Reklama

Panasonic DX900 - top-end s displejom ako plazma

Zdroj | Panasonic
Števo Porubský
Zdroj | Panasonic
Zdroj | Panasonic
97 %
Novinka predstavená na CES 2016 v Las Vegas ako prvá v portfóliu výrobcu priniesla certifikáciu Ultra HD Premium. Tým sa zaradila medzi top televízory na trhu, ktoré vyčnievajú oproti ostatným vysokým jasom, podporou HDR a rýchlou frekvenciou zobrazovania.

Výhody

  • vynikajúci obraz
  • pokročilé nastavenia
  • Ultra HD Premium

Nevýhody

  • vysoká cena
  • málo konektorov
  • hlučný ventilátor
Zdroj | Panasonic

Už na prvý pohľad je novinka iná. Je masívna. Testovaná verzia s 65“ displejom je uložená na špeciálnom podstavci, s ktorým pôsobí, akoby to bol obraz v galérii moderného umenia.

Čierny rám okolo displeja je minimálny, čo ešte podčiarkuje dojem umeleckého diela. Jediné, čo tu môže estétom vadiť, je logo Panasonic v spodnej časti.

Zadná strana už ale taká umelecká nie je. Je tvorená čiernym matným plastom, aký vidieť u akejkoľvek inej TV. Škoda, s cenou takmer 5 000 € by si novinka zaslúžila doladenie každého detailu aj zvonka.

Zdroj | Panasonic

To, za čo platíte takúto veľkú sumu, je totiž vo vnútri. Panasonic úplne prerobil doterajšie modely a pripravil absolútnu novinku aj po stránke hardvéru.

Cinema Display s Ultra HD rozlíšením disponuje technológiou Bright Panel s 3 000 Hz BMC IFC frekvenciou. Panel je kompletne podsvietený (Full LED) so štruktúrou včelieho plástu, čím sa jednotlivé zóny od seba dokonale oddeľujú.

https://www.youtube.com/watch?v=zg7Y4afxX1s

Vďaka tomu môže byť čierna čiernou v akejkoľvek časti obrazu. Svietivosť obrazu pritom dosahuje 1 000 nitov, čo je oproti bežným televízorom až extrémna hodnota. Panasonic sľuboval, že vďaka takémuto jasu bude možné sledovať vysielanie aj počas jasného dňa.

Pri týchto slovách som si predstavoval síce niečo iné, ale pri dlhšom sledovaní bežného a nie veľmi tmavého filmu dokáže DX900-ka prebiť odlesky aj počas slnečného dňa veľmi dobre.

Stačí len prepnúť režim obrazu na Dynamický, alebo THX Bright Room. Na výber je 9 režimov, jeden z nich je možné upraviť podľa vlastných predstáv. Zmena režimu sa hodí hlavne pre rôzne scény. Večer je napríklad ideálny THX Cinema, alebo režim Ako v kine.

Zdroj | Panasonic

V nastaveniach obrazu nájdete aj také drobnosti ako teplota farieb, Remaster farieb, adaptívne riadenie podsvietenia, obmedzenie šumu, Intelligent Frame Creation, vyváženie bielej, gama a mnoho iných.

Práve nastavenia obrazu patria u DX900 medzi tie najdetailnejšie, aké možno na trhu nájsť. Všetko síce môžete nechať aj na automatiku, ale gurmáni si môžu upraviť špičkový panel až na úroveň plazmy, či dokonca ešte vyššie.

Plazma totiž nikdy nemala detailné Ultra HD rozlíšenie. Ak navyše máte radi 3D, novinke nechýba ani tento už zanikajúci režim zobrazovania. V balení však okuliare nenájdete. Obraz samotný je po nastaveniach perfektný.

Škoda, že na Slovensku HDR nevyužijete a ani Netflix u nás stále nepodporuje (v čase testovania) tento formát Ultra HD obrazu. Aj napriek tomu si klasické Ultra HD filmy či seriály môžete užiť naplno.

Podanie farieb je vynikajúce, detaily ostré a tmavé scény tmavé, teda čierne. DX900-ku by som bez problémov označil za nástupcu plazmových TV Panasonicu. Certifikácia THX je už len čerešničkou na torte.

Zdroj | Panasonic

O čosi horšie sú na tom nastavenia zvuku, kde si môžete vybrať len zo štvorice prednastavených scén. Meniť môžete len hĺbky a výšky, vo vlastnom režime je ale našťastie k dispozícii ekvalizér. Nechýba priestorový zvuk, zosilňovač basov či automatická kontrola úrovne zvuku.

Zvuk reprodukuje dvojica woofrov a stereo reproduktory. Celkovo vraj podávajú výkon 40 W, čo je aj počuť, no stále to nie je ono. Teda aby som bol presný, zvuk nie je zlý, no chýbali mi jasnejšie výšky a ešte hlbšie basy, hlavne pri filmoch.

Opäť tak zostáva riešením samostatný systém domáceho kina, alebo aspoň kvalitné monitory po stranách televízora. Nemajte však obavu, že si TV vysielanie či filmy neužijete aj so zabudovanými reproduktormi.

Zdroj | Panasonic

Užijete, ale k perfektnému obrazu by to chcelo aj perfektný zvuk. Zvuku sa týka aj ventilátor, ktorý zjavne chladí výkonný obrazový procesor a ďalší hardvér. Ten je na môj vkus až príliš hlasný, hlavne pri večernom sledovaní, keď je v celom dome ticho a nechcete rušiť tých, ktorí už spia.

Zaujímavosťou v sieťových nastaveniach je funkcia Nesledovať, ktorá zabráni, aby webstránky, na ktoré pôjdete, využívali Cookies. Vďaka rýchlej Wi-Fi ac môžete bez problémov využívať zdieľanie súborov z domácej Wi-Fi, resp. NAS serveru, môžete pohodlne zrkadliť obraz zo smartfónov a tabletov či na ovládanie využiť appku TV Remote.

Vo výbave novinky je aj Bluetooth, takže si k nej môžete pripojiť myšku či klávesnicu a bez problémov tak fungovať aj v on-line svete.

DX900 pracuje na Firefox OS, ktorý je jednoduchý na ovládanie, no chýba mu viacero aplikácií. Našťastie neprídete skrátka o Netflix, YouTube, Deezer, TuneIn, Firefox prehliadač či AccuWeather, no nenájdete tu napr. český Stream.cz, ešte populárnejší Spotify či Facebook.

Z pár desiatok hier taktiež nebudete nadšení, hoci obľúbené logické hry nechýbajú. Pre deti je vo Firefox OS len 9 hier.

Prekvapením bola nemožnosť prehrávania zvuku vo videách. Systém si jednoducho povedal, že zvukový formát nepodporuje a mohli ste pozerať nemý film.

Škoda tiež, že výrobca nemyslel na súčasné trendy a stavil len na 4 HDMI porty či jediné USB 3.0. Dvojica USB 2.0 je na dnešné pomery málo. Aspoň HDMI porty podporujú HDCP 2.2. V balení nájdete dvojicu diaľkových ovládačov. Jeden je klasický, druhý má dotykovú plochu a je menší, praktickejší.

Panasonic DX900 je megalomanský televízor, ktorý za veľkú sumu ale ponúkne veľa muziky. Drobné nedostatky nie sú tak závažné, aby jej uberali na hodnotení a kvalite.

Zdroj | Panasonic

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.