Kým vo väčšine európskych krajín polemizujeme, či je obmedzovanie dieselových áut pri vjazde do centra miest racionálne, a či ovzdušie znečisťujú viac diesle, alebo benzínové autá, Nóri už hrajú vyššiu ligu.
Taxíky bez emisií už o 4 roky
Od roku 2023 budú musieť všetky taxíky v hlavnom meste Nórska Oslo produkovať nulové emisie a od roku 2025 to má platiť aj pre všetky nové autá v krajine. Pre porovnanie – Francúzsko, alebo Spojené kráľovstvo chce podobný cieľ dosiahnuť až v roku 2040.
Ak vám nórske ambície pripadajú nerealistické, stačí sa pozrieť na trend, ktorého sa škandinávska krajina drží už niekoľko rokov. Nórsko s počtom obyvateľov (5,3 milióna) menším ako Slovensko je najväčším európskym trhom elektromobilov. A to nielen v prepočte na obyvateľa, ale aj v absolútnych číslach.
V roku 2018 si Nóri kúpili 46 143 nových elektromobilov, čo je podľa Európskej asociácie výrobcov automobilov zhruba o 10 000 viac ako sa predalo v Nemecku (36 216 elektroáut) a o 15 000 viac oproti Francúzsku (31 095).
Nórsko pritom prakticky 100% elektriny vyrába z obnoviteľných zdrojov, hlavne v hydroelektrárňach, takže tamojšie elektromobily majú uhlíkovú stopu blížiacu sa nule. Elektromobily (a hybridy) sú tu populárne aj vďaka dlhodobým výhodám, ako je bezplatné alebo znížené cestné mýto, bezplatné parkovacie a nabíjacie miesta, atď.
V minulom roku bola z predaných áut takmer tretina elektrická.
Výsledkom je, že Nórsko má najvyšší podiel vlastníctva elektromobilov na svete. Vláda tiež oslobodzuje elektrické vozidlá od daní, ktoré sú naopak pri autách na fosílne palivá vysoké. Kombinácia všetkých metód „cukru a biča“ prináša pozoruhodné výsledky.
Nabíjanie bez káblov
Prudký rast počtu elektromobilov vyvoláva aj tlak na nabíjaciu infraštruktúru. Jej výstavba občas zaostáva, ale problémy nie sú dramatické. Svedčí o tom aj dopyt po nových elektromobiloch.
Vláda mieni do elektrickej infraštruktúry ďalej investovať a vydáva sa aj nevyšliapanými cestičkami.
Nórske hlavné mesto Oslo sa stane prvým mestom na svete, ktoré nainštaluje bezdrôtové nabíjacie stanice pre elektrické taxíky. Dúfa, že ich nabíjanie bude rýchle a efektívne, čo pomôže rýchlemu zavádzaniu taxislužby bez emisií.
Projekt má realizovať fínska spoločnosť Fortum s využitím indukčnej technológie nabíjania od americkej firmy Momentum Dynamics.
Nabíjacie platne vysielača budú inštalované na ceste na stanovištiach taxislužby a budú prenášať energiu do prijímacích dosiek namontovaných v podvozkoch taxíkov. S výkonom 75 kW zvládne takáto nabíjačka dodať energiu na ďalšiu jazdu v relatívne krátkom čase.
Fortum podľa agentúry Reuters uviedla, že najväčšou prekážkou pre elektrifikáciu taxíkov bola doteraz infraštruktúra. Pre taxikárov bolo časovo príliš náročné vyhľadať nabíjačku, zapojiť káble a potom čakať, kým sa batéria nabije.
Po taxíkoch aj verejnosť
Nabíjacia technológia Momentum Dynamics dosahuje podľa výrobcu účinnosť 91 až 93%, čo je prakticky ekvivalentom káblových nabíjačiek. Umožňuje však nabíjanie taxíkov nielen počas parkovania, ale aj počas pomalého posúvania sa vozidiel v rade na stanovištiach taxíkov. Taxikárom to šetrí čas, aj peniaze.
Detaily o technológii výrobca na svojich stránkach nezverejňuje, ale ponúkaný výkon a účinnosť sú pozoruhodné. Technológia je odolná voči vode, snehu, aj ľadu a spoľahlivo funguje nezávisle na poveternostných podmienkach. Momentum Dynamics v USA už vybudoval aj bezdrôtové stanice s výkonom 200 kW na nabíjanie linkových elektrobusov.
Bezdrôtovým nabíjaním elektromobilov sa zaoberá aj americká spoločnosť WiTricity, ktorá tiež ponúka komerčné riešenia. Vzhľadom na nižší výkon môžu byť zatiaľ skôr alternatívou k domácemu nabíjaniu zo zásuvky.
Bezdrôtové nabíjačky elektrických taxíkov v Nórsku majú otvoriť dvere pre budovanie takýchto komerčných nabíjačiek aj pre širokú verejnosť. Vzhľadom na potrebu inštalácie prijímača na podvozok sa to však bez zásahu do vozidla a jeho elektroinštalácie nezaobíde. Aspoň kým sa tejto úlohy neujmú samotné automobilky.