Pavel Luka je prevádzkový riaditeľ spoločnosti ESET, s ktorým sme sa rozprávali o začiatkoch, riešeniach a výskume tejto technologickej firmy, ktorá zmenila pohľad na Slovensko ako také.
Asi na Slovensku neexistuje človek, ktorý by nepoznal ESET. Spoločnosť, ktorá sa zaoberá riešeniami kybernetickej bezpečnosti pre zákazníkov, firmy či inštitúcie a má pobočky a zamestnancov po celom svete. Tento rok navyše oslavuje svoje 30. narodeniny a kto iný by nám mal priblížiť jej cestu a najväčšie úspechy ako práve Pavel Luka, ktorý v spoločnosti pôsobí takmer od jej založenia.
ESET pri navrhovaní svojho programu využil tzv. heuristiku. V podstate to znamená, že vytvoril „digitálneho výskumníka“, ktorý hľadal potencionálne hrozby v programe a následne ich vedel nahlásiť a odstrániť. Práve táto technológia im pomohla dosiahnuť vysokú úspešnosť pri odhaľovaní pôvodných ale aj aktuálnych a stále komplexnejších vírusov.
Kedy zakladatelia ESET-u vytvorili prvý program a kedy vznikol prvý počítačový vírus? Je počítačový vírus podobný tomu biologickému? Za čo získala spoločnosť viac ako 100 ocenení v časopise Virus Bulletin? Ktorá z kybernetických hrozieb je najzávažnejšia?
Spoločnosť sa v priebehu 30. rokov stala nadnárodne uznávanou a dnes už chráni viac ako 100 miliónov zariadení po celom svete. Okrem podnikania sa však vo veľkom venuje aj vývoju, výskumu a najmä vzdelávaniu. Spolu s ním súvisí aj projekt ESET Campus, ktorý by mala vytvoriť malé „Silicon Valley“ uprostred Bratislavy a zoskupiť mladých a talentovaných ľudí, ktorí spolu s ESET-om a inými technologickými spoločnosťami budú tvoriť modernú budúcnosť Slovenska.
Ako pomáha ESET na Ukrajine? Prečo v ich spoločnosti nezamestnávajú bývalých hackerov? Ktorý ich produkt je na Slovensku najpredávanejší? Stoja skutočne za Denníkom N? A čo si myslia o autonómnych autách?
Toto všetko a ešte viac sa dozviete v novej časti TECHTALKS s moderátorom Romanom Calíkom a hosťom Pavelom Lukom.
TECHTALKS by TECHBOX, už aj s najnovším dielom, nájdete aj na Apple Podcastoch či Google Podcasts. Samozrejmosťou je Spotify, no nechýbajú ani ďalšie obľúbené platformy ako Pocket Casts, RadioPublic, Breaker a Anchor. Môžete si tak vybrať podľa aplikácie, ktorú najradšej na podcasty používate.