Reklama

Plaťte bezkontaktne, budete tak zodpovední počas pandémie koronavírusu

Juraj Recký

Peniaze sú tými najväčšími nosičmi baktérií. Aspoň tak nás dlhé roky strašili. V období pandémie zrejme nechce riskovať nikto, preto využívajte bezkontaktné platby.

Správať sa zodpovedne dnes znamená, okrem iného, aj platiť pri nákupe bezhotovostne. Ak ste doteraz tento spôsob platenia nepoužívali, pretože ste mu neverili, nie je lepší čas si ho osvojiť. Bezkontaktné platenie je totiž veľmi pohodlné, návykové, je bezpečné a dnes, keď sa musí dbať na zvýšenú hygienu, aj nevyhnutné.

Zdroj | iZettle

Bezkontaktne sa na Slovensku platí od júla 2008 a prvá platba prebehla v Bratislave. Popularita bezkontaktného platenia na Slovensku rástla a rastie raketovým tempom, napríklad v roku 2018 bolo v obehu okolo 5 miliónov bezkontaktných platobných kariet. V tomto období pritom bolo platenie inteligentnými zariadeniami na Slovensku skôr prianím nadšencov, než realitou.

V roku 2018 portál investujeme.sk uverejnil článok, v ktorom autor uvádza, že medziročný nárast bezkontaktných platieb na Slovensku bol 10%. Čo je 10 rokov po zavedení takých platieb naozaj zaujímavý nárast. Aj vďaka rastu je Slovensko dlhodobo lídrom v používaní bezkontaktných platieb, vďaka čomu je v pozitívnom zmysle Slovensko označované za testovacie laboratóriu pre bezkontaktné platby.

Zdroj | NFC

Bezkontaktná komunikácia kariet s platobným terminálom funguje vďaka NFC čipu. Ten bol vyvinutý na technológii Radio Frequency Identification, RFID. Komunikácia tejto technológie využíva elektromagnetické pole s dosahom od 10 so 100 centimetrov. NFC má komunikačný dosah znížený na vzdialenosť do 10 centimetrov, pri platobných kartách je komunikačná vzdialenosť skrátená na 5 centimetrov.

Komunikácia je samozrejme šifrovaná, no istotne ste zachytili množstvo prípadov, kedy sa podarilo zlodejom z bezkontaktnej karty odcudziť peniaze. Aj preto sú bezkontaktné platby bez použitia PIN kódu možné do 20€, nad túto sumu treba zadávať PIN. Bez použitia PIN je za sebou možné vykonať platby do výšky 60€. Treba však povedať, že množstvo prípadov, kedy boli z bezkontaktnej karty odcudzené peniaze je v pomere k ich aktívnemu počtu a počtu používateľov zanedbateľný.

Zdroj | MasterCard

Ak by ste mali obavy, chrániť sa môžete peňaženkami vybavenými materiálom, ktorý dokáže odtieniť rádiovú frekvenciu, čím zamedzí nežiaducemu načítaniu dát na diaľku. Správne tušíte, že sa ide o princíp Faradajovej klietky. Dobrou správou je, že tieto peňaženky sú nie len funkčné, ale aj pekné. Od tých bežných takmer na nerozoznanie.

Ako smartfóny stále viac naberali na sile, banky reagovali rôznymi svojskými riešeniami, aby nám umožnili platiť mobilom bezkontaktne. Istotne si pamätáte na nálepky, ktoré bolo treba nalepiť na smartfón. Banky tiež vydávali vlastné aplikácie, vďaka ktorým ste mohli so smartfónom s NFC čipom platiť bezkontaktne.

Pozrite si

Čo je to Near Field Communication – NFC?

Improvizovaným a svojským riešeniam začalo zvoniť do hrobu, keď Google na Slovensku, ako v prvej krajine vôbec spustil Google Pay. Teda oficiálny spôsob bezkontaktného platenia inteligentnými zariadeniami s operačným systémom Android. Treba však priznať, že riešenie Google Pay malo predchodcu Android Pay, ktoré vo svete fungovalo a na Slovensku nebolo.

O tom, ako Google Pay funguje, na ako princípe a všetko potrebné o tejto službe sme vám ozrejmili v článku Google Pay je od dnes aj na Slovensku, ako funguje? V skratke, potrebujete smartfón s operačným systémom Android a NFC čipom, bez neho bezkontaktné platby nie sú možné, a aplikáciu Google Pay. Po úspešnom aktivovaní Google Pay stačí prikladať telefón k terminálu.

Pozrite si

Apple Pay vs Google Pay? Rozdiely takmer nie sú!

Dôležité je však povedať, že podmienkou na bezkontaktné platenie je v podstate len smartfón s NFC čipom a platná platobná karta. Preto môžete nájsť viacero alternatív k Google Pay. Dôvody prečo ich používať sú však skôr veľmi individuálne a subjektívne. Ako príklad môžeme uviesť MobilePay, riešenie od Tatra banky, alebo Wave 2 Pay od VÚB. Je však pravdou, že už aj Tatra banka vypočula volanie svojich klientov a popri MobilePay, sprístupnila aj Google Pay.

Alternatívne aplikácie umožňujúce bezkontaktnú platbu však ustupujú globálnym riešeniam. Ako príklad zasa môžeme uviesť Samsung Pay, ktoré logicky nájdete v Samsung zariadeniach, no na Slovensku nebolo a nie je dostupné. Či sa to do budúcna zmení a výrobcovi vôbec oplatí je otázne.

Samozrejme, na bezkontatkné platby môžete využívať aj inteligentné hodinky, ktoré máte spárované s vašim inteligentným telefónom. Výhodou je, že platby môžu prebiehať aj off-line.

Skutočný rozruch okolo bezkontaktných platieb inteligentnými zariadeniami na Slovensku spôsobila spoločnosť Apple, keď po mesiacoch špekulácií a netrpezlivého očakávania spustila svoju službu Apple Pay v júni 2019. Všetko podstatné o tomto riešení sme vám vysvetlili v článku Čo je to Apple Pay, ako službu nastaviť a ako pomocou nej platiť? Bezkontaktne, samozrejme, môžete platiť aj pomocou Apple Watch.

Pozrite si

Ktoré banky podporujú Apple Pay? Zoznam sa postupne rozširuje

Moderná 365.bank na slovensko priniesla bezkontaktné platenie Garmin Pay a fitbit pay, ktoré ako ich názvy naznačujú umožňujú platiť inteligentnými špotovými hodinkami Garmin a hodinkami a náramkami fitbit. Tu je však možnosť platby podmienená zariadením od Garmin alebo fitbit a mať účet v 365.bank. Všetko podstatné o tejto možnosti bezkontaktného platenia sme vám priniesli v článku 365.bank spúšťa podporu pre Garmin Pay a Fitbit Pay.

Zdroj | Slovenská sporiteľňa

Všetky riešenia bezkontatkných platieb pomocou inteligentných zariadení fungujú na takmer totožnom princípe tokenizácie. To znamená, že pre každú jednu platobnú operáciu je vytvorená unikátna virtuálna paltobná karta, ktorá platí len na jedno konkrétne zaplatenie. Vaše údaje tak majú byť maximálne chránené, nakoľko ani samotný obchodník, ktorému platíte ich nepozná. Tu je rozdiel v porovnaní s platobnými kartami najmä v tom, že informácie o vašej karte počas platby sú známe, teda sa dajú skopírovať a ľahšie zneužiť.

 

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.