Všetky mobilné siete od 1G, po 4G majú bunkovú štruktúru, kde v strede bunky vytvára rádiové pokrytie základňová stanica. Aj keď digitálne siete už používajú bunky s viacerými sektormi, aby lepšie zužitkovali spektrum, v lokalitách s veľkou koncentráciou ľudí nastávajú problémy s kapacitou siete. Týka sa to napríklad štadiónov počas exponovaných zápasov, alebo veľkých nákupných a kancelárskych komplexov. Rovnako aj v mestách sa vyskytujú „hluché“ miesta so slabým, alebo chýbajúcim signálom. Od kvality signálu okrem toho závisí aj rýchlosť dátových prenosov.
Tieto problémy majú vyriešiť siete 5G, ktoré budú musieť obslúžiť miliardy zariadení v rámci internetu vecí. Zaujímavé riešenie je však k dispozícii už dnes a to dokonca v sieťach LTE. Vlani ho predstavila nová spoločnosť Artemis Networks.
https://www.youtube.com/watch?v=Z6NEnLvhFCk
Artemis vyvinula unikátny vysielač, pWave. Pracuje tak, že využíva kolízie signálov z rôznych zdrojov a kombinuje všetky rádiové vlny smerujúce od blízkych pWavov priamo na konkrétne zariadenie (napr. mobil). Z každého účastníckeho terminálu tak vznikne osobný vysielač, ktorý Artemis nazýva pCell (personal cell). Namiesto komunikácie so základňovou stanicou každé zariadenie zdieľa signál pWave s ostatnými pCell zariadeniami v dosahu. Veľké množstvo terminálov na kilometer štvorcový tak nie je na prekážku, práve naopak.
Porovnanie pokrytia a dátovej rýchlosti v závislosti od kvality signálu v klasickej sieti a v sieti pCells.
Artemis Networks tvrdí, že technológia pCell sľubuje 50-násobné zvýšenie kapacity existujúcich sietí 4G LTE pri použití rovnakého bezdrôtového spektra a existujúcich Apple a Android zariadení. So zvýšením kapacity však prichádza aj niekoľkonásobné zvýšenie reálnych rýchlostí oproti bežnému LTE. V závislosti od počtu použitých antén by mala pCell disponovať 5x až 9x vyššou rýchlosťou sťahovania, ako LTE.
Tvrdenia vyzerajú trochu fantasticky, ale technológia vraj skutočne funguje. A čo je najdôležitejšie, startup Artemis Networks získal pre spoluprácu silného partnera – Nokiu Networks, ktorá je jedným z najväčších dodávateľov telekomunikačnej infraštruktúry na svete.
Sieť s novou architektúrou pCell budú firmy spoločne testovať na budúci rok v San Franciscu na exponovaných miestach, ako sú štadióny, letiská a centrum mesta. „Videl som demo … síce vo veľmi kontrolovanom prostredí, ale zdá sa, že to funguje,“ povedal Hossein Moiin, technický riaditeľ Nokia Networks.
Mnohí v telekomunikačnej branži boli k prístupu, ktorý Steve Perlman z Artemisu prvýkrát predstavil na konferencii Code 2014, skeptickí.
Mimochodom Perlman vytvoril pred 13 rokmi WebTV, jeden z prvých pokusov o kombináciu TV a internetu, pričom už vtedy hľadal riešenie na zlepšenie bezdrôtového dátového prenosu.
Perlman povedal, že memorandum o porozumení so spoločnosťou Nokia je významným míľnikom pre novú technológiu. Nokia skombinuje svoju infraštruktúru s pCell a vyrieši odovzdanie hovoru (handover) pri prechode z existujúcich sietí LTE na štadión vybavený novou technológiou. Ak sa technológia osvedčí, mohla by byť požehnaním pre súčasných malých, aj veľkých operátorov, ale najmä pre používateľov mobilných technológií. Náš odhad je, že princípy pCell by mohli „prehovoriť“ aj do tvorby štandardu pre siete 5G.