Reklama

Oxford sa zmení na prvé mesto bez emisií na svete

Zdroj | Oxford City Council
Juraj Procházka
Zdroj | Oxford City Council
Zdroj | Oxford City Council

Do roku 2035 sa chce Oxford stať prvým mestom s nulovými emisiami na svete. Teda nie doslova, zámer sa týka „len“ oblasti dopravy. Ale ani to nie je málo. Automobilová doprava patrí totiž v mestách ku kľúčovým zdrojom znečistenia ovzdušia.

Výfuky v nemilosti

V snahe o razantné zníženie znečistenia ovzdušia predložila mestská rada Oxfordu a rada okresu Oxfordshire spoločný návrh, ktorý by zakazoval vjazd vozidiel so spaľovacím motorom do vybraných ulíc od roku 2020. Celé mestské centrum by takáto reštrikcia zahrnula od roku 2035.

Pozrite si

Stroje nasávajúce oxid uhličitý majú byť záchranou pred zmenou klímy

Spočiatku majú byť taxíky, osobné autá, dodávky a autobusy s fosílnymi palivami vytesnené zo šiestich ulíc. Následne sa majú oblasti s nulovými emisiami postupne rozširovať v päťročných etapách až do roku 2035. Vtedy budú mať vjazd do mesta zakázaný aj ťažké nákladné vozidlá.

Zdroj | Alamy

Táto stratégia by mala znížiť úroveň emisií toxických oxidov dusíka (NOx) na úroveň „blízku prirodzenému pozadiu“. V najviac znečistenej oblasti mesta, na ulici George Street, by sa v rámci nových plánov mali emisie NO2 znížiť až o 74 percent.

Oxford už v uplynulom desaťročí dosiahol pokles škodlivých emisií NO2 o 36,9%, ale mnohé časti centra mesta nedosahujú hranicu 40 μg / m3 stanovenú Európskou úniou, napriek túžbe stať „cyklistickým mestom“.

Emisie spaľovacích motorov zásobujú mestské ovzdušie pestrou paletou škodlivín. Okrem oxidov dusíka ide najmä o oxid uhoľnatý, oxid siričitý, amoniak, ozón, nespálené uhľovodíky a pevné častice.

Zelená elektromobilite

Od 16. októbra spustilo mestské a krajské zastupiteľstvo šesťtýždňovú verejnú diskusiu o nových návrhoch v oblasti dopravy s cieľom získať a posúdiť pripomienky týkajúce sa rýchlosti zavádzania obmedzení a určených ciest. Nezávisle od aktivít oxfordských komunálnych politikov plánuje britská vláda zakázať predaj vozidiel s fosílnymi palivami od roku 2040.

Pozrite si

Vedci našli riešenie 2 v 1: zariadenie čistí vzduch a vyrába z neho vodík

Projektu čistej dopravy v Oxforde pomôžu aj stimuly na výstavbu nabíjacích staníc pre elektromobily. Mestská rada získala zo štátnych zdrojov 500 000 libier na financovanie inštalácie nabíjačiek pre elektrické taxíky a ďalších 800 000 libier na vybudovanie nabíjacích stojanov pre obyvateľov Oxfordu.

Zdroj | Oxford City Council

Náhrada vozidiel so spaľovacími motormi elektromobilmi, prípadne vodíkovými autami, prispeje postupne k citeľnému zlepšeniu kvality mestského ovzdušia. To má priame dopady aj na zdravotný stav obyvateľstva.

Pozrite si

Kľúčové technológie pre mestá budúcnosti

Kráľovská lekárska akadémia a Kráľovská akadémia pediatrie a detského zdravia v správe z roku 2016 uvádzajú, že znečistenie ovzdušia prispieva k vzniku rakoviny, astmy, mŕtvice a srdcových chorôb, cukrovky, k zmenám spojeným s demenciou a dokonca aj obezity. Znečistenie ovzdušia sa vo Veľkej Británii každoročne podieľa na približne 40 000 úmrtiach, takže tlak na znižovanie emisií má viac, než len symbolický význam.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.