Reklama

Pamätáte si na tieto uletené telefóny? Vybrali sme 10 najzvláštnejších

Zdroj | Motorola
Michal Sobek
Zdroj | Motorola
Zdroj | Motorola

Bláznom patrí svet. Možno to si občas aj povedali dizajnéri telefónov, pretože niektorí vyprodukovali kúsky, ktoré sú naozaj čudné, až bizarné, ale s pochopiteľným zámerom. My sme 10 takýchto telefónov vybrali a krátko popísali.

Medzi takéto telefóny by sme mohli zaradiť aj nedávno predstavený smartfón Vertu Metavertu. Podľa výrobcu je tento kúsok pripravený pre web3, jeho súčasťou je aj zabezpečený čip A5 pre zabezpečenie NFT tokenov. Tie môžete vytvoriť z akejkoľvek fotografie, ktorú týmto smartfónom spravíte. Nechýba ani cloudové IPFS úložisko s veľkosťou 10 TB a bezplatným prístupom, šifrovaný komunikátor VTALK či zabezpečená peňaženka na ukladanie kryptomien.

To sme ale už v prítomnosti. V minulých rokoch, kedy ešte neboli ani smartfóny, výrobcovia pri dizajnoch a funkčnosti viac experimentovali, aby konečne prišli na to „pravé orechové“. Vybrali sme pre vás 10 takýchto najuletenejších telefónov, ktoré dnes už len tak neuvidíte.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nokia 7700 (2003)

Zdroj | Nokia

Toto bolo rozhodne zaujímavé zariadenie, ktoré dnes pripomína skôr handheld konzolu do vrecka. Malo ísť o zariadenie zamerané na médiá s (vtedy) veľkým 3,5-palcovým farebným dotykovým displejom s rozlíšením 640 x 320 pixelov. Nakoniec však ostalo len ako koncept a do predaja sa nikdy nedostalo.

Haier P7 (2004)

Zdroj | Haier

Toto bol extravagantne vyzerajúci telefón pripomínajúci skôr diaľkový ovládač od televízora. Mal malý displej, ktorý bol schopný zobraziť iba 64 x 128 pixelov a vo výbave nechýbal 0,3-megapixelový fotoaparát. Na jedno nabitie však dokázal vydržať až šesť dní, čo je v dnešnej dobe nedosiahnuteľná utópia.

Nokia 7280 (2004)

Zdroj | Nokia

Na prvý pohľad vyzerala ako z budúcnosti alebo minimálne zo Star Treku. V tej dobe bola navrhnutá ako štýlovo zamerané zariadenie. Mala obrazovku, ktorá fungovala aj ako zrkadlo a dokonca aj číselník bez čísel, takže bolo to oveľa viac módne ako užitočné.

Samsung P300 (2005)

Zdroj | Samsung

Samsung vyrobil telefón, ktorý nápadne pripomínal kalkulačku. Tento dizajn sa vracia aj do dnešných smartfónov, pretože ostré hrany pôsobia prémiovo, čo pochopil ako prvý Apple.  Bola to zvláštna dizajnová voľba od spoločnosti Samsung, ktorá pred tým vytvorila niekoľko celkom dobre vyzerajúcich telefónov, ale tento určite vyčnieva z davu.

Nokia N93 (2006)

Zdroj | Nokia

Toto zariadenie bolo zamerané predovšetkým na natáčanie videa. Malo 2,4-palcový QVGA displej s 262 tisíc farbami, 3,2-megapixelový fotoaparát s optikou Carl Zeiss a schopnosť zachytiť zábery rýchlosťou 30 fps. Jednoducho malá a praktická kamera do vrecka.

Obsah pokračuje pod reklamou

Samsung Juke (2007)

Zdroj | Samsung

Samsung vyrobil ďalší telefón, ktorý slúžil ako špecializovaný hudobný prehrávač. Po zatvorení slúžil na prehrávanie hudby, po vyklopení sa stal mobilným telefónom. Bol to kompaktný, dobre vyrobený a ľahko použiteľný telefón. Nebolo to však ani zďaleka také funkčné ako iné telefóny tej doby. Ľahko by ste si ho pomýlili s morferom, ktorý používali Power Rangers.

Motorola FlipOut (2010)

Zdroj | Motorola

Tento pokus od Motoroly bol drobný (už) smartfón so štvorcovým dizajnom a výklopnou dotykovou obrazovkou, od čoho pochádza aj jeho názov. Po vysunutí bola k dispozícii plnohodnotná QWERTY klávesnica a praktický štvorsmerový ovládač. Bežal na operačnom systéme Android vo verzii 2.1.

LG G Flex (2013)

Zdroj | LG

Dnes už mŕtvy výrobca smartfónov sa kedysi blysol týmto nadupaným kúskom so zakriveným displejom. Bol to zaujímavý smartfón a vlajková loď v jednom. V tom čase sa ľuďom mohol zdať príliš veľký, príliš drahý a príliš divne tvarovaný. Dnes už nejde o nič výnimočné.

Palm Phone (2019)

Zdroj | Palm

Začiatkom roka 2019 bola núdza o naozaj kompaktné smartfóny, pričom spoločnosť TCL sa pokúsila zarobiť na značke Palm s novým zariadením v podobe mini smartfónu. Vpredu bol 3,3-palcový dotykový displej. Kameňom úrazu bola mizerná výdrž na jedno nabitie.

Nokia 9 PureView (2019)

Zdroj | Nokia

Toto bol zvláštny smartfón s piatimi fotoaparátmi (+ ToF senzor a LED blesk) na zadnej strane, čo bolo v tej dobe nevídané. Dnes majú aj tie najlacnejšie smartfóny vzadu 4 snímače. Bolo možné dokonca fotiť do RAW formátu. Ako fotomobil určite skvelý, no dizajnovo vyzeral minimálne zvláštne.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.