Reklama

Ossia a Spigen plánujú revolúciu bezdrôtového nabíjania

Zdroj | Ossia
Juraj Procházka
Zdroj | Ossia
Zdroj | Ossia

Americká spoločnosť Ossia s centrálou v Bellevue v štáte Washington sa bezdrôtovým nabíjaním zaoberá už dlhšie. Jej technológia Cota otvára zaujímavé možnosti „diaľkového“ prenosu energie tým, že bezpečne dodáva energiu zariadeniam na diaľku cielene.

Po rokoch vývoja do praxe

Patentovaná technológia RF smart antény automaticky udržuje nabitých viacero zariadení bez zásahu používateľa. Technológia Cota nepoužíva podložky a iné atribúty indukčného (Qi), alebo kontaktného nabíjania. Technológia je vynálezom fyzika a technológa Hatema Zeina, ktorý firmu Ossia v roku 2008 založil.

Pozrite si

Energous ukázal bezdrôtovú rýchlonabíjačku WattUp Near Field

Technológiu po rokoch vývoja odhalil Hatem Zein na Techcrunch Break 2013. Vývoj bezdrôtového prijímača a vysielača Cota a cloudového softvéru nie je založený iba na rozsiahlom technologickom výskume, ale aj na celkovom bezdrôtovom energetickom ekosystéme.

Zdroj | Ossia

Firma má vyvinutý vysielač aj prijímač bezdrôtovo prenášanej energie, ale produkty nepredáva priamo koncovému používateľovi. Pracuje na báze licencovania a OEM partnerov. Jedným z nich je aj kalifornská firma Spigen, ktorá bude prijímače Cota integrovať do špeciálneho puzdra na mobilné telefóny.

Dosah až 15 metrov

Ossia a Spigen puzdro na bezdrôtové nabíjanie mobilov s názvom Cota Forever Sleeve prezentovali už na CES 2019 v Las Vegas. Vtedy bolo nasadené na iPhone XS a prenos prebiehal v pásme 2,4 GHz. Samotné puzdro vyrobené na 3D tlačiarni bolo pomerne robustné, no výrobca tvrdí, že finálna verzia bude podstatne subtílnejšia.

Zdroj | Ossia

Úplne tenké však nebude, čo je dané samotným princípom jeho fungovania. Puzdro totiž obsahuje Li-ion batériu. To ona sa bezdrôtovo nabíja z vysielača Cota, aby následne odovzdala energiu do iPhonu.

Zdroj | Ossia
Pozrite si

WattUp – iná sila bezdrôtového nabíjania

Aktuálne Ossia a Spigen prezentujú puzdrá na bezdrôtové nabíjanie aj na MWC 2019 v Barcelone. V prvej fáze by mali byť dostupné pre smartfóny iPhone, neskôr aj pre iné modely. Komerčne dostupné by mali byť tieto produkty ale až v roku 2020.

Zdroj | Ossia

Či sa technológia osvedčí, ukáže až prax, ale Ossia a Spigen sú plní optimizmu. Ten je podľa názoru autora možno neodôvodnený. Vysielač Cota prvej generácie bol schopný dodať výkon asi 1 W do mobilu na vzdialenosť 3 až 6 stôp (cca 0,9 – 1,8 m) a produkt Cota Tile s dvoma vysielačmi v tandeme dosiahne až na vzdialenosť 50 stôp (15,2 m).

Zdroj | Ossia

Vysielač Cota 5.8GHz, ohlásený na CES 2019 ponúka vylepšenia so štvornásobným výkonom pri rovnakej veľkosti antény vysielača a prijímača. Na vzdialenosť 2 metrov je technológia podľa Ossie schopná dodávať asi 3 až 4 W výkonu, čo nie je žiadna veľká sláva. „Uhynutý“ smartfón s veľkou batériou o kapacite 4 000 mAh bude potrebovať na plné nabitie 6 až 7 hodín.

Konkurenčná spoločnosť Energous vyvíjajúca bezdrôtovú technológiu WattUp pritom na MWC 2019 ukázala bezdrôtovú rýchlonabíjačku WattUp Near Field, schopnú preniesť výkon až 20 W. To už je akceptovateľná hodnota pre reálne využitie. ak hovoríme o smartfónoch. Aj keď zrejme ide o prenosy na výrazne kratšie vzdialenosti.

S optimizmom opatrne

Zaujímavé je, že pri tomto narábaní s jednotkami, maximálne desiatkami wattov unikajú pozornosti médií aktivity firmy WiTricity, ktorá vyrába systémy bezdrôtového nabíjania a prenosu energie prostredníctvom magnetickej rezonancie.

Je pravdou, že v poslednom čase sa zamerala hlavne na bezkáblové nabíjanie elektromobilov a na MWC 2019 sa neprezentuje, ale narába s podstatne inou triedou výkonov. Aj keď, opäť hovoríme o prenose na krátke vzdialenosti – v prípade nabíjania batérií elektromobilu ide o prenos z podlahy do podvozku na vzdialenosť 15 – 25 cm.

WiTricity má však k dispozícii riešenie s výkonom až do 22 kW, čo cez noc v garáži umožní pokojne nabiť aj veľkú batériu.

Zdroj | WiTricity

Celý boom okolo bezdrôtového nabíjania a napájania však kazia dva faktory – prenosové straty a elektrosmog. Ani jedno nemožno odbiť mávnutím ruky. U WiTricity možno elektrosmog nebude hrať rolu – prenos beží na krátku vzdialenosť (pri autonabíjačkách) a to vo forme magnetického poľa. Účinnosť sa však pohybuje na úrovni 90 až 93%, čo je údajne na úrovni konvenčných nabíjačiek. Nie je.

Pozrite si

WiTricity a GM „odstrihnú“ elektromobily od zásuvky

A tie „diaľkové“ bezdrôtové nabíjačky mobilov, hodiniek, senzorov atď., čo sú nachystané „šibrinkovať“ vám v kancelárii výkonom 4W, či 20W, znamenajú o niekoľko rádov vyššie intenzity elektromagnetického poľa, než produkujú dnešné Wi-Fi smerovače. Z tohto hľadiska sa javí stará dobrá elektromagnetická indukcia „podložkových“ nabíjačiek Qi ako bezpečnejšia.

O BEZPEČNOSŤ DÁT NAŠICH REDAKTOROV POČAS MWC 2019 SA STARÁ ESET.

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2019 ďakujeme spoločnostiam Orange Slovensko a Lenovo (Slovakia), ktoré hradia cestu a pobyt redaktorov TECHBOX v Barcelone, a zároveň sa starajú o ich dátové spojenie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.