Pred niekoľkými rokmi sa bezzrkadlovky považovali skôr za lepšie kompaktné fotoaparáty, ako za profi stroje porovnateľné so zrkadlovkami. Predstava, že by bezzrkadlovka bola práve takéto špičkové zariadenie s full-frame snímačom patrila výlučne do kategórie sci-fi.
Vývoj ide dopredu a bezzrkadlovky, zbavené detských chorôb, získavajú čoraz väčšiu obľubu aj medzi profesionálnymi fotografmi. Panasonic to vie a tak tento týždeň predstavil novú sériu výkonných CSC fotoaparátov založených na projekte L-Mount, pôvodne vyvinutom spoločnosťou Leica. Ako prvé zo série LUMIX S prichádzajú k používateľom modely LUMIX S1R a LUMIX S1.
Oba fotoaparáty ukladajú záznam na duálny slot pre SD alebo XQD kartu, podporujú Bluetooth 4.2 LE a Wi-Fi 802.11ac pre pripojenie k smartfónom. USB-C 3.1 USB-PD zabezpečí rýchlonabíjanie priamo vo fotoaparáte.
LUMIX S1R
Tento systémový fotoaparát ponúka najväčšie rozlíšenie zo všetkých súčasných full-frame CSC fotoaparátov. Je to 47,3 megapixelov, ktoré znamenajú veľkú kvalitu výsledných obrázkov s vynikajúcou kresbou detailov.
Spracovanie obrazových dát má na starosti nový procesor Venus Engine. Režim Super vysokého rozlíšenia (High resolution mode) využíva zmenu pixelov na pohyb obrazového snímača. V tomto režime dokáže zachytiť obraz s veľkosťou 187 Mpx. Výsledkom je RAW snímka veľkosti 16 736 x 11 168 pixelov!
Medzi ďalšie veľké prednosti S1R patrí bleskové a precízne automatické zaostrovanie s kontrastným systémom Panasonic DFD, ktorý sľubuje rýchle zaostrenie a spoľahlivé sledovanie predmetov. Zaostrovanie vylepšuje inteligentná prediktívna technológia Advanced Artificial Intelligence Technology, schopná rozpoznať ľudí, mačky, psy a vtákov. Vďaka identifikácii objektov dokáže systém lepšie predvídať ich pohyby a tak prispôsobiť ostrenie.
Zabudovaná 5-osová stabilizácia obrazu dokáže urobiť ostrý záber aj pri zhoršených svetelných podmienkach alebo pomalých rýchlostiach uzávierky.
Zariadenie výborne zvláda aj natáčanie videa v 4K rozlíšení s rýchlosťou 60p (max 15 minút). LUMIX S1R má elektronický hľadáčik s OLED displejom a rozlíšením 5,76 Mpx, čo je opäť najväčšie rozlíšenie na trhu. Tento model je určený hlavne pre fotografov krajiny a prírody. Predávať sa bude za 3 699 eur (telo), alebo 4 599 s objektívom F 24-105 mm.
https://youtu.be/0ZX51stm4HY
LUMIX S1
Tento model ponúka 24,2 Mpx rozlíšenie, ktoré zabezpečuje snímač typu MOS. Podobne ako S1R má 5-osový stabilizátor obrazu s intenzitou 6 EV pre fotografiu aj video, OLED hľadáčik s rozlíšením 5,76 Mpx, ako aj AF zaostrovanie pomocou systému Panasonic DFD.
Režim Super vysokého rozlíšenia dokáže zachytiť toto zariadenie obraz s veľkosťou 96 Mpx. Fotografia vo formáte RAW má tak rozlíšenie 12 000 x 8 000 pixelov.
LUMIX S1 je určený pre všeobecnú fotografiu. Predávať sa bude za 2 499 eur (telo), alebo 3 399 s objektívom F 24-105 mm.
Nové objektívy LUMIX S PRO
Panasonic predstavil k novým full-frame CSC fotoaparátom tri nové výmenné objektívy, ktoré majú predstavovať súčasnú špičku po optickej aj mechanickej stránke.
Konkrétne ide o objektívy LUMIX S PRO 50 mm F1,4 (S-X50), LUMIX S PRO 70-200 mm F4 O.I.S. (S-R70200) a LUMIX S 24-105 mm F4 MACRO O.I.S. (S-R24105).
Všetky tri objektívy sú odolné voči poveternostným vplyvom, majú motorizovaný ostriaci mechanizmus, podporujú rýchlu komunikáciu s fotoaparátmi radu S a umožňujú rýchle manuálne doostrenie v automatickom režime.
Objektívy LUMIX S sa dobre hodia aj na natáčanie videozáznamov, pri preostrovaní sa totiž ani minimálne nemení ohnisko či uhol záberu (Focus breathing).
Firma v súčasnej dobe chystá (resp. vyvíja) najmenej desať nových objektívov, ktoré by sa mali na trhu ukázať do konca budúceho roka. Okrem špičkovej kategórie LUMIX S PRO to bude aj štandardný rad S.
Platforma LUMIX PRO
Ďalšia novinka zaujme predovšetkým profesionálnych fotografov. Panasonic predstavil platformu LUMIX PRO, o ktorej sa už zmienil na veľtrhu Photokina 2018.
LUMIX PRO je rozsiahla platforma poskytujúca profesionálnym fotografom a kameramanom podporu a celý rad servisných služieb. Panasonic si uvedomuje, že profesionáli potrebujú k svojej práci viac ako len bežné produkty. Vďaka novej platforme im firma dáva záruku, že budú môcť pracovať na celom svete s vedomím, že majú na dosah opravy či najrôznejšie služby.
V rôznych krajinách bude k dispozícii celý rad služieb spojených s údržbou a opravami (napríklad údržba snímačov či elektronických hľadáčikov, čistenie prístrojov alebo kalibrácia objektívov). Členovia budú mať zaručenú najkratšiu dobu opráv, prípadne zapožičanie náhradnej výbavy. Služby v rámci tohto programu budú nastavené jednotlivým používateľom priamo na mieru.
Do tohto programu je možné zaregistrovať sa zatiaľ v Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Španielsku a Veľkej Británii. Kedy a či vôbec sa do neho budú môcť pripojiť aj slovenskí profíci nie je zatiaľ známe.