Marťanský rover Perseverance alias Persy má za sebou prvých 10 zemských dní na povrchu Marsu a za túto dobu stihol poslať na Zem slušný počet fotografií a po novom už aj zopár prvých videí. Pozrite sa detailne na jeho pristátie, ale aj nový domov.
Sedem minút hrôzy
Zaujímalo vás, ako vyzeralo slávnych a neustále spomínaných „siedmych minút hrôzy“ naživo? Tento náročný manéver zložený zo vstupu do atmosféry, poklesu a následného pristátia na povrchu Marsu zachytil Persy na svoje kamery a NASA najnovšie zverejnila aspoň druhú polovicu z neho.
Tajná správa
Všimli ste si na záberoch vyššie zvláštny vzor na padáku pristávacieho modulu? Nejde o náhodu, ale o farebnú vizualizáciu binárneho kódu, ktorý jeho dizajnu implementoval systémový inžinier NASA, Ian Clark. Len šesť hodín po pristátí tento vzorec úspešne previedol do textu Abela Paf, ktorý v ňom odhalil motto „Dare Mighty Things“ a GPS súradnice centrály tejto misie v kalifornskej Pasadene.
Teleport na Mars, už aj so zvukom
Persy v priebehu tohto týždňa ukázal svetu svoj nový domov už aj na panoramatickej fotografii v 4K UHD rozlíšení. Sférický záber si už najnovšie môžete detailne prezrieť aj na videoplatforme YouTube a ak sa vám doma povaľuje VR headset, určite si túto snímku skúste pozrieť aj cez jeho optiku.
Pokiaľ si chcete tento vizuálny zážitok doplniť aj o audio, pustiť si k nemu môžete túto prvú zvukovú nahrávku z povrchu Marsu.
Zvláštny kameň a poklona predkom
Fotografie vo vysokom rozlíšení vrátane panorámy vyššie umožňujú NASA spoznávať povrch Marsu detailnejšie, než kedykoľvek predtým. Jeden z takýchto záberov zachytil kameň či skalu, pod ktorej zvláštny tvar sa zrejme podpísal silný vietor spojený s ostrými čiastočkami prachu.
Tieto zábery však svetu ukázali aj menší dizajnový doplnok, ktorým si inžinieri NASA na jednej strane uťahujú z klasických rodinných nálepiek na kufroch áut a zároveň vzdávajú hold predchádzajúcim marťanským roverom. Obrysy na obrázku zobrazujú rover Sojourner (1997), Spirit a Opportunity (2004), Curiosity (2012) a aj samotný rover Perseverance.
Minúta ticha pre pristávací modul
Na videu z pristátia vyššie ste si mohli všimnúť, že jeho pristávací modul prezývaný tiež „lietajúci žeriav“ po úspešnom zosadnutí Persyho na povrch Marsu odletel niekam do neznáma. Persy ho však nestratil z dohľadu a zhruba dve minúty po pristátí zachytil pomocou jednej zo svojich kamier kúdol dymu stúpajúci spoza neďalekého kopca.
A moment of respect for the descent stage. Within two minutes of safely delivering me to the surface of Mars, I caught the smoke plume on one of my Hazcams from its intentional surface impact — an act that protected me and the scientific integrity of my landing site. pic.twitter.com/bG4dekrbvJ
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) February 24, 2021