Reklama

OSN varuje: Ak sa nespamätáme, bude nám horúco. Teplota môže narásť o 2,9 °C

Zdroj | UNEP
Juraj Procházka
Zdroj | UNEP
Zdroj | UNEP

Priemerná svetová teplota sa môže do konca tohto storočia zvýšiť oproti predindustrálnej dobe až o 2,9 stupňa Celzia, varuje správa Environmentálneho programu OSN (UN Environment Programme, UNEP) o pokroku pri znižovaní emisií skleníkových plynov, ktorú zverejnili včera. Ak máte záujem, celú 108-stranovú správu si môžete stiahnuť zo stránky UNEP vo formáte PDF.

Ide o ďalšiu zo série „jóboviek“, ktoré dávajú priebeh klimatickej zmeny za vinu antropogénnym faktorom. Inak povedané, môže za to náš životný štýl a s tým súvisiace emisie z výroby, dopravy, poľnohospodárstva a energetiky. A nemali by sme zabúdať ani na takú environmentálnu „drobnosť“ ako sú vojenské konflikty so všetkými raketami, tankami, lietadlami a delostrelectvom.

Pozrite si

Správa o stave klímy za rok 2022? Nie je príliš pozitívna, máme čo robiť!

Obsah pokračuje pod reklamou

Nebudeme teraz riešiť, že existujú aj vedci a klimatológovia, ktorí síce nespochybňujú, že klimatická zmena prebieha, ale nesúhlasia s názorom o rozhodujúcom vplyve človeka na toto dianie.

Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval štáty sveta, aby podnikli rázne kroky v plnení záväzkov v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov. Zároveň odsúdil „zlyhanie v oblasti vedenia, zradu voči zraniteľným a obrovskú zmeškanú príležitosť„.

Svet podľa správy UNEP tento rok zažíva znepokojivý nárast v oblasti rekordných teplôt ovzdušia. Priemerná teplota vzduchu na Zemi sa môže do roku 2100 zvýšiť o 2,5 až 2,9 stupňa Celzia, píše sa v správe.

Zdroj | UNEP, úprava TECHBOX

Účastníci klimatického summitu v Paríži v roku 2015 sa zaviazali, že sa budú snažiť udržať nárast globálnej teploty na úrovni pod dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím, ale zároveň vyvinú úsilie o obmedzenie tohto nárastu na 1,5 stupňa Celzia. Na to je však potrebné do roku 2030 znížiť množstvo emisií o 42 percent, uviedol UNEP. Keďže hovoríme o globálnych hodnotách, dosiahnutie tohto cieľa je pravdepodobne nereálne.

Nič na tom nezmení ani vytyčovanie ušľachtilých (a bolestivých) riešení typu Green Deal, ktorý prijala Rada EÚ. Dôvodom je jednoduchá matematika. Podľa grafu v správe UNEP uvedeného vyššie bol podiel EÚ na globálnom otepľovaní Zeme v období rokov 1850 až 2021 iba 10%, pričom podiel EÚ na emisiách skleníkových plynov v roku 2021 bol len 7%. Pritom Čína sa podieľala na celkových emisiách takmer jednou tretinou (30%), teda viac ako štvornásobkom príspevku EU. Čína síce vo veľkom investuje do fotovoltických elektrární a elektromobility, ale zároveň buduje veľké kapacity tepelných elektrární spaľujúcich uhlie.


Krajiny od roku 2020 zverejňujú svoje národné plány v oblasti klímy, známe ako vnútroštátne stanovené príspevky (NDC). V prípade úplného plnenia záväzných NDC by sa na základe súčasného stavu globálna teplota do roku 2100 zvýšila o 2,9 stupňa Celzia. V prípade dodržania doplňujúcich opatrení by bol jej nárast 2,5 stupňa Celzia. Cieľ maximálneho nárastu teploty o 1,5 °C sa v tejto prognóze akosi nenachádza. Minulý rok bol v Európe druhým najteplejším v histórii meraní. Vyplýva to z klimatickej správy operačného programu Copernicus za rok 2022.

Mali by sme si však uvedomiť, že rast priemernej teploty neznamená, že všade budú v lete panovať úmorné horúčavy a zimy budú bez snehu. Klíma planéty je zložitý mechanizmus, takže v niektorých oblastiach sa môže paradoxne ochladiť. V každom prípade však kumulácia energie v atmosfére spôsobuje, že býva „veselo“. Súvisia s tým rôzne javy ako supercely, hurikány a prietrže mračien, striedané obdobiami sucha.

Pozrite si

Ropné koncerny cielia na elektromobilitu. BP nakúpi Superchargery

To sú veci, na ktoré by sme sa mali pripraviť, vrátane vodozádržných opatrení a protipovodňových riešení. Dôležité je tiež vyšľachtiť, alebo zavádzať poľnohospodárske plodiny a stromy odolnejšie voči suchu a vysokým teplotám.

Na prelome novembra a decembra sa bude v Dubaji konať konferencia OSN o zmene klímy COP28. Výkonná riaditeľka UNEP Inger Andersenová je presvedčená, že účastníkom sa podarí dosiahnuť pokrok v oblasti znižovania emisií.

Či sa to podarí zrealizovať aj v praxi, zatiaľ nevieme. A nie je isté, či to pomôže zvrátiť otepľovanie klímy, aj keby sa to podarilo. Prírodné faktory ako slnečná, alebo sopečná aktivita, sú totiž v tejto partii omnoho silnejšími hráčmi ako ľudstvo. Tak, či onak, priemerná teplota stúpa a bude stúpať ešte istú dobu, a budeme sa s tým musieť vyrovnať.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.