Reklama

Orison chce v domácich batériách konkurovať Tesle

Zdroj | Orison
Juraj Procházka
Zdroj | Orison
Zdroj | Orison

Záložné batérie Powerwall, ktoré sa majú vyrábať aj v gigafabrike Tesly, rozpútali vlani (trochu nezaslúžene) mediálny ošiaľ. Ide síce o dizajnovo, aj technologicky prepracované riešenia, ale Tesla neobjavila žiadnu prevratnú novinku.

Záložné akumulátory v kombinácii so solárnymi fotovoltickými panelmi tu existujú už roky. Dobrá reklama však spôsobila, že svoje záložné batérie ohlásilo, alebo pripomenulo aj mnoho iných firiem. Spomeňme Samsung, Panasonic, LG Chem, alebo Mercedes Benz.

Pozrite si

Do záložných batérií ide po Tesle aj Mercedes-Benz

Iste, pri ostrovnom systéme elektricej siete sa bez záložných batérií neobídeme, ale rentabilita takýchto batérií je otvorenou otázkou. Pri dnešných cenách elektriny zo siete a cene batérií je ich rentabilita problematická. Ešte horšie je to s návratnosťou, ak majiteľ batérie nepoužíva solárne panely a potrebuje sa len poistiť pre prípad výpadkov napájania.

Môže síce profitovať z toho, že batérie nabije počas slabej tarify a v čase špičky z nich bude napájať spotrebiče, namiesto zo siete, ale úspory sú pomerne malé.

Zdroj | Orison

Túto bilanciu hodlá zmeniť malý startup z kalifornského San Diega, firma Orison. Ponúka menšiu, ľahšiu a lacnejšiu záložnú batériu ako Tesla a, čo je dôležité, aj používateľsky prívetivú. Inštalácia nevyžaduje žiadnu odbornú asistenciu, batériu stačí zapojiť do zásuvky.

Orison práve na začatie výroby batérií rozbieha kampaň na Kickstarteri. Batéria váži len čosi vyše 18 kg, ale má aj nižšiu kapacitu ako Powerwall – len 2,2 kWh. S takýmto množstvom energie síce môžete večer svietiť, alebo pozerať niekoľko hodín TV, ale úspešne ukončiť celý program v pračke, či umývačke riadu, by už bol problém.

Orison to rieši možnosťou paralelného zapojenia ďalších zálohovacích modulov. Nástenná verzia batérie (ORISON PANEL) bude stáť 1600 USD, kým voľne stojaca batéria (ORISON TOWER) sa bude predávať za 1950 USD. K dispozícii má byť aj multipack štyroch batérií s kapacitou 8,8 kWh, ktorý sa má predávať za 4 900 USD.

Pre porovnanie Tesla Powerwall stojí 3 000 dolárov (7 kWh verzia), resp. 3 750 dolárov (10 kWh). Ide síce o ceny pre inštalatérov, ale aj tak to pre Orison nevyzerá príliš ružovo. S malou záložnou batériou, pri ktorej by ste oproti Tesle ušetrili, totiž veľa muziky neuhráte.

Zdroj | Orison

Ak ste audiofil so solídnou aparatúrou, môže to platiť aj doslova. Napríklad domáce kino s konfiguráciou 7.1 kanálov a výkonom, povedzme, 200W/kanál, bude mať príkon ako dve varné kanvice dokopy.

Napriek tomu môžu byť záložné batérie Orison zaujímavým stimulom na podporu nezávislej energetiky a obnoviteľných zdrojov. Pokiaľ bude v prevádzke dostatok takýchto batérií, môžu prispieť aj k stabilizácii rozvodnej sústavy, tým že v čase špičky odľahčia sieť.

Pozrite si

Zmení batéria Tesla Powerwall používanie fotovoltaických článkov?

Rovnako ako Tesla Powerwall budú mať aj batérie Orison internetovú konektivitu, takže informácie o činnosti batérie a jej aktuálnej kapacite môžete sledovať na displeji mobilu. Orison plánuje spustiť sériovú výrobu batérií v auguste tohto roku.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.