Reklama

Pioneer PD-F1009 301 CD Giga Changer - takmer nekonečná zábava

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský
Lukáš Jablonovský
Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský
Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Ja ako analógové dieťa, s údivom sledujem príchod zázračného digitálneho CD disku. Napriek tomu, že sa jedná v podstate o platňu, vôbec to takto nevnímam. Láka ma nová digitálna éra, o ktorej si myslím, že prinesie veľké zmeny.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Môj prvý kontakt so zvukom zo zázračného disku je nezabudnuteľný. Po predošlom počúvaní hudby z podomácky nahrávaných kotúčov a kaziet sa neviem nabažiť najmä krištáľových výšok takmer bez šumu. A uchvátení bolo následne viac, najmä v konštrukčných výmysloch, napríklad priezor na rotujúci disk, osvetľovanie disku, vysúvanie bez šuflíku, vertikálne prehrávanie.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Malý šok zažívam v tábore, kde vidím prvý krát v živote dvoj CD prehrávač. Kým jeden disk prehráva hudbu, druhý sa dá meniť, vedia hrať následne po sebe, alebo dokonca aj prehrávať náhodné skladby z oboch diskov. Tak tento vývoj sa mi páči, budem ho sledovať. Prichádza otočný karuselový menič najskôr na 3, potom na 5 diskov.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Šuflíkové meniče pojmu diskov aj 6, alebo 12. Neskôr ich je v rade vedľa seba aj 20 a mechanika jazdí za nimi. Pri meniči na 101 diskov sa mi už točí hlava. Stále to stúpa a ja sa v roku 1999 zastavujem pri neuveriteľnom čísle 301. Onedlho to Sony vyťahuje na 400, ale to už pre moje duševné zdravie radšej nesledujem.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

301 Giga Changer, ako sa reklamne nazýva tento menič Pioneer s typovým označením PD-F1009, je prístrojom ktorý pojme úctyhodných 301 CD diskov. Domnievam sa, že ten jeden disk navyše je akousi snahou byť nie len o 100, ale ešte aj o jeden disk viac ako konkurencia.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Ale to sa mýlim, v podstate sa jedná o 300 diskový menič s jednou single pozíciou, ktorá má čiastočne sólo ovládanie je tam aj trošku lepšia manipulácia s diskom. Všetko je dostatočne zreteľne označené, užívateľ ktorý si ide vypočuť len jeden konkrétny disk sa nemusí zaoberať zložitosťami zásobníka. To som ocenil aj ja pri rýchlej analýze neoznačených diskov.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Pioneer na prvý pohľad pôsobí veľmi mohutným a neskladným dojmom. Až keď zapadne do veže z ďalších komponentov, tak je rozmerovo akceptovateľný. Drží si totiž klasickú šírku čelného panelu 42 cm. Z logických dôvodov dosahuje aj rovnakej hĺbky. Otočný zásobník na disky, nazývaný roulette rack, zaberá takmer všetok vnútorný priestor.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Disky v zásobníku sa takmer dotýkajú bočných stien, je tam medzera cca jeden milimeter. Samotná snímacia mechanika je šikovne schovaná v stredovom bubne, čo možno trochu dlhšie udrží čistú optiku vo fajčiarskych priestoroch.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Čelnému panelu dominuje veľký motoricky ovládaný kryt, ktorý je napríklad v prípade výpadku prúdu, otvárateľný aj manuálne. V ľavej časti je prehľadný displej, na ktorom mi chýba iba hudobný kalendár zobrazujúci počet skladieb.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Na pravej strane zaujme praktický otočný rokovací vyhľadávač diskov. Pri otvorenom kryte otáča zásobníkom. Reaguje na rýchlosť, je teda možné s ním jemne manipulovať disk po dosku, alebo rýchlym otáčaním preletieť za pár sekúnd celý zásobník. Všetky ostatné ovládacie prvky sú štandardom. K štandardu sa pridáva opakovanie, programovanie a náhodný výber disku / zásobníku. Spomedzi nadštandardnejších funkcií poteší CD text. Výstupy sú dva, optický a klasický na RCA konektoroch. Cez konektor control jack je možná synchronizácia s ďalšími Pioneer prístrojmi.

Posluchový test je na jednotku. Zvuk je plný detailov, orchestrálne teleso sa nezlieva, výkonové špičky sú prehľadné. V priamom porovnaní s rovnako drahým jedno diskovým prehrávačom nepočuť zreteľný zvukový prepad. Niečo na tom môže robiť aj obvod Legato link conversion (firemný zlepšovák zvuku), alebo je v tom aj označenie Made in Japan na zadnej stene.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Záverom tu mám ešte pár postrehov zo spolunažívania s týmto Pioneer-om. Čas od vloženia disku do jeho spustenia je 11 sekúnd. Presun na následný disk je v dĺžke 14 sekúnd. Ukončenie prehrávania disku číslo 1 a začiatok prehrávania najvzdialenejšieho disku 150 trvá 17 sekúnd.

Pri prenášaní prístroja nie je nutné disky prácne vyberať, zo svojich pozícií nevypadnú. Prípadná potiaž v zásobníku ho zablokuje, zobrazí sa HOLD, ale stále je možná manuálna náprava. Disky majú byť efektne podsvietené, je tam na to kompletná predpríprava, ktorá zlyháva na malom plošnom spoji, kde namiesto diód je len pár japonských (zrejme výsmešných) znakov.

Ak neľúbite MP3-ky a viete oželieť ten krásny rituálny kontakt s obalom, bookletom a CD diskom, tak je pre vás tento 301 Giga Changer Pioneer ako stvorený.

Autor retro recenzie Mgr. art. Lukáš Jablonovský je zakladateľom TESLA Múzea.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.