom morských prúdov sa tu zhromažďuje veľké množstvo plastového odpadu.