Reklama

Paul Allen muž Microsoftu, ktorý bojoval s rakovinou 

Zdroj | Forbes
Juraj Recký
Zdroj | Forbes
Zdroj | Forbes

Spoluzakladal Microsoft, no pre rakovinu po ôsmych rokoch spoločnosť opustil. Paul Allen sa venoval vede, výskumu, športu, ale aj kultúre. Zo svojho majetku minul okolo dvoch miliárd na filantropiu.

Narodil sa 21. januára 1953 v Seattli. Otec bol knihovník a matka učiteľka. S Billom Gatesom sa zoznámili už ako chlapci na súkromnej škole Lakeside School. 14-ročný Paul Allen a 12-ročný Gates si do oka padli, ako inak pre počítače a nadšenie z programovania.

Zdroj | Microsoft

Allen sa po strednej škole rozhodol študovať na Washingtonskej štátnej univerzite, kde vydržal dva roky. Väčší zmysel videl v praxi, preto jeho kroky viedli do Honeywell Inc. v blízkosti Bostonu, kde pôsobil ako programátor. V tom čase Gates už študoval na Harvardskej univerzite, preto sa kamaráti zo strednej školy mohli opäť venovať spoločnej vášni, programovaniu.

Pozrite si

Steve Wozniak – druhý Steve, vďaka ktorému existuje Apple

V tomto období už nenaberali všeobecné vedomosti, no pracovali na konkrétnom projekte. Programátorský jazyk BASIC, používaný na veľkých počítačoch, sa rozhodli upraviť pre osobné, respektíve v tej dobe, mikro počítače. To sa písal rok 1974.

O rok neskôr sa budúcim miliardárom podarilo uzatvoriť zmluvu s Micro Instrumentation and Telemetry Systems, MITS, podľa ktorej mali dodať upravený BASIC pre počítače Altair. Allen sa následne presťahoval do sídla spoločnosti v Novom Mexiku a nastúpil na post viceprezidenta MITS. Zastával tiež pozíciu riaditeľa pre divíziu vývoja softvéru.

Spolupráca presvedčila Gatesa opustiť Harvard a založiť s Allenom Micro-Soft, ktorý sa neskôr pretransformoval na Microsoft. Pôvodný názov vymyslel práve Allen, ktorý sa naplno začína venovať novej firme od roku 1976. V roku 1980 Allen pracuje na DOSe, neskôr premenovanom na MS-DOS, pre spoločnosť IBM. Vďaka tejto spolupráci sa Miscrosoft výrazne posunul do povedomia. Zaujímavosťou je, že keď Gates s Allenom podpisovali zmluvu s IBM, nemali ešte reálny produkt hotový.

Zdroj | 1000logos

Allenove aktívne pôsobenie v Microsofte však netrvalo závratne dlho. Z postu šéfa pre technológie odchádza v roku 1983. Dôvodom je diagnostikovanie Hodgkinovej choroby, rakovina lymfatického tkaniva. V správnej rade spoločnosti však zostáva.

Za odchodom nie je len choroba. Gates mal naliehať na Allena, aby naňho prepísal časť svojich akcií. Gates argumentoval tým, že na BASIC pracoval výrazne viac než Allen, dokonca údajne tvrdil, že ho spravil celý sám. Tento spor vyústil v prerozdelenie spoločnosti 40 ku 60 v Gatesov prospech. Ten neskôr požadoval ešte ďalšie štyri percentá.

Zdroj | wsj.com

Gates chcel tiež vykúpiť od Allena jeho podiel a to za 5 dolárov za akciu. Allen odmietol vďaka čomu neskôr nadobudol majetok. Ceny akcií Microsoftu vyleteli do astronomických výšin po tom, čo sa na burze začali verejne predávať.

V roku 1986 so sestrou Jo Lynn Allen Patton zakladá Paul Allen holdingovú spoločnosť Vulcan Inc. O dva roky neskôr sa stáva majiteľom basketbalového tímu Portland Trail Blazers a v roku 1990 spoluzakladá Paul G. Allen Family Foundation, ktorej hlavnou činnosťou je podpora a rozvoj komunít na severozápadnom Pacifiku. Choroba IT géniovi dala jasne najavo, že si život treba užívať a ak je to možné robiť to čo vás báví. Preto jeho životopis počíta aj post gitaristu v skupine Seattle Grown Men alebo založenie filmovej produkčnej spoločnosti Vulcano Production. To sa datuje na rok 1997. A keď už mal v portfóliu basketbalový tím, tak nesmie chýbať ani tím amerického futbalu Seattle Seahawks.

Definitívna rozlúčka s Microsoftom prišla v roku 2000 kedy Allen odstúpil z predstavenstva spoločnosti a predal aj väčšinu svojho podielu. Veľký majetok je najlepšie investovať alebo s ním pracovať. Preto sa Allenove aktivity rozrastajú o hudobný projekt Experience Music, teda interaktívne hudobné múzem. Nie sú to však len výstrelky nadmieru bohatého bojovníka s rakovinou, ktoré vznikajú vďaka naozaj solídnemu číslu na konte. Allen v roku 2003 predstavuje inštitút zameraný na výskum mozgu.

Zdroj | wikipedia

V roku 2016 sa Experience Music mení na Múzeum popovej kultúry. Predtým však Allen spoluzakladá múzeum Science Fiction, no najmä sieň slávy Space Ship One, ktorá sa zapisuje do histórie ako vôbec prvá súkromná vesmírna inštitúcia. Mimochodom, v roku 2007 sa Allen stáva spolumajiteľom futbalového klubu Major League Soccer Seattle Sounders.

Na pozadí tohto plnenia si snov stojí rakovina, no inak by sa mohlo zdať, že všetko išlo ako po masle. Nie je tomu však tak. V roku 2010 Allen žaloval viac ako tucet technologických spoločností, ktoré mali zneužiť patenty, na ktorých intenzívne pracoval. A nešlo vôbec o malých hráčov. Apple, Facebook, či Netflix sú len veľmi rýchlym výpočtom žalovaných firiem. Výsledok? Súd v roku 2014 rozhodol, že zákon nebol porušený a Allen sa musel s pocitom krivdy vysporiadať v súkromí.

To ho však nezastavilo. V roku 2013 zakladá inštitút pre rozvoj umelej inteligencie, spolupodielal sa na viacerých hlbinných výskumoch a vedie expedície, ktorých úlohou bolo objavenie vrakov viacerých vojenských lodí z 2. svetovej vojny.

Vzťahy s Gatesom? Ako sme už spomínali neboli ani z ďaleka ideálne. Stačí nazrieť do monografie Idea Man z roku 2011. Najkritickejším momentom medzi Gatesom a Allenom, mal byť rozhovor Gatesa a generálneho riaditeľa Microsoftu Steva Ballmera o tom, ako Allena pripraviť o čo najväčšiu časť akcií spoločnosti.

Zdroj | Amazon

Paul Allen počas svojho života minul cez 2 miliardy amerických dolárov na filantropiu. Venoval sa výskumu klimatických zmien, investoval do ochrany ohrozených druhov, bol aktívny v otázke ozdravenia oceánov, nezabúdal ani na technológie, ktoré mu dali do rúk možnosti aké mal a jeho fascináciou bol výskum ľudského mozgu. Jeho neustále pýtanie sa “Čo keby…?” prinieslo ľudstvu zásadné odpovede. V roku 2017 bol podľa Forbes 22. najbohatším Američanom. Hodnota jeho majetku bola 22 miliárd amerických dolárov.

Paul Allen zomrel 18. októbra 2018 v rodnom Seattli. Hodgkinovu chorobu sa mu podarilo dvakrát zdolať, no nakoniec 65-ročný miliardár podľahol inému druhu rakoviny, ktorá mu spôsobila septický šok.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.