Reklama

Pevná linka v mobile? Panasonic KX-PRX150 to dokáže

Juraj Procházka

Vývoj telefónnych prístrojov pre pevné linky akoby ustrnul na úrovni 90-tych rokov minulého storočia. Kedysi, keď rotačné číselnice nahradili tlačidlové, neskôr vybavené tónovou voľbou a telefóny získali pamäť na rýchlu voľbu, pokrok bol očividný. Potom sa objavili bezšnúrové telefóny, pridal sa displej, CLIP a … to bolo na dlhý čas všetko.

panasonic_kx-prx150-1

Takúto výbavu od pevných telefónov odkopírovali aj prvé prístroje pre mobilnú komunikáciu, ale od vzniku GSM a ďalších digitálnych sietí sa začali nožnice medzi mobilmi a pevnými linkami roztvárať. Dnešné smartfóny majú s telefónom len veľmi málo spoločného, keď hlasová komunikácia je len jednou z plejády ich funkcií. Keďže sú vybavené operačným systémom, každý používateľ si môže nainštalovať aplikácie svojmu srdcu blízke. Naproti tomu bezšnúrové telefóny pre pevné linky, dnes takmer výhradne v štandarde DECT, doteraz výrazne zaostávali. Získali síce pamäť v podobe menného telefónneho zoznamu a v lepšom prípade aj farebný displej, ale to bolo zhruba všetko. Navyše displej u väčšiny predávaných „DECT-ov“ je predpotopný, 2-3 riadkový, pasívny, s nízkym rozlíšením, jednoducho katastrofa. Takémuto správaniu výrobcov nerozumiem, ale zdá sa, že aj tu sa ľady začínajú hýbať.

Niektorí špičkoví výrobcovia telekomunikačných terminálov (napríklad Siemens-Gigaset, Panasonic a ďalší) už našli cestičku pre operačné systémy aj do bezšnúrových telefónov.  Odtiaľ je už len krok k vytvoreniu hybridného fixne-mobilného telefónu. Ako vyzerá fixne-mobilná konvergencia v praxi, pekne demonštruje novinka od spoločnosti Panasonic, „multi-handset“ KX-PRX150. Tento duálny smartfón s OS Android 4.0.4 je vybavený 3,5 palcovým kapacitným dotykovým displejom a dizajnom v ničom nezaostáva za bežným lepším smartfónom. Zaujímavá je však jeho konektivita, pretože popri 3G (UMTS) v pásme 2100 MHz, ale aj v pásme 900 MHz, ktoré aktuálne oživuje Orange Slovensko, podporuje aj GSM (900/1800 MHz), Wi-Fi 802.11b/g/n (zatiaľ žiadne prekvapenie) a DECT pre pripojenie na pevnú linku. To už prekvapením je.

panasonic_kx-prx150-2

Panasonic KX-PRX150 – telefón 2 v 1: zvládne GSM/3G aj DECT

Za týmto účelom má pre použitie v interiéri telefón základňovú stanicu pre pripojenie pevnej linky, ktorá slúži aj ako nabíjacia stanica. Samozrejmosťou je aj Bluetooth (2.1 + EDR) a keďže ide o smartfón, bez GPS by sme nedali ani ranu, nie? Ktorý pevnolinkový telefón však má GPS? Tento áno. Zadná kamera má síce rozlíšenie len 2 Mpx, čo je na dnešné časy málo, ale na príležitostné zdokumentovanie situácie to postačí, pričom pomôcť môže aj LED blesk. Na prednej strane má prístroj 0,3 Mpx kameru pre videohovory, ktoré zrejme v pevnej sieti neužijete, ale možno prostredníctvom Skype by to šlo. Veľkosť integrovanej pamäte výrobca v materiáloch neuvádza, ale pamäť je možné rozširovať aj pomocou pamäťovej karty microSD maximálne do 32GB.

panasonic_kx-prx150eu

Po príchode domov, alebo do kancelárie sa telefón automaticky prihlási na základňovú stanicu. Oproti mobilom má KX-PRX150 jednu zaujímavú funkciu navyše a tou je integrovaný telefónny odkazovač na 40 minút záznamu. Nie je jasné či funguje aj v mobilnej sieti mimo dosah DECT základňovky, ale skôr nie, ako áno. Pri bezšnúrových telefónoch býva záznamník obvykle súčasťou základňovej stanice, pretože je možné k nej prihlásiť viacero (väčšinou 6) handsetov. KX-PRX150 pri nalogovaní na DECT stanicu automaticky zobrazí príslušnú ikonu, aj informáciu o prípadných zmeškaných hovoroch na pevnej linke, alebo odkazoch. Prijímať dokáže hovory z pevnej aj mobilnej siete a pri odchádzajúcom volaní je možnosť výberu, podobne ako pri telefónoch na 2 SIM karty. Zaujímavá je aj možnosť kopírovania telefónneho zoznamu z iných mobilov prostredníctvom Bluetooth.

Handset s rozmermi 62 mm × 14 mm × 117 mm a hmotnosťou síce nepatrí k najštíhlejším „anorektikom“, ale oproti bežným DECT telefónom na trhu je vysloveným trpaslíkom. Mať k dispozícii jediný univerzálny terminál pre pevné aj mobilné siete považujem za veľkú výhodu a dlho očakávaný kvalitatívny skok vo vývoji terminálov pre pevné siete. Cena okolo 250 eur s DPH je síce oproti najlacnejším DECT telefónom niekoľko násobne vyššia, v porovnaní so smartfónmi pre mobilné siete (hoci majú možno kvalitnejšiu kameru) je však veľmi príjemná. Pokiaľ by ste sa uspokojili len s pevnou linkou v podobnom dizajne, môžete siahnuť po modeli KX-PRX110 takisto s Androidom, za 195 eur s DPH.

Foto: Panasonic

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.