Reklama

Panasonic LUMIX FZ1000 II je po rokoch iba o čosi lepší, ale i drahší

Zdroj | Panasonic
Števo Porubský
Zdroj | Panasonic
Zdroj | Panasonic

Prvý LUMIX FZ1000 prišiel ešte pred vyše 4,5 rokmi, v júni 2014 ako jeden z prvých modelov s podporou 4K UHD videa. Dnes, po veľmi dlhom čase, prichádza jeho nástupca, model FZ1000 II. Ten ale neprináša zásadné zmeny, skôr iba kozmetické, čo je určite škoda. Na druhej strane si ale v Panasonicu povedali, že vymieňať dobré asi nie je treba.

Zdroj | Panasonic

Panasonic LUMIX FZ1000 II má tak prakticky identický dizajn a ovládacie prvky. Až na pár detailov, ako tlačidlá na bočnej strane objektívu, nový roller pri spúšti či vymenených tlačidlách na hornej a zadnej strane sa nezmenilo nič zásadné. Profesionálov a nadšencov poteší viac Fn tlačidiel, celkovo ich je 8, programovať by sa ale mali dať viaceré ďalšie (celkovo 13). Zmizlo však logo Leica na prednej spodnej strane, hoci objektív ostal zachovaný. Stará sa oň stále Leica.

Zdroj | Panasonic

Telo s rozmermi 136,2 x 97,2 x 131,5 mm dosahuje hmotnosť 810 gramov, čo je menej, ako u predchodcu. Asi aj vďaka novým drobnostiam dokáže batéria vo vnútri vytvoriť viac záberov – 440 vs 360 v modeli FZ1000 podľa CIPA. Veľkou škodou je, že v roku 2019 výrobca do tela stále pchá dnes už zastaraný microUSB port. Kde je USB-C s rýchlym prenosom dát, rýchlonabíjaním a dokonca náhradou za microHDMI, ktoré tu tiež nechýba? Škoda. Takmer 1 000-eurový ultrazoom by si to zaslúžil.

Zdroj | Panasonic

Hlavnými novinkami je vynovený hľadáčik, ktorý ponúka 0,39″ OLED displej s rozlíšením cca 1 024 x 768 px s 0,74x zväčšením. Má mierne odlišne tvarovanú očnicu, čo by mohlo pridávať na komforte používania. Druhou novinkou je displej, ktorý je síce stále typu TFT LCD, je plne otočný, má 3-palcovú uhlopriečku a VGA rozlíšenie, ale dokážete ho už ovládať aj dotykom.

Zdroj | Panasonic

Treťou novinkou je Bluetooth 4.2 modul na prenos dát a vzdialené ovládanie cez smartfón. Žiaľ, Bluetooth vystriedalo NFC čip pre rýchle párovanie. Zostalo však Wi-Fi 4. Tu sa tiež mohol Panasonic pochlapiť a pridať Wi-Fi 5 (802.11 ac). Medzi ďalšími novinkami je možné nájsť napríklad režim 4K PHOTO, známy z mnohých iných LUMIX aparátov. Nechýbajú ani režimy ako Post Focus, Focus Stacking apod.

Zdroj | Panasonic

Spomínaný objektív ostal rovnaký, ide tak o Leica DC VARIO-ELMARIT s rozsahom 24 – 400 mm (16,6x zoom) a svetelnosťou f/2,8 – f/4,0. Je z 15 prvkov v 11 skupinách s 5 asférickými šošovkami a 4 šošovkami z ED skla.

Za ním je taktiež rovnaký snímač, veľký 1” BSI CMOS s rozlíšením 20,1 Mpx. Ten ponúka citlivosť od ISO 125 do ISO 12 800, resp. ISO 25 600 v rozšírenom režime a kompenzáciu expozície +/- 5EV. Či ho výrobca oproti predchodcovi vylepšil nie je známe, všetky jeho parametre sú identické. Verme však, že áno.

Zdroj | Panasonic

Mierneho vynovenia sa dočkala inak špičková 5-osová stabilizácia, po novom ide o HYBRID O.I.S+ s podporou digitálnej stabilizácie. Nefunguje ale pri 4K UHD videu. K čo najlepšiemu výstupu samozrejme pomáha Venus Engine procesor. Aj ten pomáha pri kontinuálnom snímaní do rýchlosti 12 fps. Autofókus má stále 49 bodov a je na báze detekcie kontrastu.

Zdroj | Panasonic

Nechýba ani spomínané 4K Ultra HD video. Novinka ho zvláda natáčať pri 30, 25 alebo 24 fps pri 100 Mbit/s dátovom toku a v MP4 formáte. V AVCHD je možné snímať aj vysokorýchlostné videá do 120 fps s Full HD rozlíšením.

Detailnú špecifikáciu nájdete na webe výrobcu. Panasonic LUMIX DC-FZ1000 II bude v predaji od jari tohto roka s cenou okolo 900 €.

Zdroj | Panasonic
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.