Marťanský rover Perseverance sa po zhruba dvoch týždňoch od pristátia púšťa do prvých testov svojho hardvéru, za sebou už má prvú jazdu, ale aj dôležitú softvérovú aktualizáciu. Najnovšími fotkami posiela pohľad na svoju prvú mini-výpravu.
Dôležitý update
Znie to možno trochu bizarne, no aj hardvér vzdialený desiatky miliónov kilometrov od Zeme treba skrátka raz za čas aktualizovať. V tomto prípade ale nejde o aktualizáciu, ako ju poznáme z našich počítačov alebo smartfónov. Perseverance sa v tomto prípade aktualizoval sám v rámci prípravy na ďalší postup vo svojej misii.
Osem dní po pristátí na Mars dokončil systém pre riadenie misií aktualizáciu systému mobility, v rámci ktorého vymenil program pre riadenie pristátia za program, ktorý bude zodpovedný za skúmanie povrchu Marsu. Persy sa následne mohol pustiť do prvých praktických testov svojho hardvéru.
NASA okrem toho v priebehu uplynulého týždňa oficiálne pomenovala miesto pristátia roveru Perseverance. Názov „Octavia E. Butler“ dostalo toto miesto po americkej autorke sci-fi kníh narodenej v kalifornskej Pasadene, kde sídli aj laboratóriu pre výskum prúdových pohonov vesmírnej agentúry NASA.
Malý krok pre Persyho…
Krátko po dokončení softvérovej aktualizácie Persyho riadiaci počítač skontroloval fungovanie satelitného systému RIMFAX a zariadenia MOXIE, ktorý má poslúžiť na výskum možnosti produkcie kyslíka z atmosféry Marsu. Ak sa tento experiment podarí, ťažiť z neho bude aj budúca ľudská kolónia.
Na dvanásty deň prišiel čas na skutočný pohybový test. Perseverance po prvý krát rozvinul svoje 2-metrové robotické rameno, na ktorom testoval pohyb jeho všetkých piatich kĺbov po dobu dvoch hodín. Robotické rameno, ktorého súčasťou je aj vrták, sa bude v priebehu marťanskej misie starať o podrobný geologický výskum kráteru Jezero, pri ktorom rover pristál.
Snáď najdôležitejší test Persy absolvoval 4. marca, kedy v priebehu 33 minút absolvoval jazdu s celkovou vzdialenosťou 6,5 metra. Po 4-metrovej jazde vpred sa rover otočil o 150 stupňov vľavo, aby následne 2,5 metra cúval na svoje nové parkovacie miesto.
8 000+ fotografií, dlhšie výlety a prvý let
Na povrchu Marsu má ľudstvo doteraz najpokročilejší a najkomplexnejší systém kamier a NASA to náležite využíva. Perseverance poslal odo dňa pristátia na Zem už viac ako 8 000 fotografií, ktoré si môžete prezrieť v pôvodnom RAW formáte na oficiálnej stránke vesmírnej agentúry.
Tieto fotografie prúdia na Zem cez vesmírnu sieť Deep Space Network (DSN) tvorenú medzinárodným zoskupením doslova gigantických antén. Tie by si však s prenosom fotografií neporadili samé, o ich prenos sa rovnako stará aj celý rad marťanských orbitérov od TGO Európskej vesmírnej agentúry, NASA MAVEN až po Mars Reconnaissance Orbiter.
NASA má pre rover Perseverance na nasledujúce dni pripravené ďalšie testy a kalibrácie marťanského hardvéru, ale aj dlhšie výlety a zhodenie štítov, ktoré chránili rover a jeho marťanskú helikoptéru počas pristátia. Prvých testov sa dočká aj helikoptéra Ingenuity by sa mala po prvý krát vzniesť do vzduchu už v najbližších dňoch. Inžinieri NASA potvrdili, že sa im s Ingenuity podarilo spojiť a tým potvrdiť, že helikoptéra „prežila“ pristátie na Marse.