Dnes o 17:17 SELČ má prísť k zaujímavej udalosti v histórii kozmonautiky. Zo štartovej rampy LC-39A na Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride má na kozmickej lodi Crew Dragon od SpaceX odštartovať misia Ax-1 spoločnosti Axiom Space.
Na palube lode Crew Dragon pomenovanej C206.3 Endeavour poletí prvýkrát v histórii k ISS štvorčlenná, čisto komerčná posádka. To znamená, že žiadneho z jej členov nevysiela NASA, ani iná štátna vesmírna agentúru. Ale nejde o žiadnych „turistov-paštikárov“. Na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice by mali astronauti stráviť 8 dní a celková misia, vrátane letu na orbitu a späť na Zem, má trvať zhruba 10 dní.
Kozmická loď by mala podľa plánu zaparkovať na ISS 9. 4. 2022 o 13:45. Dúfajme, že sa časový harmonogram tentoraz podarí dodržať (v čase písania článku do štartu zostávali ešte asi tri hodiny).
Štart misie Ax-1 sa totiž už niekoľkokrát posunul. Pôvodne mala letieť už vlani v októbri, štart bol potom posunutý na január 2022, 21. február 2022, 31. marec 2022, 3. apríl, 6. apríl a nakoniec na dnešok, 8.apríla 2022.
Posádku tvorí veliteľ Michael López-Alegría, 63-ročný bývalý astronaut NASA, ktorý bol vo vesmíre už štyrikrát, pilotom bude 73-ročný Američan, investor a finančník Larry Connor a palubnými špecialistami budú 53-ročný Kanaďan Mark Pathy, zarábajúci si na živobytie ako investor a ďalší investor, 64-ročný Izraelčan Eytan Stibbe. Ten má však aj skúsenosti bývalého stíhacieho pilota.
Michael López-Alegría je skúsený astronaut, ktorý má na konte tri lety raketoplánmi (STS-73 v roku 1995, STS-92 v roku 2000 a STS-113 v roku 2002) a v roku 2006 letel k ISS aj na palube Sojuzu TMA-9 a na stanici strávil pol roka. Patrí k rekordmanom vo výstupoch do voľného vesmíru (EVA). Absolvoval ich celkovo 10 a v priestore mimo stanice strávil 67 hodín a 40 minút. Zaradil sa tak na 2. priečku za Anatolijom Solovjovom, ktorý uskutočnil až 16 výstupov o dĺžke viac ako 82 hodín.
Falcon 9 na tejto misii poletí s už štyrikrát použitým prvým stupňom číslo B1062.5, čo je ďalší unikát. Zatiaľ žiadna misia s astronautmi neletela s toľkokrát použitým boosterom Falcon 9. Po odpojení sa booster opäť pokúsi pristáť na morskej plošine ASOG.
Aj samotná loď Crew Dragon C206.3 Endeavour bude výnimočná – ako prvá poletí s posádkou do vesmíru už tretí krát.
Misia Ax-1 mala pôvodne využiť kabínu lode Crew Dragon, v ktorej letela posádka predošlej súkromnej misie Inspiration4, teda C207.3 Resilience, ale nakoniec došlo k zmene na C206.3 Endeavour. Inspiration4 bola síce prvou čisto súkromnou vesmírnou misiou, ale štvorica turistov letela len na obežnú dráhu. Ax-1 bude prvou takouto výpravou, ktorá zakotví na ISS.
Ide o spoluprácu NASA, Axiom Space a SpaceX, v rámci ktorej NASA ponúka súkromným spoločnostiam na využitie časť americkej sekcie ISS. Či sa astronauti pozrú aj do ruskej časti ISS, zatiaľ nie je známe. Majú sa tam zavítať len na základe pozvania ruských kozmonautov.
Medziľudské vzťahy vo vesmíre, kde sú všetci odkázaní na vzájomnú spoluprácu, však majú podstatne lepšiu kvalitu, ako vzťahy medzi politikmi, takže snáď všetko prebehne hladko. Axiom Space pripravuje v spolupráci so SpaceX aj ďalšie turistické výlety na ISS, ale plánuje vybudovať aj vlastnú vesmírnu stanicu.
Zdá sa, že o skutočnú, nie „15-minútovú“ suborbitálnu kozmickú turistiku nebude v najbližšej dobe núdza. Chystajú sa aj ďalšie súkromné lety. Napríklad americký miliardár Jared Isaacman, ktorý financoval aj misiu Inspiration4 a sám jej velil, chystá v rámci projektu „Program Polaris“ ďalšie tri súkromné vesmírne lety v spolupráci so SpaceX. Posledný z nich by mal už prebehnúť na palube novej kozmickej lode Starship.
Priebeh štartu misie Ax-1 môžete sledovať v nasledujúcom videu (samotný štart začína v čase cca 3:27:00):